Читај ми!

Лорд Ланкастер на седници ПС НАТО-а: Ширење ЕУ у региону кључно средство за решавање спора Београда и Приштине

Одсуство нормализованих односа Београда и Приштине може да доведе до озбиљног сукоба са регионалним импликацијама, оценио је лорд Марк Ланкастер у извештају који је представио на седници Парламентарне скупштине НАТО-а. Наводи да је у БиХ на делу политички застој који угрожава Дејтонски споразум. Ширење ЕУ у региону кључно средство да се дође до напретка, сматра Ланкастер.

Известилац за нацрт извештаја "Западни Балкан – обновљени безбедносни изазови на вратима НАТО-а", лорд Марк Ланкастер заложио се за посвећивање веће пажње решавању спора Београда и Приштине, и политичком застоју у Босни и Херцеговини.

У нацрту извештаја, у којем, како је навео, указује на узроке главних безбедносних изазова у региону, а који је представио на заседању Парламентарне скупштине НАТО-а у Софији, каже да је кључно средство да се то учини напор да се олакша ширење Европске уније у региону.

Кфор, према његовом мишљењу, мора да добије већу подршку, а "савезници да пронађу нове начине и средства да прошире војну сарадњу са регионом".

У нацрту извештаја, Ланкастер оцењује да одсуство нормализованих односа између Београда и Приштине изазива претњу озбиљног сукоба са потенцијалним регионалним импликацијама.

"Заустављен дијалог о КиМ, политичка парализа у БиХ"

Када је реч о БиХ, он сматра да политичка парализа у Босни и Херцеговини има латентни потенцијал да сруши Дејтонски споразум.

"Заустављен дијалог Београда и Приштине и наметнута политичка парализа у БиХ спречавају напредак Србије, БиХ и процеса придруживања Косова ЕУ", наведено је у нацрту извештаја.

Истакнуто је и да то остаје главни фактор регионалне нестабилности и блокира ефикасну регионалну економску интеграцију.

Примедбе Србије 

Из Скупштине Србије претходно је саопштено да су током састанка чланова делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО са лордом Ланкастером народни посланици изнели низ коментара на текст извештаја, посебно на део који се односи на ситуацију на КиМ.

Лорду Ланкастеру су уручене детаљне примедбе и коментари делегације Србије, које се, поред осталог, односе на потребу да се заузме непристрасан однос према КиМ, који би био у складу са декларисаном политиком НАТО-а према овом питању.

Указано је да извештајем нису обухваћени подаци о насиљу којем су Срби на КиМ у континуитету изложени, услед низа једностраних потеза Приштине и истакнуто је да Приштина не испуњава обавезе преузете Бриселским споразумом, те да већ 11 година није формирана Заједница српских општина. 

Делагација Србије је подсетила да су, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација, припадници мисије Кфора једине легитимне оружане снаге, те је стога трансформација "косовских безбедносних снага" у супротности са међународним правом, наведено је у саопштењу.

Захтев Приштине 

На агенди пролећног заседања ПС НАТО које се одржава у Софији налази се, између осталог, и захтев Приштине да постане придружени члан, након што је одлуку о томе у марту донео Стални одбор Парламентарне скупштине НАТО-а.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић упутила је писмо шефовима свих делегација чланица и придружених чланица у Парламентарној скупштини НАТО-а, у којем је указано да би додељивање статуса придруженог члана неупитно представљало награду за Приштину која континуирано врши насиље и системску дискриминацију над Србима на КиМ, као и за опструисање Бриселског дијалога.

понедељак, 04. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње