Мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто упозорио је данас да постоји "реална претња" од поделе света у блокове и могућег хладног рата у области трговине и истакао да је ЕУ потребна нова стратегија како би се осигурало да "између САД, Кине и Европе, Европа неће изаћи као губитник".
"Гледајући глобалну ситуацију, имамо реалну претњу да ће свет пасти у одређене блокове, а ми ћемо имати хладни рат у области трговине. Верујемо да би ЕУ и унутар ње, Мађарска, изгубиле поприлично ако би се појавио овакав хладни рат и када би се свет распао у блокове, што би очигледно било против интереса Европе", рекао је Сијарто на конференцији за новинаре у Бриселу након састанка министара трговине у оквиру Савета ЕУ за спољне послове.
Током састанка Шведска и још неколико земаља чланица ЕУ позвали су Европску комисију да предложи додатно повећање увозних царина на руске и белоруске производе, а о том питању су Сијарто и извршни потпредседник Комисије Валдис Домбровскис показали супротстављена мишљења на заједничкој конференцији за новинаре.
Сијарто је оценио да је реч о опасном предлогу јер и даље не постоји потпуна и темељна процена утицаја до сада уведених 14 пакета санкција, док је Домбровскис поздравио захтев појединих држава чланица за увођење тарифа "на најшири могући асортиман руског и белоруског увоза".
На агенди су били и трговински односи са САД, након избора Доналда Трампа за председника САД, а Сијарто је тим поводом оценио да су Американци изабрали председника "који стоји на страни мира и патриотске економске политике", али је истакао да, са геополитичке и трговинске тачке гледишта, избор Трампа "нас доводи у потпуно нову ситуацију".
"Тога морате бити свесни. Не можете забијати главу у песак. Не можете се претварати да се ништа не дешава", рекао је Сијарто и оценио да је Европи потребна нова стратегија "како бисмо били сигурни да између САД, Кине и Европе, Европа неће изаћи као губитник".
Домбровскис је нагласио да су САД и даље стратешки савезник и највећи економски и трговински партнер ЕУ, напомињући да ЕУ мора да тежи проактивној сарадњи са новом америчком администрацијом у погледу трансатлантских трговинских и инвестиционих односа.
Коментари