петак, 24.05.2024, 21:01 -> 00:12
Извор: РТС, Танјуг, Прва
Вучић: Колективни Запад припремио "савршену олују" против Србије, урадили смо највише могуће
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да се наша земља, поводом доношења резолуције о Сребреници, суочила са "савршеном олујом" коју је против нас припремио колективни Запад, али да резолуција није донета јединствено, како су очекивали, јер су потценили нашу земљу. Не желим да умањим сребреничке жртве, али не можемо да дозволимо да се Срби прогласе геноцидним народом, каже Вучић.
Председник Александар Вучић рекао је по повратку из Њујорка где је изгласана резолуција о Сребреници да су у готово немогућим условима успела да ураде највише могуће за нашу земљу. "Суочили смо се са предлогом који је Немачка најјаче гурала против интереса Србије, а против је био и цео колективни Запад", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да није сигуран да код нас постоји јасна визура оног шта се догодило у Њујорку.
Напоменуо је да смо се суочили са предлогом Немачке које је најснажније гурала Аналена Бербок.
"Ми смо се суочили са најтежом темом. Против нас је то била као савршена олуја, јер против нас је био комплетан колективни Запад, дакле ЕУ, плус ови што нису ЕУ а као да јесу, али су још јачи заштитници прекоокеанских интереса – Швајцарска, Норвешка, Сан Марино, Андора, Лихтенштајн и сви остали", рекао је Вучић гостујући на ТВ Прва.
Додао је да су ту против Србије били и Америка, Канада, као и Аустралија и Нови Зеланд.
Према његовим речима, рачунали су да ми можемо да обезбедимо осам гласова 'против' и до 40 уздржаних гласова. Међутим, како је рекао, ми смо се томе посветили.
"Маштали смо да у збиру имамо више. Стварни однос гласања о резолуцији о Сребреници је 84 'за' и 107 држава које нису гласале за резолуцију. Од 191 државе које су имале право гласа, 107 није гласало 'за'", истакао је Вучић.
Напоменуо је да је 43,5 одсто оних који су гласали за Резолуцију..
"То су све трикови - зашто нису ишли на Савет безбедности. Тема је таква да нико неће да иде против", навео је Вучић.
Навео је и да је на гласању било ''два позитивна изненађења'', као и ''макар осам негативних'', и додао да је тако нешто било очекивано, пошто је притисак стално растао. Захвалио се Кини и Белорусији што су гласале против усвајања.
''Ја неретко заборавим Белорусији да се захвалим, јер се то негде подразумева да буду с нама. Наравно, ту је и Москва, али посебно хвала Виктору Орбану, јер је показао да је премијер братске земље и народа. Хвала и великом броју арапских земаља'', рекао је председник.
Додао је да је међу арапским земљама, 11 гласало за усвајање, и исто толико против, а од 54 афричке земље, 37 није гласало за усвајање.
Притисак за усвајање резолуције
Вучић је рекао да су многе велике земље вршиле притисак на друге земље да гласају за усвајање.
''Министри две најмоћније европске земље слали су поруке, нећу вам рећи како су утицали на одлуку, на пример, Украјине. Пет пута сам хтео у хотелској соби да плачем од муке. Један лидер велике европске земље је рекао да ће ми изаћи у сусрет и гласати против'', рекао је председник, додајући да ''није тешко закључити'' о ком лидеру је реч.
Захвалио се и шеику Бин Заједу и огромном броју земаља који нису гласали за резолуцију о Сребреници.
Вучић је истакао да представници земаља који чине пет милијарди и 250 милиона људи у свету није гласало за Резолуцију.
"Једна моћна Индија је била уздржана, тих 107 земаља је ово разумело као нешто што је исполитизовано, урађено против једне мале слободарске земље“, каже Вучић.
Осврнуо се на гласање Црне Горе и Северне Македоније у Генералној скупштини УН.
"Нећемо Црној Гори послати протестну ноту, иако су гласали за резолуцију, више ме је погодио однос Северне Македоније него Црне Горе, показало се да је Грчка имала више кичме него Северна Македонија“, каже Вучић.
Председник Србије позвао је све народе на Балкану да међусобно разговарају, а не, како је рекао, да носе папире Немцима или неком другом.
Навео је да не жели да умањи сребреничке жртве, али да не можемо да дозволимо да се Срби прогласе геноцидним народом.
На питање новинарке да прокоментарише изјаву мађарског премијера Виктора Орбана који је оценио да су у Бриселу у току припреме за улазак Европе у рат и додао да је неопходно ојачати одбрамбене капацитете Мађарске, Вучић је рекао да се тога највише плаши и да је тешко када почне да се загрева војна машинерија и да тада почну да раде и војна лобирања.
"Тешко је то зауставити. Зато мислим да је крајње време да неко стварно покуша нешто, а не само да се пребацује кривица на другу страну. Ако се то не деси, плашим се да идемо у катастрофу", навео је Вучић.
Коментари