Вулин: Степен односа са Кином надрастао оно што смо називали челичним пријатељством

Кина се према нама понаша као према потпуно равноправном партнеру, рекао је за РТС потпредседник Владе Србије Александар Вулин. Истакао је да би се Србија тешко борила у Савету безбедности или Генералној скупштини УН да нема Кине и Русије, као и да се за пријатељство са Кином отимају много богатије и моћније земље.

Потпредседник Владе Србије Александар Вулин рекао је у разговору за РТС да је Кина суперсила и да се за њено пријатељство отимају и много моћније државе него што је Србија.

"Кина се према нама понаша као према потпуно равноправном партнеру. Јако је важно када вас Кина подржава у међународној арени, као што је веома важно да и ми подржавамо Народну Републику Кину, у свим областима њене међународне борбе за самосталност, за независност и, важније од свега, за поновно успостављање система међународног права, оног међународног права које је убијено 1999. године, када су убијени и кинески држављани у Београду. Кина то не заборавља", рекао је Вулин.

Говорећи о безбедносној сарадњи, упитао је постоје ли државе које су после успеха обојених револуција постале боље место за живот.

"Обојене револуције су велико зло. Обојене револуције су начин да се легитимне власти сруше на улици када већ не могу да се сруше на изборима. И наравно да свака земља која има проблем са таквим активностима, нађе начина да се против њих бори. Разменом искустава, разменом информација. Ништа то није случајно. Никада та окупљања и те групе се не створе тако једна, ето, драга група младих људи који су решили да промене свет. Обично су веома добро плаћени, школовани, обучавани и увек се ради из једног центра. О тим центрима размењујемо информације, сарађујемо по том питању и размењујемо искуства", рекао је Вулин.

Истакао је како је Кина имала покушаје рушења власти у Хонгконгу и да је показала како се бори против обојених револуција на веома стрпљив и поуздан начин користећи законске методе и избегавајући насиље.

"Србија има велико искуство када су у питању обојене револуције и покушаји рушења легитимне власти на улицама. Уосталом, то се дешава и данас. Зато је драгоцено и веома важно да наше обавештајне службе размењују информације, да знамо ко, када и зашто нешто ради", рекао је Вулин.

Истакао је да би се Србија тешко борила у Савету безбедности или Генералној скупштини УН да нема Кине и Русије.

"Погледајте Савет Европе, тамо нема Русије и тамо нема Кине и одмах Косово може да постане пуноправни члан. А како то да постане у Интерполу, на пример, када имате и Кину и када имате Русију? Подршка Кине је изузетно значајна. Наравно, Кина нам увек стави на располагање не само свој глас, већ и глас пријатељских земаља који воде рачуна и држе до онога шта Кина мисли. Имати подршку Кине, понављам, за то се боре много већи и много богатији него ми. Потписати споразум о слободној трговини са Кином, то је нешто о чему се надају и маштају много богатије и много снажније земље него што смо ми", навео је Вулин.

Оценио је да је степен односа са Кином прерастао оно што се називало челичним пријатељством.

"Ми смо сада заједница за заједничку будућност. То је нешто много више. То је савезништво са Народном Републиком Кином. Уосталом, лични однос између председника Вучића и председника Си Ђинпинга је надрастао политику. Они су и лични пријатељи, а то се у Кини веома поштује", рекао је Вулин.

Говорећи о предизборној кампањи на Косову и Метохији, Вулин је оценио да се све ради како Српска листа не би освојила гарантовани број мандата који је предвиђен за Србе и да се све то чини како би се Београд искључио из борбе за Косово и Метохију.

"То је кључно, сачувати јединство и све гласове које имамо и све мандате које можемо да освојимо ставити у функцију заједничке борбе за очување Косова и Метохије у оквиру Србије", навео је Александар Вулин.

Потпредседник Владе је, говорећи о студентским блокадама, оценио да су протести потпуно бесмислени, да се све мање говори о трагедији у Новом Саду и да се не зна ко износи захтеве и са ким би требало разговарати о њима.

"Више нико не помиње ту трагедију. Више нико не помиње тај ужас који нас је све задесио и који нас је све шокирао и даље нас оставио да размишљамо о томе рањене, јер то је рана на срцу сваког од нас. То је трагедија на првом месту породица, али онда и свих нас. То је ужас који се десио, али о њему више нико не говори", рекао је Вулин.

Додао је да неће доћи до мешања у аутономију универзитета без обзира на то што би то, како је рекао, "огромна већина студената волела" како би могли да положе испите.

Нагласио је да малолетници не смеју да буду на улици и да их треба пустити да одрасту толико да могу да гласају.

Разговор са Александром Вулином у целости погледајте у видео-снимку на почетку текста.

среда, 22. јануар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове