Читај ми!

Посета Си Ђинпинга Београду додатни замајац за унапређење односа Србије и Кине

Кинески председник јуче је завршио званичну посету Србији, данас се анализирају ефекти и резултати Сијевог другог боравка у Београду у протеклих осам година. На политичком пољу потврђена је досадашња подршка коју та земља пружа Србији у међународној арени, док се на пољу економије највише бенефита очекује од Споразума о слободној трговини, који ће почети да се примењује 1. јула.

Велика очекивања, упућени имају и од осталих 28 докумената која су званичници две земље потписали и разменили током дводневне посете.

У сарадњи Србије и Кине јуче је постаљен нови темељ за градњу Заједнице судбине човечанства. Реч је о концепту партнерства који у Кини живи неколико деценија, коју је међународној јавности председник те земље предочио пре 11 година, а до сада га има, између осталог, са више арапских земаља.

Београд је прво европско место које је приступило оваквом виду сарадње, која подразумева и шест заједничких корака - између осталих, на пољу постизања мира, дијалога, безбедности.

Брнабић: Супер сила поштује суверенитет Србије

"За мене значи то да имамо супер силу која поштује наш суверентите, наше право да доносимо одлуке у интересу нашег народа, глобална суперсила која је свакако у успону, која поштује територијални интегритет Републике Србије, тј. Косова и Метохије као део Републике Србије. Заиста ми се чини да је ова посета додатни замајац наших односа са НР Кином и то на та три стуба политичком, економском, технолошком", рекла је председница Народне скупштине Ана Брнабић.

Утиске дводневне посете сумирају и представници Пекинга у Србији, и Београда у Кини.

"Од изузетног је значаја, јер је реч о земљи која је једна од главних сила на глобалном плану, стална чланица Савета безбедности УН и земља која је сада, посебно последњих година позната по великом броју иницијатива које су покренуте, а које за циљ имају јачање глобалног управљања и сарадње на међународном плану", каже амбасадорка Србије у Кини Маја Стефановић.

Амбасадор Кине у Србији Ли Минг каже да је то велики скок између наше две земље и може умногоме да побољша односе Србије и Кине.

"Следећи задатак наше две земље јесте да реализујемо детаље пројеката из споразума који су потписани. Промовисаћемо наше заједничке резултате", рекао је Ли Минг.

У којој области се очекују први резултати

Резултате, упућени, очекују најпре на пољу економије. Рачуницу праве и по питању Споразума о слободној трговини Србије и Кине. У документу од 850 страна, обухваћено је 10 хиљада производа, а највише бенефита у наредној деценији могле би да осете две привредне гране.

"Оно што је Србија избацила у први план јесу пољопривредни и прехрамбени производи. Оно што је такође добро јесте отварање две нове авио линије, и те како значајно за нас, јер с обзиром на то колико ми имамо улагања у наука и образовањ, а она баш нису на високом нивоу. Ја поздрављам сваку сарадњу са било којом државом у области пре свега науке, јер ту мање новца иде, а онда и образовање", каже Катарина Закић из Института за међународну политику и привреду.

Конкретна сарадња у тим обласитма значи и да ће у наредних годину дана 300 српских студената да се школује, а 50 научника да практично знање стиче у Кини и из прве руке упозна кинеску традицију.

Многи данас у њој траже симболику онога што се јуче десило - када је црвеним тепихом, пре званичника, прошетала патка са младунцима. Патка у кинеској традицији симболизује вечиту љубав.

понедељак, 18. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње