Читај ми!

Нови инцидент на КиМ — лоша режија Приштине или медијска стратегија

Српска листа саопштава да излази на изборе на Косову и Метохији заказане за 9. фебруар. Дан након што посланицима листе није омогућено да учествују на седници скупштине у Приштини, негодују јер нема реакције међународне заједнице. Премијер Милош Вучевић очекује реакцију земаља Квинте и Европске уније. Учешће међународног фактора очекује и када је реч о истрази у вези са експлозијом код Зубиног Потока.

Независна међународна истрага о експлозији на каналу Ибар-Лепенац је захтев од којег Београд не одустаје. Иако постоји спремност да се сарађује са привременим органима у Приштини, таквих захтева са њихове стране није било, каже министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Подсећа да би полицијски и правосудни органи требало да сарађују преко посредника – Унмика, Еулекса и Кфора.

"Они сматрају да су равноправни са нама у статусу и да тиме доказују неку своју независност под знацима навода, што неће да сарађују преко других међународних институција. Ми нисмо добили ниједан упит који се тиче последњег кривичног дела. Када утврђујете ко је, онда полазите од тога шта је био некоме мотив, шта је био наш мотив? Свима је јасно и међународној заједници да је реч о Куртијевом лудилу, у смислу тога да он сматра да је Србија једнако Русија", наводи Ивица Дачић, министар унутрашњих послова.

Да је на делу лоша режија Приштине и да се Аљбин Курти преиграо, верује премијер Милош Вучевић.

"Србија је животно заинтересована да се утврди тачно шта се десило у Зубином Потоку, пошто смо апсолутно сигурни да нема никакве везе нико од Срба везе, и да је у питању подметачина која треба да покаже да је Курти жртва, односно покушава да се Србија увуче у сукоб, убацује се трећа држава попут Русије. А кулминација тих свеокупних 'демократских' односа на Косову и Метохији смо могли да видимо јуче када не дозвољавају изабраним посланицима у њиховом парламенту да учествују у расправи о стању на КиМ", наводи Вучевић.

Српска листа одбијена у Приштини преусмеравање пажње или стратегија

Покушај спречавања уласка посланика Српске листе у скупштину привремених институција у Приштини, потом и њихово удаљавање са седнице, познаваоци прилика виде као део медијске стратегије којом се скреће пажња са тема које не иду на руку Куртијевом режиму.

"Да бих тумачио двострано. Са једне стране је перманентни притисак, а са друге стране покушај да се нарасте у домаћој јавности, која често воли тако неке испразне, а патриотске гестове", оцењује Милан Игрутиновићм, научни сарадник Института за европске студије.

Дан након инцидента Српска листа саопштава да међународни представници ћуте, иако су на свим састанцима тражили учешће на изборима и у раду институција. Најављују учешће на изборима 9. фебруара, уверени да ће освојити свих десет мандата намењених српској заједници.

уторак, 07. јануар 2025.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње