Портал Политико је у опширној анализи америчко-украјинских односа у контексту рата у Украјини навео да су углавном у "застоју", откако је администрација председника Џозефа Бајдена обећала подршку "колико год буде потребна" у одупирању инвазији Москве.
"Више од годину дана након рата, све више расту разлике иза кулиса између Вашингтона и Кијева у вези са ратним циљевима, као и потенцијалне тачке жаришта о томе како и када ће се сукоб окончати", преноси портал.
Председавајући одбора за спољне послове америчког Представничког дома Мајкл Мекол изјавио је да "администрација нема јасан политички и ратни циљ".
Више званичника америчке администрације, такође, почело је да сумња да Украјина троши много људства и муниције у Бахмуту, што може да угрози њену способност да покрене велику контраофанзиву на пролеће.
"Свакако не желим да одбацим огроман труд који су украјински војници уложили у одбрану Бахмута. Мислим да је то више симболична, него стратешка и оперативна вредност'', рекао је раније министар одбране САД Лојд Остин.
Процена америчких обавештајних служби, у међувремену, сугерише да је "проукрајинска група" одговорна за уништење гасовода Северни ток.
Политико оцењује да иако је Бајден обећао сталну подршку Украјини, САД су Кијеву јасно предочиле да не могу бескрајно финансирати Украјину на овом нивоу, као и да поред тога што подршка углавном долази из обе велике странке, мали, све већи број републиканаца почео је да изражава скептицизам у погледу употребе америчког новца за подршку Кијеву.
Амерички званичници, такође, сматрају да инсистирање Зеленског да територија целе Украјина, укључујући и Крим, који је под руском контролом од 2014. године, буде контролом Кијева, пре него што се започело са било каквим мировним преговорима, може само продужити рат.
Државни секретар САД Антони Блинкен сигнализирао је Кијеву да би потенцијално украјинско поновно заузимање Крима била "црвена" линија за Путина, што би могло довести до драматичне ескалације рата.
Политико наводи да је Пентагон доследно изражавао сумњу да ли ће украјинске снаге, упркос томе што су наоружане софистицираним западним оружјем, моћи да истисну Русију са Крима, који контролише скоро деценију.
Бајден је за сада остао при ставу да ће САД све одлуке о рату и миру препустити Зеленском, али је у Вашингтону почело да се "шапуће" о томе колико ће то бити одрживо док рат траје, а председнички избори се ближе.
(Политико, Танјуг)
Коментари