Читај ми!

Четвртком у 9: Резолуција о Сребреници – какве последице доноси реч геноцид

Предлагањем резолуције о Сребреници уз подршку БиХ нарушени су Дејтонски споразум, Устав БиХ и сви принципи на којима почива мир у тој земљи, каже шеф дипломатије Ивица Дачић. Истиче да би резолуција означила српски народ као геноцидан и пита зашто нема резолуције о геноциду над српским ђацима у Крагујевцу и Јерменима. Професор међународног права Тибор Варади подсећа да је МСП пресудио да Србија није извршила геноцид, већ је за то осудио генерала Крстића. Сматра да није реално да се од Србије тражи одштета. Адвокат Бранислав Тапушковић напомиње да предмете о српским жртвама нико не помиње.

О томе шта би донело усвајање резолуције о Сребреници у УН, у којој се тврди да је тамо 1995. године почињен геноцид, у емисији Четвртком у 9 говорили су министар спољних послова Ивица Дачић, адвокат Бранислав Тапушковић и професор међународног права Тибор Варади.

Ивица Дачић је рекао да ће резолуција о Сребреници у Уједињеним нацијама бити представљена 17. априла, а представиће је земље које стоје иза ове иницијативе – Немачка и Рунада, уз подршку мисија још 15 земаља.

Међу њима је и БиХ, чија мисија, истиче Дачић, нема легитимитет, будући да српски део БиХ нити је питан, нити је сагласан са оним што заступа шеф сталне мисије БиХ у УН Денис Бећировић.

“Било би нормално да то буде довољно за оспоравање у процедуралном смислу… Нарушени су Дејтонски споразум, Устав БиХ, сви принципи на којима почива мир у БиХ. Тиме се показује да муслимани не желе мир, не желе Србе за своје комшије, јер како ћете живети са неким кога означавате геноцидним“, упитао је Дачић.

Наглашава да БиХ постоји само као равноправна и пита шта би било да је Србин амбасадор БиХ у УН.

Дачић: Манипулацијама се питање геноцида подводи под културу сећања

Министар је указао на то да у СБ УН није одржана седница о НАТО бомбардовању СРЈ, уз образложење да се не треба бавити темама из прошлости, а да се у ГС УН сада на дневни ред ставља Сребреница. И то се, како каже Дачић, пребацује из Савета безбедности у Генералну скупштину, где ће се о томе гласати простом већином.

“У УН се резолуције и одлуке доносе двотрећинском већином или простом већином. Када је реч о двотрећинској већини, дефинише се да су то важна питања. Очигледно је да се одређеним манипулацијама ово питање, уместо под питање мира и безбедности, подводи под културу сећања. Она се тиме измешта из СБ, јер не може ГС да се бави темом којом се бавио СБ – може али на предлог СБ“, рекао је Дачић и подсетио да је 2015. године Русија уложила вето на такву резолуцију у Савету безбедности.

Подршка резолуцији стиже из Француске, Холандије, Турске, Малезије...

“Ми ћемо се наравно борити до краја, али овде није реч о БиХ, подносиоци иницијативе су Немачка и Руанда. Наравно, Руанда је тотално споредна у свему овоме. Али имате ту сад Француску, Велику Британију, Холандију, Ирску, Турску, Малезију...“, рекао је Дачић и навео да су то неке од земаља које подржавају ову иницијативу.

Истиче да “више нема рукавица“, јер о геноциду над босанским муслиманима говоре Немачка и Турска.

“Не можемо да се не питамо како не постоји резолуција о геноциду над српском децом и Jерменима“, рекао је Дачић.

Тапушковић: Уместо помирења, етикета геноцидног народа

Адвокат Бранислав Тапушковић каже да док текст не буде презентован, не може да говори о чему се ради у тој резолуцији.

"Врло је деликатно то питање по ономе што се зна, а то је да треба пре свега младима да се наметне да је један народ извршио геноцид. Уместо помирења у свету, потенцирају се овакве ствари", рекао је Тапушковић.

Каже да је његова канцеларија имала на располагању све обдукционе налазе жртава око Сребренице.

"Ту је било 3.500-4.000 налаза и свега неколико је било цивила, сви остали су били припадници војске. На једном пољу је било 300 жртава сукоба српских војника и Армије БиХ", рекао је Тапушковић.

Такође, рекао је и да је, када је реч о Вуковару, обдукцини налаз показао да је реч о око 200 војника.

"Нико не оспорава да је било злочина, али нема речи о геноциду", нагласио је Тапушковић.

Шта предвиђа резолуција

Министар Дачић објашњава да се резолуцијом, између осталог, предвиђа да се 11. јул успостави као Дан сећања на геноцид у Сребреници, да се осуђује негирање геноцида, те да се државе чланице УН позивају да то уврсте у образовне програме.

