Ристић: Дубока подела унутар медијске заједнице, дијалог имао значајне ефекте

Србија баштини медијски плурализам, али и недовољну спремност да се разговара међусобно, оценио је министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић. Дијалог државе и медијске заједнице постигао је низ значајних резултата, навео је Ристић.

Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић је по формирању Владе покренуо дијалог унутар медијске сцене и дијалог медијске сцене са државом.

Ристић је, у Јутарњем програму, оценио да је медијска сцена изузетно богата и да Србија баштини медијски плурализам, али и недовољну спремност да разговарамо међусобно.

"Оно што је министарство у овом сазиву затекло, то је дубока подела унутар медијске заједнице. Сама чињеница да постоји 76 новинарских удружења у Србији говори сасвим јасно о дубини и сложености те поделе", приметио је министар.

Који су резултати медијског дијалога

Као највећи ефекат разговора, Ристић види низ значајних резултата.

"По први пут ове године, од 2014. када је уведено медијско, односно конкурсно финансирање медија у Србији, све локалне самоуправе, Покрајина и Република спровеле су медијске конкурсе. То се до сада није десило. Резултат је постигнут огромним залагањем тима Министарства информисења и телекомуникација", истиче министар. 

Са друге стране, додаје, број случајева ометања рада новина и угрожавања њихове безбедности на различите начине за првих десет месеци ове године смањен је за више од 40 одсто.

"То, наравно, није искључива заслуга Министарства, али јесте и допринос овог Министарства ублажавању тензија унутар медијске заједнице, односно ублажавању тензије унутар нашег друштва када говоримо о сектору јавног информисања", каже министар.

Такође, додаје, средства намењена на медијским конкурсима на нивоу Републике, дакле медијским конкурсима које сваке године спроводи Министарство и које ће спровести и наредне 2025. године, у односу на ову годину, увећена су за додатних 180 милиона динара, дакле за више од 60 одсто. 

"Ове године је министарство определило укупно 352 милиона динара за медијске конкурсе и то је највећи износ икада опредељен за медијске конкурсе", наглашава Ристић.

Шта су наредни кораци

Што се тиче наредних корака у дијалогу, министар истиче да се пре свега наставља са пуном имплементацијом медијских закона, и да радна група ради на предлогу измена и допуна закона о јавним медијским сервисима, дакле о Радио-телевизији Војводине и Радио-телевизији Србије.

"Са друге стране, оно што такође радимо, интензивирамо дијалог унутар медијске сцене како бисмо допринели квалитетнијем медијском садржају, како бисмо допринили даљој професионализацији наших медија и медијских посленика. Министарство издваја значајна средства и за едукацију медијских посленика и то је такође важно рећи", истиче Ристић.

Јавни сервиси, истакао је, јесу најважнији медији у свакој земљи и због тога имају посебан статус.

"Радио-телевизија Србије и Радио-телевизија Војводине, по нашој оцени, у највећој могућој мери испуњавају своју законску обавизу", наводи Ристић. 

"Увођење 5Г мреже средином следеће године"

Министар се осврнуо и на започету процедуру за увођење 5Г мреже, за коју очекује да се оконча средином наредне године, након чега ће кренути постепено постављање опреме и увођење мреже.

"Ми интензивно спроводимо ту процедуру, заједно са релевантним партнерима у Србији. Припремили смо и комплетну документацију, одрадили анализе које говоре о искуствима земаља сличне територије и сличног броја становника у Европи и ван Европе када је у питању увођење 5Г", наводи Ристић.

четвртак, 31. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи