Жене као октоподи, како да се разбију предрасуде и распореди неплаћени кућни рад

Министарка без портфеља Татјана Мацура рекла је за РТС да је основни задатак је да се освестимо да постоји велика количина кућних обавеза која иде махом на плећа жена и да треба да разбијемо табуее и да поделимо тај неплаћени кућни рад. Жене су често негују пре свега своје синове, па на такав начин и своје партнере, тако да се такви обрасци понашања лако преносе“, напоменула је Мацура.

Генерална скупштина УН прогласила је 29. октобар Међународним даном неге и подршке који ће уз националну кампању "Обустави рад“ бити обележен и у Србији.

Пружање неге, плаћено и неплаћено једна је од најважнијих компоненти друштва на демографско старење. Пружање неге обухвата храњење бебе или нега болесног пантнера, као и активности индиректне неге као што су кување и чишћење простора. Пружаоци неформалне неге су највише жене 76,2 одсто и оне у пружању неге улажу 3,2 пута више времена од мушкараца.

Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура рекла је за РТС да је неформална нега низ активности које махом обављају жене, а које се подразумевају у традиционалном друштву као што је наше, активности које се непримећују или се неквалификују и неквантификују као рад.

Према њеним речима, реч је о обавезама о одржавању домаћинству, бриги о деци и осталим члановима домаћинства.

"Циљ није да жене ступе у штрајк, можда би било и контрапродуктивно. Наш основни задатак је да се освестимо да постоји велика количина обавеза која иде махом на плећа жена. Идеја је и да разбијемо табуее, како да поделимо тај неплаћени кућни рад“, навела је Мацура.

Напоменула је да млађи мушкарци боље препознају када уђу у брак на који начин треба да обављају неке дужности.

Навела је пример наших баба које су обављале кућне послове, али нису радиле пуно радно време, па нису осетиле терет попут жена које данас и раде и код куће их чекају све обавезе које су чекале наше баке.

"Кампања „Обустави рад“ има идеју да сви уочимо на који начин сви морамо да се укључимо у рад, који нико не обавља са великим задовољством. Потребно је да мењамо обрасце и да се распореди посо који је на плећима жене и да нестигматизујемо мушкарце који разумеју да је подела посла неминовна“, навела је министарка.

Мацура је истакла да је неопходно охрабрити жене да вербализују и траже помоћ онда када се од њих очекују да буду октоподи.

Лако преносиви обрасци понашања

"Жене су често одговорне због тога јер негују пре свега своје синове на такав начин, а онда и своје партнере. Такви обрасци понашања се лако преносе“, напоменула је.

Добра вест је, како је рекла, што је истраживање показало да ипак млађи мушкарци препознају да треба више да се укључе у неформални рад.

Мацура сматра да питања навика не могу мењати прописом већ договором, да не треба неког исцрпљивати до крајњих граница, али да је то процес на коме треба радити.

Каже да и послодавци треба да разумеју положај њихових запослених, да буду креативни и пруже подршку.

У Свету се негом бави 249 милион жена, а 132 милиона мушкараца.

четвртак, 02. јануар 2025.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње