Читај ми!

Око: Захар Прилепин – шта стоји иза напада на чувеног руског писца

Поводом напада на руског писца Захарина Прилепина, књижевна критичарка и уредница у РТС-у Сања Милић сматра да се стиче утисак да се људи боје речи и књижевности, поготово они екстремни у својим схватањима. Истиче да је Прилепин један од највећи светских живих писаца. Писац Вуле Журић каже да је реч о атентату на писца, као и да јавност наклоњена Западу негира његово књижевно дело. Сам Прилепин, 2018. године говорио је да је и писац, и војник, и отац, и супруг.

Познати руски писац Захар Прилепин повређен је када је његов аутомобил дигнут у ваздух у Нижњем Новгороду, а у експлозији је погинуо његов возач.

Министарство спољних послова Русије оптужује Вашингтон и Кијев за, како наводе, "терористички напад" на писца. Украјинска безбеднoсна служба је саопштила да не може ни да потврди ни да демантује умешаност у експлозију.

Александар Пермјаков, који је ухапшен након бомбашког напада на аутомобил руског писца, признао је да је деловао по наређењу украјинских тајних служби, саопштила је прес-служба Истражног комитета Русије.

Лекари су у међувремену саопштили да је Прилепин пробуђен из вештачке коме, као и да је његово стање стабилно.

Захар Прилепин, један је од најутицајнијих и најпревођенијих савремених руских писаца. За себе каже да је и писац и војник: о својим политичким и друштвеним, па и војничким ставовима није само говорио него је и писао. Да ли се у његовом случају могу раздвојити књижевни и некњижевни ангажман? Шта стоји иза напада на писца?

Књижевност је ипак важна

Књижевна критичарка и уредница у РТС-у Сања Милић сматра да је несхватљиво да је Прилепин нападнут, с обзиром на то да су писци често резигнирани и говоре да је књижевност на маргини.

"Испоставиће се да је књижевност важна и да се људи боје речи, поготово они који су екстремни у својим схватањима и прибегавају бруталним средствима, попут убиства", сматра Милићева.

Писац Вуле Журић сматра да је напад на руског писца – напад на симбол одређеног уверења.

"Рат у Украјини је, иако је реч о борби за територије, рат светоназора. Прилепин је о томе говорио и пре рата, у својим књигама и наступима и у Србији. Иста намера која му није дозволила да уђе у Републику Српску, односно у БиХ 2018. године", каже Журић.

Истиче и да се у јавности каже да је напад на Прилепина, у ствари, напад на Путина, али да је заправо реч о атентату на писца.

Један од највећих живих писаца

Милићева подсећа да су Прилепинови романи преведени на 17 језика,12 књига на француски, 13 на српски, као и да је добио укупно 40 светских и награда у Русији.

"Прилепин је писац високог нивоа, један од највећих живих светских писаца. Осим уметничке прозе и публицистике, пише и озбиљне теоријске књиге о руским класицима. Фигура је која значи и у светској литератури, а не само у руској", наводи гошћа емисије Око.

Идеологија и дело

Говорећи о изостанку реакције, Журић каже да је реалност толико изврнута да се за Прилепина каже да је војник у светлу рата, као и да се нико видљив у медијима на Западу неће побунити због покушаја убиства.

Милићева каже да свако реагује према својој савести, те да није "опортуно појавити се у емисији која жели да представи Прилепина као писца".

"Захара сам упознала, више пута сам га интервјуисала. Савест ми не дозвољава да не дођем у ову емисију. Већини људи не би било згодно, јер се не зна шта је пожељно мишљење на културној сцени", сматра књижевница и уредница у РТС-у Сања Милић.

Према њеним речима, Прилепин је написао најмање два ремек-дела: Седам живота и Обитељ.

"Роман Обитељ говори о совјетским логорима 1920. године за неистомишљенике из Лењиновог периода, пре Стаљинове епохе. Прилепин данас када говори или пише о Совјетском Савезу није тако критичан, као већина руских уметника, али у књизи је са етичког становишта – све како треба. То је прави писац“, наводи Милићева.

Журић каже да јавност наклоњена Западу инсистира на његовом животу, негирајући његово књижевно дело.

"Долази до медијске збуњености. Говоримо о великом писцу. Страшно је да се не реагује на глобалном нивоу. Поставља се питање у шизофреној ситуацији – хоће ли бити могућ некакав дијалог и између писаца", пита Журић.

Вуле Журић закључује да је Прилепин, на који год начин посматрали његов политички ангажман, пре свега писац, чему сведоче и светски медији који не могу да негирају "мајсторство и врхунство" његове уметности.

четвртак, 28. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње