Читај ми!

Екипа РТС-а у Украјини: У Кијеву нису видљиви трагови рата, разарање у предграђу на сваком кораку

У самом граду Кијеву, трагови рата готово да нису видљиви, осим такозваних јежева, противтенковског обезбеђења, полицијског часа од 23 сата до 6 сати ујутру и војних пунктова на улазу у град. Међутим, трагови рата у предграђима Кијева видљиви су на сваком кораку.

На почетку рата напада је било широм Украјине, а последњих месеци борбе су углавном на истоку и југу. У Кијеву у недељу није било упозорења за ваздушну опасност. Тржни центри и продавнице су били пуни. У Украјини се обележава Дан отпора окупацији Крима, који је успоставио украјински председник Володимир Зеленски 2020. године.

У самом граду Кијеву, трагови рата готово да нису видљиви, осим такозваних јежева, противтенковског обезбеђења, полицијског часа од 23 сата до 6 сати ујутру и војних пунктова на улазу у град. Међутим, трагови рата у предграђима Кијева видљиви су на сваком кораку. 

Валентина има 62 године. Одрасла је у селу Машун, надомак Кијева. Њена мајка је била учитељица, па су саградили кућу поред школе. Пре рата у њој су живеле три генерације. Сада је срушена до темеља.

"Сада немам ништа. Моја комшиница која је била избегла у Чоп, видела је на интернету слике моје срушене куће, али није хтела да ми каже, јер зна да имам астму и да може да ми позли. Кад сам се вратила у село, видела сам да су и кућа и ограда и штала и гаража уништени бомбама. Остала је само кућица за псе", каже Валентина.

Становници Машуна последњи су се вратили у своје село. Када су се руске трупе прошлог пролећа повукле, украјинска војска најпре је морала да га разминира, каже Валентина. Време после евакуације провела је у близини румунске границе.

"Један од мојих синова је био у Борођанки, која је била окупирана до 16. марта. Тамо је била тешка ситуација, он није у војсци, није могао да изађе. Супротстављали су се руској војсци молотовљевим коктелима. Али, после тога су почели да употребљавају авијацију. Били смо у склоништима, тешко смо се носили с тим", рекла је Валентина.

Борбе у Машуну трајале су две недеље у марту и међу најтежим су окршајима руске и украјинске војске пред Кијевом. Становници сада живе у привременим објектима, док обнављају куће или их подижу из темеља. Помаже држава и донатори. Посредују различите невладине организације.

Роман Дерјабин из организације "Обнова Украјине", каже да траже донаторе који би помогли- они су најчешће из Америке или из европских држава и помажу реконструкцију кућа нарочито старијима, особама са инвалидитетом. 

"Сада живим у оближњем селу, код рођака, али једва чекам да се вратим својој кући, на своју земљу. Тренутно нам се опрема привремена кућа, чекамо и струју, воду, да бисмо могли да се уселимо", рекла је становница Машуна Валентина.

У првим данима рата, извештавало се о одбрани оближњег међународног аеродрома Гостомел. Руске трупе у Бучи су биле 33 дана, до краја марта. Према подацима Националне полиције Украјине, на подручју Буче страдало је 1.137 људи, а у самој Бучи 461 особа. Истражна комисија УН утврдила је да је у Бучи почињен ратни злочин.

Градоначелник Кијева Витали Кличко поводом годишњице рата рекао је да је у самом граду Кијеву оштећено око 700 зграда, на територији града регистровано је око 230.000 расељених, склониште у метроима пронашло је око 67.000 људи, за време рата посађено је и 6000 стабала дрвећа, венчало се 25.000 парова и рођено је 16.000 беба. 

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње