Председник САД Џозеф Бајден изјавио је да Вашингтон неће слати борбене авионе Ф16 Украјини.
Бајден је навео да ће посетити Пољску, али да не зна када.
Ен-Би-Си њуз известио је прошле недеље да Бајден разматра пут у Европу, могуће и Пољску.
(Ројтерс)
понедељак, 30.01.2023, 05:50 -> 23:31
Извор: РТС
Рат у Украјини 341. дан. Жестоке борбе у Доњецку, воде се битке за Бахмут и Угледар. Ситуација веома тешка, потребна бржа испорука оружја и нове врсте наоружања, каже Володимир Зеленски. НАТО поручује да је спреман за директан сукоб ако Русија нападне земљу чланицу. Москва одговара да том изјавом Алијанса увлачи свет у нуклеарни колапс.
Председник САД Џозеф Бајден изјавио је да Вашингтон неће слати борбене авионе Ф16 Украјини.
Бајден је навео да ће посетити Пољску, али да не зна када.
Ен-Би-Си њуз известио је прошле недеље да Бајден разматра пут у Европу, могуће и Пољску.
(Ројтерс)
Саветник украјинског председника Михаило Подољак оптужио је МОК за промоцију "насиља, масовних убистава, уништавања" и додао да би руско присуство на Олимпијским играма представљало давање Москви "платформе за промовисање геноцида".
"МОК најоштрије одбацује ову и друге клеветничке изјаве", наводи се у саопштењу МОК-а. Оне не могу послужити као основа за било какву конструктивну дискусију, додаје се у саопштењу.
(Reuters)
Бен Волас, британски министар одбране рекао је да ће тенкови "челенџер" које је Лондон обећао Кијеву бити на линији фронта пре лета, не дајући тачан датум.
Упитан у парламенту када ће 14 тенкова "челенџер" које је договорио да испоруче бити распоређено на бојно поље, Волас је рекао да ће се "то десити до лета или маја - вероватно пред Ускрс".
Прошле недеље британске власти саопштиле су да је план да тенкови стигну у Украјину до краја марта.
(Reuters)
Председник ДНР-а, која је прогласила независност, Денис Пушилин тврди је да су руске трупе обезбедиле своје упориште у Угледару, града код рудника угља.
Са друге стране, генералштаб украјинске војске саопштио је да је Русија извела ваздушне ударе и три ракетна удара у последња 24 сата, један од њих на Харков на североистоку Украјине.
Такође, у саопштењу се истиче да наставља офанзивне операције у областима Бахмута, Авдијевке и другом местима у источној Украјини, наводи се у саопштењу.
Кијев тврди и да су његове снаге одбиле нападе на Угледар и Блаходатне, село северно од Бахмута.
(Reuters)
Лекорну је то рекао након састанка са својим аустралијским колегом Ричардом Марлесом, првим заједничким преговорима на високом нивоу откако је Канбера одустала од споразума о одбрани са Паризом у корист повезивања са Британијом и САД пре две године, наводи Ројтерс.
(Reuters)
И украјинске и руске снаге су током 11 месеци рата користиле широк спектар беспилотних летелица у извиђачке и офанзивне сврхе.
„У 2023. повећавамо набавку беспилотних летелица за Оружане снаге Украјине", написао је Резников на Фејсбуку.
Украјина је добила значајан број беспилотних летелица од својих партнера, од турске ракетно опремљене "барјактар ТБ2" до норвешке извиђачке беспилотне летелице "black hornet", која је има масу мању од 33 грама.
Кијев сада настоји да подстакне домаћу производњу како би изградио оно што су званичници означили као "војску дронова".
Украјинска војска је прошле недеље објавила да ће почети да оснива компаније за јуришне беспилотне летелице у оквиру својих оружаних снага, а Резников је рекао да је Министарство одбране примило пријаве које предлажу 75 различитих дронова украјинске производње.
"Након консултација са Генералштабом Оружаних снага, након тестирања, Министарство одбране је већ закључило 16 државних уговора са украјинским произвођачима беспилотних летелица", навео је Резников.
(Reuters)
Председник Украјине Володимир Зеленски састао се са данском премијерком Мете Фредериксен током посете јужном украјинском граду Николајеву.
На видео-снимку који је на друштвене мреже поставила канцеларија Зеленског, председник Украјине се рукује са Фредериксеновом на улици покривеној снегом пре него што су ушли у болницу где су посетили војнике рањене током сукоба са Русијом, пренео је Ројтерс.
"За наше војнике је важно да добију не само физичку, вeћ и психичку рехабилитацију", написао је Зеленски на Телеграму.
Канцеларија Зеленског није изнела детаље о томе о чему су председник Украјине и премијерка Данске разговарали.
Министарство одбране Данске саопштило је раније овог месеца да ће Данска донирати Украјини 19 хаубица "цезар" француске производње.
(Reuters)
Путинов портпарол Дмитриј Песков рекао је новинарима да оно што је Џонсон рекао није истина, или "тачније, лаж".
Борис Џонсон је рекао да је Владимир Путин тврдио да је могао да пошаље пројектил да погоди Британију "у року од једног минута", у телефонском позиву непосредно пре инвазије на Украјину.
Русија никада није одбила да учествује у равноправном дијалогу са својим европским партнерима, нити да тражи начине за решавање безбедносних питања, изјавио је шеф руске дипломатије Сегреј Лавров.
"Никада нисмо прескочили ни равноправан дијалог са нашим европским партнерима, нити тражење начина за решавање безбедносних питања. Надамо се да ћемо пре или касније видети политичке снаге у Европи које ће моћи да полазе од сопствених националних интереса, а не амбиција да се допадну некоме преко океана. Онда ћемо наћи са ким да се договоримо", казао је Лавров.
Украјински премијер Денис Шмихал рекао је за Политико да жели да се земља придружи Европској унији у року од две године.
"Имамо веома амбициозан план да се придружимо Европској унији у наредне две године. Тако да очекујемо да ове године већ можемо имати прелиминарну фазу преговора."
Шмихал се осврнуо и на питање корупције у Украјини. Он је инсистирао на томе да влада Зеленског озбиљно схвата корупцију.
"Имамо приступ нулте толеранције према корупцији. Нажалост, корупција се није родила јуче, али смо сигурни да ћемо искоренити корупцију", рекао је Шмихал, указујући на "муњевиту брзину" којом су званичници смењени овог месеца.
(Политико)
Узбуна за ваздушну опасност проглашена у неколико јужних региона Украјине, укључујући Одесу, Николајев, Херсон и Дњепропетровск.
Узбуне су свакодневне у Украјини, нису назнака сигурног удара, већ упозорење становницима да се склоне.
Вјачеслав Гладков, гувернер Белгородске области у Русији, написао је на Телеграму да се гранатирање одвија у Безљудовки, која се налази на северу украјинске области Харков.
"Према прелиминарним подацима, погинуле су две особе од рана добијених од гелера. На лице места изашле су медицинске и оперативне службе", написао је Гладков.
Словеначка обавештајно-безбедносна служба, у сарадњи са Националним истражним бироом, открила је и ухапсила у Љубљани двојицу страних држављана за које се сумња да су руски шпијуни.
Осумњичени су ухапшени у изнајмљеној канцеларији у пословној згради у Љубљани, преноси словеначко Дело.
Преткривични поступак је покренут у Окружном државном тужилаштву у Љубљани на основу саопштења словеначке Обавештајно-безбедносне службе Сова.
(Дело)
Немачки канцелар Олаф Шолц реаговао је са неразумевањем на расправу о испоруци борбених авиона Украјини, што Кијев захтева од када је немачка влада обећала испоруку 14 тенкова "леопард 2".
Шолц је упозорио на "такмичење у томе ко нуди више", у којем су "у првом плану домаћи политички мотиви уместо подршке Украјини". Када је реч о важним питањима као што су испоруке оружја, Шолц је истакао да "то мора бити ствар чињеница и рационалних разматрања".
Према његовом мишљењу, упркос обимним испорукама оружја, Немачка не учествује у украјинском рату.
"То је рат између Русије и Украјине", рекао је Шолц током боравка у Аргентини.
Додао је да се то не мења без обзира на то да ли Немачка Украјини пружао финансијску, хуманитарну помоћ или оружје.
Шолц је истакао да ће Немачка учинити све да не дође до ескалације која води у рат између Русије и земаља НАТО-а.
Заменик руског министра спољних послова одбацио је тренутно могућност разговора са Украјином или њеним западним савезницима.
С обзиром на то да су САД одлучиле да испоруче тенкове Украјини, нема смисла да Русија разговара са Кијевом или његовим западним "господарима"", рекао је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков.
Рјабков је рекао да нико на западу није покренуо било какву озбиљну иницијативу за решавање украјинске кризе.
Руски званичник је додао да ће бити потребно пуно "малих корака" да би се Москва и САД приближиле билатералним питањима.
"Надамо се да ће нам тактика малих корака омогућити да дођемо до обострано прихватљивих решења о најважнијим билатералним питањима", рекао је Рјабков.
(Риа Новости)
Ердоганова изјава уследила ј неколико дана након што је Анкара суспендовала преговоре о придруживању НАТО-у са две земље.
Финска и Шведска су одустале од деценија војног несврставања и поднеле захтев за придруживање одбрамбеном савезу, као одговор на руску инвазију на Украјину.
Турска и Мађарска су једине чланице које нису ратификовале две кандидатуре гласањем у парламенту.
"Ако је потребно, можемо дати другачији одговор у вези са Финском", рекао је Ердоган.
Он је такође поновио свој захтев да Шведска преда осумњичене које тражи Анкара.
"Ако желите да се придружите НАТО-у, предаћете нам те терористе", рекао је Ердоган.
Шведска има већу курдску дијаспору од Финске и озбиљнији спор са Анкаром.
Украјински председник Володимир Зеленски је позвао савезнике Украјине да убрзају снабдевање новим оружјем како би помогли његовим снагама да превазиђу руску инвазију.
"Брзина снабдевања је била и биће један од кључних фактора у овом рату. Русија се нада да ће одуговлачити рат, да ће исцрпити наше снаге. Морамо да убрзамо догађаје, да убрзамо снабдевање и отварање нових неопходних опција наоружања за Украјину", поручио је Зеленски.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг позвао је Јужну Кореју да повећа обим подршке Украјини, позивајући се на друге земље које су промениле своју политику неслања оружја земљама у сукобу.
Јужна Кореја је потписала велике споразуме о испоруци тенкова, авиона и другог наоружања Пољској од почетка рата у Украјини, али је јужнокорејски председник Јун Сук-јеол рекао да закон његове земље забрањује снабдевање оружјем сукобљене земље и онемогућава слање оружја у Украјини.
Северна Кореја је назвала Столтенбергову посету "уводом у конфронтацију и рат, јер доноси мрачне облаке новог хладног рата' у азијско-пацифички регион".
Јужна Кореја је прошле године отворила своју прву дипломатску мисију при НАТО-у, обећавајући да ће продубити сарадњу у борби против тероризма и осталим областима безбедности.
Жестоке борбе воде се за Угледар и Бахмут, градове у региону Доњецка где је, према речима украјинског председника Володимира Зеленског, ситуација веома тешка јер руске снаге непрестано изводе нападе.
Циљ Русије је, каже, да се рат одужи и да се украјинска војска измори, преноси Ројтерс.
"Дакле, морамо да учинимо време нашим оружјем. Морамо да убрзамо догађаје, убрзамо снабдевање и морају се отворити нове опције наоружања за Украјину", каже Зеленски.
Током јучерашњег дана са фронта су стизали извештаји о руском гранатирању у Херсону, где су, како тврди украјинска војска, гађана стамбена подручја. С друге стране, челници Запорошке области, коју контролише Русија, тврде да је у Мелитопољу гранатиран мост.
Обе стране известиле су о више жртава у гранатирању.
Украјинска војска тврди и да су њене снаге одбиле напад у области Благодатно у источном делу Доњецке области, док је руска приватна војна група "Вагнер" саопштила да је преузела контролу над селом.
Мимо фронта, размењене су оштре поруке на релацији НАТО-Москва.
Председник војног комитета НАТО-а Роб Бауер изјавио је да је Алијанса спремна за директан сукоб са Русијом - уколико се пређе "црвена линија". То је, како је навео, инвазија на неку од земаља чланица Алијансе, преноси Тас.
На то је реаговао посланик Државне думе Русије Олег Морозов који је за Спутњик рекао да овакве изјаве увлаче свет у нуклеарни колапс.
"Неће нас натерати да одустанемо од својих циљева у Украјини. И морају да прихвате да нуклеарни сукоб не подразумева селективност", нагласио је Морозов.
У међувремену, немачки канцелар Олаф Шолц изјавио је да је неопходно наставити телефонске разговоре с руским председником Владимиром Путином, како би свет изашао из тренутне ситуације.
"Услови за то су јасни - повлачење руских трупа", додао је Шолц.
Коментари