Читај ми!

Извештај ЕК о владавини права: Српски правосудни систем пролази кроз суштинску реформу

Правосудни систем у Србији пролази кроз значајну реформу последњих година, али је политички притисак на судове и тужилаштво и даље висок, наводи Европска комисија у извештају о стању владавине права у Србији.

Мере за сузбијање политичког утицаја на правосуђе тек треба да покажу резултате. По мишљењу Комисије, у борби против корупције постоји законски оквир, али са бројним недостацима у пракси.

Оно што недостаје је и снажнији учинак у истрагама и пресудама за високу корупцију, наводи се у извештају.

У области медија, европска комисија наводи напредак у медијским законима, али и забринутост за безбедност новинара, плурализам и независност регулаторних тела и јавних сервиса.

"Извештај Европске комисије је први пут поред земаља чланица укључио и четири земље Западног Балкана. Генерално, у овим земљама је потребно више напора да се успостави солидан законски и инститиционални оквир у складу са стандардима ЕУ. Налази извештаја могу да им помогну у томе и да буду корисни за предстојећи извештај о проширењу", рекао је европски комесар за правду Дидије Рејндерс.

Извештај обухватио и четири земље Западног Балкана 

Европска комисија (ЕК) објавила је данас свој пети годишњи извештај о владавини права за 2024. годину, који први пут, поред 27 држава чланица ЕУ, садржи четири поглавља о развоју догађаја у Србији, Албанији, Црној Гори и Северној Македонији, али без препорука за ове земље кандидате.

У саопштењу ЕК наводи се да је реч о државама које су највише напредовале у процесу приступања и додаје да ће њихово укључивање у извештај подржати њихове напоре у спровођењу реформи, помоћи властима да остваре даљи напредак у процесу приступања и да се, као будуће државе чланице, припреме за наставак рада на владавини права.

Извештај обухвата четири стуба: националне правосудне системе, оквире за борбу против корупције, слободу и плурализам медија, као и друге институционалне системе провере и узајамне контроле, а у њему се, како се додаје, на равноправној основи систематски и објективно испитују кретања у области владавине права у свим државама чланицама.

Када је реч о поглављу које се односи на ситуацију у Србији, оцењује се да правосудни систем Србије последњих година пролази кроз суштинску реформу и истиче да је у Србији у току спровођење уставне реформе за јачање независности правосуђа, а да би требало да уследе измене закона о њеној примени.

Констатује се да постоји позитиван тренд када је реч о ефикасности у грађанским, привредним и кривичним предметима, али да постоје озбиљни изазови у руковању административним предметима и уставним жалбама.

Европска комисија наводи да се и даље чека на усвајање Национална стратегије за борбу против корупције за период од 2023. до 2028. године и пратећег Акционог плана, уз оцену да је правни оквир за борбу против корупција углавном успостављен, али да у пракси постоје недостаци.

"Иако је већина облика корупције криминализована, потребно је даље побољшање како би се успоставила чврста евиденција о истрагама, оптужницама и правоснажним пресудама у случајевима корупције на високом нивоу", поручује се у извештају.

Наводи се и да Тужилаштво за организовани криминал и даље нема довољно особља и тврди да "постоји ризик од политички мотивисаног мешања у истраге о корупцији на високом нивоу и у кривично гоњење".

У извештају се оцењује да постоје недостаци и када је реч о верификацији и спровођењу декларација о имовини, као и када је у питању финансирање политичких партија.

Тврди се и да је уредба о лобирању ограничена по обиму, као и да законодавство о заштити узбуњивача још није усклађено са правним тековинама ЕУ.

Оцењује се и да су јавне набавке област високог ризика од корупције, посебно у погледу неколико случајева који су изузети из Закона о јавним набавкама.

У извештају се подсећа да су закони о медијима измењени 2023. године како би се ускладили са правним тековинама ЕУ и европским стандардима, али да су потребне додатне измене за пуну усклађеност.

ЕК тврди и да Регулаторно тело за електронске медије не успева у потпуности да испуни свој мандат да заштити плурализам медија и професионалне стандарде, као и да постоји озбиљна забринутост у погледу његове независности.

Наводи се да мере у вези са решавањем питања транспарентности у власничким структурама и оглашавањем из државних ресурса, које су предложене у Медијској стратегији, тек треба да се у потпуности спроведу.

Истовремено тврди да се новинари и даље суочавају са честим одбијањем јавних органа да обелодане информације од јавног значаја или остају без одговора, као и да безбедност новинара и даље представља извор забринутости.

Подсећа се и да су остала четири упражњена места у Уставном суду која још нису попуњена и да постоје три независна тела која штите основна права, а то су омбудсман, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и повереник за заштиту равноправности, али сматра да праћење препорука није увек јасно.

У извештају се тврди и да, иако постоји неколико елемената правног оквира, организацијама цивилног друштва недостаје окружење које омогућава њихово оснивање, рад и финансирање.

Комисија је, када је реч о земљама кандидатима, поручила да ће наставити да прати утврђене проблеме, између осталог у следећим годишњим извештајима о проширењу.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње