четвртак, 24.07.2025, 08:32 -> 08:55
Извор: РТС
Ђурић: Тражимо ослобађање Игора Поповића и санкције за приштинске институције
Министар спољних послова Марко Ђурић, после разговора са амбасадорима земаља Квинте и шефом Мисије ЕУ, за РТС каже да Србија тражи хитно ослобађање помоћника директора Канцеларије за КиМ Игора Поповића и јасну осуду и санкције за приштинске институције одговорне за његово хапшење.
Желим да поновим јасно да Србија захтева моментално ослобађање Игора Поповића и тражићемо санкције за одговорне за оркестриране притиске који долазе из Приштине, рекао је за РТС министар спољних послова Марко Ђурић.
"Игор Поповић налази се у затвору као представник Србије, који је био на комеморацији убијеним од стране терористичке ОВК. Подсетићу да се у резолуцији 1160 јасно осуђује терористичко деловање ОВК, постоји посебан суд за злочине ОВК у Хагу, а Игор Поповић је ухапшен да би се Србима на КиМ послала порука како ће пролазити они који се боре за њихова права", рекао је Ђурић.
Министар Ђурић најављује у наредним данима вишеслојан одговор Србије.
"Деловаћемо оштро и одговорно водећи рачуна да додатно не нарушимо положај Срба на КиМ", рекао је Ђурић.
Каже да су издали инструкције свим нашим амбасадама у свету, а посебно у ЕУ да подигну своје активности како овај случај не би прошао незапамћено.
"Наш примарни циљ је ослобађање Игора Поповића, али и свих 47 политичких затвореника. Тражимо да јасно и гласно подрже ослобађање Игора Поповића. Ово што је Курти урадио је мина постављена у дијалог, а такође хоће да спречи Србе да учествују у изборима и преузму институције. Дакле, тражимо ослобађање Игора Поповића и санкције за приштинске институције које стоје иза тог хапшења", нагласио је Ђурић.
Министар каже да је разговарао са представницима Квинте и шефом Мисије ЕУ.
"Сви су осудили понашање Приштине, неко је то урадио благо а неко само ћутке. Али ми тражимо оштру јавну реакцију. Било какви састанци дијалога док се хапсе чланови преговарачког тима не долази у обзир. Брисел има обавезу да спречи овакав вид притисака који долазе из Приштине", истиче Ђурић.
О првих 100 дана Владе Ђура Мацута
Говорећи о првих 100 дана Владе Ђуре Мацута Ђурић каже да је велика ствар да Универзитети поново раде, да економска активност показује знаке опоравка после месеци блокада.
"Желимо стишавање ситуације због чега сам дубоко погођен одласком на адресе појединаца попут министра Линчара јер тај вид политичке борбе није примерен. За ових 100 дана је остварен значајан напредак у смиривању ситуације. Влада Ђуре Мацута је показала спремност да се бори за бољу будућност Србије, да постанемо земља која економски напредује и расте. Изазова је пуно, али очекивати да се изазови могу решавати ванинституционално је погрешно", сматра Ђурић.
Нетачни и злонамерни наводи да доводимо 100.000 људи из Гане
После посете Гани министар спољних послова каже да је то била изузетно значајна посета и да су злонамерне изјаве појединих опозиционих политичара о увозу радне снаге из те земље нетачни и крајње злонамерни.
"Пре свега желим да се захвалим онима који схватају о каквој бесмислици се ради. Згрожен сам што се овакав пут који је донео значајну добробит за Србију, пре свега да ће Гана повући признање независности Косову, претворио у измишљање прича да ми доводимо 100.000 људи из Гане. Посебно сам разочаран латентним расизмом који су неки људи показали. Србија је издала значајан број радних дозвола за људе који долазе из разних земаља и то пре свега да обављају сезонске послове", рекао је Ђурић.
Коментари