Отклањање препрека за примену Декларације о несталима нова нада за породице на Косову и Метохији

Председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић изразио је задовољство што је отклоњена последња препрека за примену Декларације о несталим особама, истичући да је неопходно вратити се механизму који је већ дао значајне резултате. Одаловић је рекао да се боји да Брисел не чини довољно по питању притиска на Приштину. Професор Владимир Вулетић је истакао да у наредном периоду не очекује промене у приступу Приштине према Србима.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић је поводом вести из Брисела, да је отклоњена и последња препрека када је реч о примени Декларације о несталим особама, рекао да је врло задовољан што је могуће вратити се у процес примене Деларације.

"Откада је усаглашен текст декларације, препреке није било. Препреке су биле на другој страни", рекао је Одаловић оптужујући Приштину за блокаду, а наглашавајући да је реч о хуманитарном питању.

Навео је да је Београд био врло конструктивна страна и да није био сметња.

"Позвао сам господина Лајчака да позове представнике Међународног комитета Црвеног крста који председава Радном групом за нестала лица која се четири године није састала, захваљујући понашању Приштине према целом овом процесу, да закаже састанак радне групе и да ми кренемо да радимо, да се вратимо једноставно у механизам који је до сада дао, преко 1.008 случајева несталих лица које смо до сада решили", истакао је Одаловић.

Практична примена Декларације

Одаловић каже да се формирала заједничка комисија као подршка раду радне групе, а да радна група наставља да ради по правилима.

ко у процесу будемо имали било коју тему, проблем, који ми не можемо да превазиђемо на нивоу радних група, обавештавамо заједничку комисију", рекао је Одаловић.

Објашњава да та заједничка комисија састављена од представника ЕУ, представника Београда и Приштине и ту ће бити посматрач у функцији посматрача, као представник радне групе Међународног комитета Црвеног крста.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица каже да ће уз снагу ЕУ, породицама бити дата нада да ће се одговорити на поједина питања.

"Разних документација, архива, информација, сателитских снимака. Да ћемо уз њихову подршку много лакше доћи до тих, првенствено међународних архива и међународних извора. Јер ништа од овога што се дешавало на простору Косова и Метохије није било, а да у томе нису на директан или индиректан начин учествовали представници међународне заједнице кроз мисије које су имали на том простору", истиче Одаловић.

Подсећа да је највећи број несталих и убијених Срба и осталих неалбанаца страдао после 10. јуна 1999. године, односно, после доласка 50.000 мировњака на територију на којој су они апсолутно имали сву безбедносну и сву административну структуру.

Истакао је да се баве свим жртвама, и несталим људима јер се око 1.600 још води као нестало.

Важно је да се процес врати у колосек, каже Одаловић истичући да су тада имали резултате, правила, да су радили на локацијама, претрагама и ексхумацијама, идентификацијама и заједно радили са породицама.

Прича да је уочи одласка у Брисел, у Београду разговарао на састанку разговарао са десет представника породица Албанаца из Приштине.

едноставно људи гледају у све нас заједно, ми њих не раздвајамо као жртве", рекао је гост Јутарњег програма што они и очекују.

Улога Брисела 

Одаловић је истакао да га брине улога Европске уније јер су, како каже, Европска унија и европски посредници у темама и по питањима по којима су преузели одговорност пуну, врло мало су учинили.

Истиче да или немају снагу, или понекад немају разумевања.

Објашњава да су претходног дана постављена сва тешка питања на косову и Метохији, од формирања ЗСО до предстојећих избора у јужној српској покрајини.

Шта после фебруарских избора на КиМ

Професор Владимир Вулетић је гостујући на Јутарњем програму рекао да не верује да ће се политика Приштина према Србима променити посоле фебруарских избора.

"Прича о Заједници српских општина, која је била део Бриселског споразума, који је требало да обезбеди будућност и стабилност у региону која би пре свега довео до економског развоја читавог региона, је са Приштином био другоразредно питање. И то говорим другоразредно питање у време пре Аљбина Куртија", каже професор Владимир Вулетић.

Оценио је да од тренутка када је он дошао то више и није питање.

Наводи да њега занима само међусобно признање Београда и Приштине под притиском САД и ЕУ.

"Пристао је да помиње ЗСО, али више као израз некакој под знацима наводна награде коју би он уделио Србима уколико дође до овога о чему смо причали(међусобног признања)", рекао је Вулетић.

Цело гостовање Вељка Одаловића и Владимира Вулетића погледајте у видео-снимку на почетку текста.

среда, 18. децембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње