Читај ми!

Ковач: Пицулин извештај о Србији нема обавезујући карактер, али се чита са пажњом; Зечевић: Србија у "стању чекања"

Европски парламент расправљаће данас о извештају о напретку Србије у евроинтеграцијама који подноси известилац Тонино Пицула. Председница скупштинског Одбора за европске интеграције Елвира Ковач рекла је за РТС да је позитивно што је Пицула био у Србији и имао састанак са представницима власти и опозиције. Слободан Зечевић из Института за европске студије тренутну ситуацију у Србији види као "стање чекања".

Елвира Ковач наглашава да извештај или резолуција Европског парламента није обавезујућег карактера, али се чита са изузетном пажњом.

"Очекивали смо да ће овај извештај бити врло критичан. Добро је што је известилац био у Србији, што је разговарао са свима који су му дали термин. Из угла Народне скупштине могу да кажем да је био изузетно плодоносан састанак, и са делом владајуће већине и са представницима опозиције", рекла је Ковач.

Слободан Зечевић наводи да је тренутна политичка ситуација у Србији утиче на застој евроинтерација, али да наша земља има проблем са Европском унијом и то траје већ деценијама.

"Има једна објективна ствар која се догодила, то је да је Влада Србије неформално понудила одређене кораке које ће да спроведе, реч је о сету медијских закона и да среди бирачке спискове. У међувремену су избили велики студентски протести, политичка нестабилност и доста је све то утицало на ситуацију и поверење Европске уније према Србији", рекао је Зечевић.

Зечевић тренутну ситуацију описује као "стање чекања", и сумњиво гледа на амбиције владе Србије да се до јуна отвори Кластер 3, а до краја године отвори Кластер 2.

"Амбиција Владе Србије је да до 2027. заврши посао који је председник Вучић поставио, а то је да заврши процес приступања, односно да прати Црну Гору и Албанију у томе што оне раде када је реч о европским интеграцијама. Очигледно је да се Европска унија због политичке кризе у Србији у овом тренутку се уопште не изјашњава када је реч о нашем даљем путу ка Европској унији, чекајући неки политички распет ситуације", истакао је Зечевић.

Пропуштена прилика за Кластер 3

Иако је Европска унија давала зелено светло за отварање Кластера 3, на његово отварање се чека три и по године.

"Ја се не бих бавила пројекцијама, зато што је заиста чињеница да је амбиција била да до тога дође много раније, али подвукла бих само да је до тога могло да дође пре три и по године, када смо отворили последњи кластер. Процењено је да би било превише за Србију да отвори два кластера и после два месеца је избио рат у Украјини", објаснила је Ковач, али и навела пример Албаније која је од тог тренутка отворила три кластера и 19 поглавља.

Председница скупштинског Одбора за европске интеграције оценила је да је Албанија заобишла Србију по питању приступања ЕУ.

"Званично смо ми отворили још увек 22 поглавља, они 19, али ми свега два кластера. Слажем се у потпуности са тиме да није довољно да причамо само о порукама, већ да видимо шта је то што мора да се уради, али мислим да за то није довољна владајућа већина ни нова влада, већ је неопходно да се тензије смире. Да сви учествујемо и да постоји неки консензус", истакла је Ковач.

Цео разговор можете погледати у виде-запису на почетку текста...

уторак, 06. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом