уторак, 11.06.2024, 21:07 -> 22:58
Извор: РТС
Вучевић за РТС: Србија је најзаинтересованија за мир у региону, чланство у ЕУ је наш стратешки интерес
Премијер Милош Вучевић рекао је, гостујући у емисији Таковска 10, да је Дејтонски споразум одржао 29 година мира у БиХ, да су све тачке Декларације усвојене на Свесрпском сабору у духу тог споразума. Истакао је да је стратешки интерес Србије чланство у Европској унији. Нагласио је да је економија основа за јачање земље. Каже да треба да се разговара о свим пројектима, укључујући и експлоатацију литијума, и поручио да нема коцкања са екологијом.
Гостовање премијера Србије Милоша Вучевића у Таковској 10
О литијуму: Треба да искористимо све потенцијале, али нема коцкања са екологијом
На питање остаје ли српски литијум у земљи, Вучевић је рекао да треба да се разговара о свим пројектима за развој државе.
"Ја верујем у одрживи развој као победничку формулу. Остављам простор за разговор и остављам простор и пре свега чекам одговор струке - ако струка каже не, онда је не, али струка мора бити свесна своје одговорности“, рекао је Вучевић.
"Верујем да је могуће да користимо природне ресурсе и да чувамо природно богатство и пре свега људе. Ја верујем у то. Ја мислим да је то историјска шанса", навео је премијер.
Истакао је да нема коцкања са екологијом.
"Нема коцкања. Без јасних пројеката који указују да је могуће да се користе природни ресурси, а да се чува животна средина и пре свега људи. али и да људи живе боље, да је могуће доћи до одрживог развоја, неће се ићи ни у један пројекат, па ни у тај. Али ако је то могуће, хајде да искористимо шансу. И хајде да искористимо ту шансу и геополитички", рекао је Вучевић.
На питање којој је опцији ближи, премијер је рекао да је увек за опцију развоја Србије, да искористимо све потенцијале које имамо, да не пропустимо још једну шансу.
"Ја ћу да останем овде да живим, моји синови овде живе, сутра ће да имају своје децу. Немам намеру нигде да идем. Исти ваздух дишем, исту воду пијем као и сви грађани", рекао је Вучевић.
"Код оних који критикују Експо ме брине то што немају алтернативу"
Поводом пројекта Експа истиче да га брине шта нуде као алтернативу они који га критикују.
"Алтернатива је да све укинемо, или да нам Експо не треба. Па онда чујем јалове пароле да би они то урадили транспарентније. Ово сада је најтранспарентније, ја то кажем, све је видљиво и тако ће и остати и за све постоје одговорни људи", каже Вучевић.
"Економија нам је основ свега“
Председник владе Милош Вучевић каже да је економија основ свега да би се улагало у образовање, здравствво, војску и инфраструктуру.
"Економија нам је основа да јачамо и да више уложимо образовање, здравство, војску, одбрану, да имамо бољу инфраструктуру. Сваки дан мира је плус за Србију. Србија побеђује у миру и зато је Србија најзаинтересованија за мир у региону", рекао је Вучевић.
Навео је да је индустријска производња порасла 2,9 одсто у периоду јануар-април и да је забележен раст у прерађивачкој индустрији, у рударству, али да смо имали одређен пад у производњу електричне енергије.
Према његовим речима, много добра вест је да, прерађивачка индустрија има константан раст, у првом кварталу је износио плус 3,9 одсто
"Са контролом инфлације, са спуштањем инфлације и растом индустријске производње, пре свега прерађивачког дела, ми добијамо оне макроекономске показатеље који нам дају једну сигурност да можемо даље да развијамо државу", рекао је Вучевић.
"ЕУ је стратешки интерес Србије"
Премијер Милош Вучевић је рекао да је стратешки интерес Србије да буде део Европске уније.
Европска унија, каже, није заједница склопљена емоцијама, љубављу и емпатијама, него заједница утемељена на интересима.
"Највећа вредност Европске уније, оно што је нама овде на Балкану, као што сам рекао, насушно потребно, то је мир. Највећа тековина Европске уније није питање економије, него мир. Европска унија је донела мир на простор чланица Европске уније и ја мислим да би улазак овог дела Балкана, овог дела Европе у Европску унију донео гаранцију мира на овим просторима. Тиме би се створили услови да се политички кроз дијалог реше сва отворена питања", рекао је премијер.
"Курти користи овај моменат за терор над Србима на КиМ"
Вучевић наводи да и геополитика утиче на питање Косова и Метохије, и као пример истиче рат у Украјини.
"И једна и друга страна виде случај Косова као добар или лош за своје интересе. Добија се нови моменат у односу на геополитичке околности у свету и треба нам Милошеве мудрости (Милош Обреновић) да сачувамо државу", истиче премијер Србије.
Наглашава да је оно што Приштина, а пре свега Аљбин Курти, ради на терену – прави проблем.
"Користи овај момент и има подршку за то да спроводи терор над Србима на КиМ, пре свега на северу. Наш задатак и циљ је подршка Србима на КиМ у складу са Резолуцијом 1244", наводи Вучевић.
Напомиње да народ мора да буде свестан да је на територији КиМ тренутно туђа војска, пре свега НАТО.
"То је простор који је под контролом друге силе у смислу монопола физичке принуде, али и морамо да будемо умешни, способни, храбри и мудри да разумемо Србе на КиМ и врло јасно понављамо шта су наши политички циљеви и политика Србије на КиМ", закључује премијер Србије.
"Ако је питање КиМ решено, чему притисак на Србију"
Председник Владе истиче, поводом дијалога Београда и Приштине, да не жели да испуцава јефтине пароле, већ да брани народ на Косову и Метохији.
"Највише се бринемо по питању КиМ. То је тешко питање за Србију и Албанце, које је отворено. И имали смо различите историјске оквире, решења, моменте када је једна или друга страна боље стајала или доминирала, или имала неке боље геополитичке околности, и ништа није дало дугорочно решење", сумира Вучевић.
Наводи да глас Србије не може да дође, или прође, свуда у свету где би требало.
"Али геополитика је један константан процес, увек је у промени. За неке велике играче на међународној средини Косово и Метохија је решан случај, а за друге, наравно, није. Али и за оне за које је питање КиМ решено, ако је тако, чему притисак на Србију", каже Вучевић.
Објашњава да поједини тамо виде независну државу, али за њега независна, нити ће бити.
"Не може то ни да буде док српска страна не каже да је то независна држава", закључује Вучевић.
Парламент је најбоље место за дијалог
Говорећи о дијалогу власти и опозиције о изборним условима, премијер Вучевић је рекао да следи период који би требало да буде без изборних циклуса, али да у њему свакако мора да се настави међустраначки дијалог.
"То је Ана Брнабић као председница Народне скупштине врло добро радила, показујући висок ниво одговорности", нагласио је Вучевић.
Додао је да су управо у том дијалогу власти и опозиције постигнути неки резултати, као и да и власт и опозицију чека много ствари које треба радити заједнички.
"Одређени резултати су постигнути. Постигнута је концепција с подређеним питањима. Никад опет не можете да обједините све факторе, али већински су политички актери прихватили одређене ствари. И чека нас пуно ствари које треба заједнички да радимо даље. Немогуће је да у неком кратком временском периоду све те завршите ствари, и многи од тих ствари ће бити у континуитету урађене. Те ствари су процеси који трају", рекао је Вучевић.
Сматра да је постигнут озбиљан напредак, посебно имајући у виду какве су поруке биле од маја 2023. Јесени 2023., па онда после децембарских избора.
"Да не идем даље, да не идем уназад. Дао сам само осврт на последњу годину дана. Ја мислим да данас постоји један врло јасан међустраначки дијалог и на месту где треба да буде то је парламент", оценио је Вучевић.
Додао је да се данас међустраначки дијалог одвија управо тамо где му је место - у Парламенту.
"Боље је да се расправа дешава у Парламенту, него ван њега. И када је најжешћа расправа и када се употребљавају најтврђи аргументи, Парламент је место за то, и онда гледаоци могу да добију слику о томе шта се заиста дешава, ко шта говори, како размишља или шта му је политика", рекао је Вучевић.
Додао је да је процес дијалог неопходан, као и да је подела у друштву далеко мања него што се то медијски приказује и далеко мања него у западним земљама.
"Дошло је до преконфигурације у ЕП, ми чувамо Србију"
Премијер каже, поводом резултата избора за Европски парламент (ЕП), да је Србији важно да разуме политичке процесе и да наспрам тога види националне интересе, односно да се понаша релевантно.
"Релевантно је да не трчимо напред како смо ми најпаметнији. Него да пажљиво посматрамо и разумемо све околности и поруке које носе ови европски избори", указује Вучевић.
Наводи и да је битно да се у политици не воде емоцијама, већ да се понашају рационално.
"Са председником сам разговарао о исходима избора, од државе до државе, дошло је до преконфигурације", каже председник Владе.
Истиче да је за Србију важно да сачува народ у тешкој геополитичкој ситуацији, као и да је забринут због изјава које нас, како тврди, приближавају сукобу већих размера.
"Верујем да можемо да је сачувамо. Политика Србије, ово што ради председник (Александар Вучић) у смислу стратешке политике и вођења државе, мислим да је то пут којим би требало да идемо. Верујем у тај пут, а то је садење на српској столици", истиче Вучевић.
"Верујемо у Босну и Херцеговину са Републиком Српском"
Премијер је рекао да је мир преко потребан и Бошњацима и Србима и Хрватима.
"Ја верујем да смо сви довољно зрели да се не враћамо у неке године када смо сви платили огромну цену. И да ником неће пасти на памет да се игра неких ствари које ће нас водити путем који је катастрофалан за свакога", рекао је Вучевић.
Време је, каже, да сви озбиљно разговарамо, да причамо, да заједнички радимо, да расту плате, да расту пензије, да имамо боље путеве, да причамо о инвестицијама...
"То је задатак око кога би требало да се окупимо, као што је Отворени Балкан или евроинтеграција целог Западног Балкана. То би требало да нас уједињује. Тако да, верујемо у Босну и Херцеговину са Републиком Српском. Без тога, без Републике Српске, то не могу то да замислим", рекао је Вучевић.
"Дејтон је одржао 29 година мира у БиХ"
Премијер Милош Вучевић рекао је Дејтонски споразум одржао 29 година мира у БиХ.
"Сигуран сам да када бисмо имали и прилику да сами причамо, и Срби, и Хрвати, и Бошњаци, и Албанци, да бисмо се много лакше договорили него када имамо оне који наводно долазе са примерима добре праксе или искуством да посредују или решавају неке ствари. Ја верујем у договор и верујем у разговор, ја верујем да Босна и Херцеговина мора да чува Даyтонски споразум", рекао је Вучевић.
Рекао је да су све 53 тачке Декларације усвојене на Свесрпском сабору апсолутно у духу Дејтонског споразума.
"Не декларативно, него суштински. Суштински су у духу, у сагласју с Дејтонским споразумом. Ни на један начин не воде ка опструкцији или поништају Дејтонског споразума", рекао је Вучевић.
Једини, прави пут, како каже, јесте разговор Бошњака, Срба и Хрвата, међусобно поштовање, разумевање и признавање.
"Када се међусобно буду поштовали и разумевали, верујте да ће све лакше ствари бити, лакше ствари решавати, доносити кључне одлуке. Да ли је то лако или није, бојим се да није, али верујем да су генерације политичара које су данас актуелне у БиХ свесне своје одговорности и да ће бити достојне тих изазова", рекао је Вучевић.
Када се прича о политици председника Републике Српске Милорада Додика и реакцијама народа у РС, Вучевић сматра да треба ући "у њихове ципеле" и разумети шта доживљавају сваког дана.
Сигуран сам да када бисмо ми причали – Срби, Хрвати, Бошњаци и Албанци – много лакше бисмо се договорили, него са онима који долазе са примерима добре праксе да посредују, оценио је Вучевић.
"Мора да постоји простор за разговор, све друго нас води у ескалацију сукоба"
Председник Владе Србије Милош Вучевић каже, поводом реакција у региону на Свесрпски сабор, да га нису изненадиле реакције америчке амбасаде у Сарајеву, осим у делу где су показали неразумевања Дејтонског споразума.
"То како су републике уредиле сукцесију југословенске имовине је једно питање. А потпуно је друго питање како је уређено коришћење, односно права власништва својине, на јавној имовини у самој Босни и Херцеговини, ако причамо о њој. А то је управо уређено кроз Дејтонски споразум", истиче Вучевић.
Указује да мора да постоји простор за разговор.
"Све друго нас води у ескалацију сукоба. Немамо бољих односа без тога. Неопходно је да се разговара о свим питањима, и то је интерес и Босне и Херцеговине", истиче Вучевић.
Наглашава да уместо да се прича како да се регион увеже, сви се враћају деценијама уназад с питањем "ко је више крив".
"Као да нам неко брани да идемо напред. И то најчешће нису балкански народи, већ они који тобоже дођу да нам помогну да се боље разумемо", наводи премијер Србије.
Шта је први приоритет Владе Србије, како види економски развој земље, какву улогу ће преузети у борби за очување територијалног интегритета, какви су му ставови о евроинтеграцијама, ископавању литијума и пројекту Експо, има ли план за смиривање политичких тензија у друштву, како ће сарађивати са опозицијом, кога види као савезника на међународном плану, нека су од питања за премијера Милоша Вучевића који је био гост емисије Таковска 10.
Коментари