“Овде се не помињу ни Србија ни РС, али се каже злочин над босанским муслиманима, па неко га је извео. Ако причате о геноциду, то је одраз да је руководство те државе или ентитета спроводило то као своју политику“, рекао је Дачић и упитао зашто се читав рат на простору бивше Југославије свео на Сребреницу и шта је са Хрватском и "Олујом".

Дачић: Ни немачки, ни турски народ није означен као геноцидан

Дачић је навео да ће, уколико резолуција буде усвојена, последице бити катастрофалне.

“На нас ће се гледати као на једини народ у свету, поред Хуту народа у Руанди, који је геноцидан. То не само да историјски није праведно него нисмо то заслужили, јер смо ми слободарски народ који је увек био на страни правде“, истакао је Дачић.

Навео је злочине иза којих стоје Немачка, Француска, Турска, а да нико од њих није означен као геноцидан народ.

“Само је Немачка осуђена за Холокауст над Јеврејима, а шта је са Србима, Ромима и другима“, упитао је Дачић и навео да је ово покушај да се муслиманима “подметне“ резолуција о Сребреници, како неко не би поднео резолуцију о Гази.

Како се геноцид деси само у једној општини

Ивица Дачић истиче да Србија не оспорава да се у Сребреници десио ратни злочин.

“Не оспоравамо то да је неко починио злочин и да за то треба да одговара, али смо против да из тога проистекне да је само муслимански народ био жртва у БиХ“, рекао је Дачић.

Истиче да геноцид указује на то да је постојао плански и системски чин уништења једног народа.

“Ви не можете да кажете – то је тамо неки појединац крив за геноцид, те приче да није у питању народ, па ко је“, рекао је Дачић и упитао како је могуће да се геноцид десио само у Сребреници, а да нигде другде није била таква намера.

Тапушковић: Предмете о српским жртвама нико не помиње

Адвокат Бранислав Тапушковић каже да је иницијатива Немачке да се 11. јул обележи као Дан сећања покренута је уз сагласност САД.

"Они нису тражили сагласност УН и Савета безбедности када су извршили агресију на СРЈ, а сада форсирају то у УН", каже Тапушковић.

Напомиње да је историја људског рода – историја ратовања, као и да нема ратовања без злочина.

"И када би кренули у ту причу, било би море злочина на свим странама, а овом резолуцијом желе да се постигне да су само Срби вршили злочине у рату", сматра адвокат.

Он је, како каже, још 1996. године учествовао у предмету о злочинима над Србима који су почињени пре рата, између 15. и 25. маја у Челебићу.

"Ту је у десет дана побијено око 200 људи, а тада је тамо већ било и пет логора за Србе. О злочинима које су вршили Срби почело је да се говори већ од лета 1992. године. Већ тада су амерички новинари писли о 200.000 побијених муслимана и 50.000 силованих муслиманских жена. Треба да се позабавимо свим злочинима на исти начин. Имамо ми предмете и о жртвама међу Србима, али то се нигде не потенцира. Проблем је у томе што нико не жели изрећи наглас истину", каже Тапушковић.

(Не)прихватање одговорности за међусобне злочине

Адвокат сматра да једни другима треба да погледамо у очи и прихватимо одговорност за међусобне злочине.

"Сваки злочин треба да буде верификован на прави начин", рекао је Тапушковић.

Адвокат Тапушковић је подсетио да се први ратни злочин на простору бивше СФРЈ догодио неколико дана после 27. јуна и проглашења независности Словеније.

"Тада се према граници са Аустријом шест војника предало подижући руке увис, а стрељани су као пси", рекао је Тапушковић.

Поновио је и да се оно што се десило у Вуковару, догодило после страшних злочина пре тога, а подсетио је и на снимак Шпегља у коме пре рата најављује грађански рат и убијање.

"Овако се нећемо помирити, ако не ставимо своју савест пред злочине које смо починили", рекао је на крају Тапушковић.

Дачић: Подметачина Запада – борићемо се уз праве пријатеље

Дачић наглашава да је важан политички моменат у којем се ово дешава, указујући на намеру да се самопроглашено Косово прими у Савет Европе.

“Ово ће бити једна од веома тешких борби, овде се земље сучељавају са НАТО-ом, са западним погледом на оно што се дешавало у БиХ... Мала Србија ће се борити колико може уз помоћ наших пријатеља у свету, али не оних који подржавају геноцид, него који виде да је ово подметачина од стране Запада“, каже Дачић.

“Они који ће гласати за ово, а представљају се као наши пријатељи, то више неће моћи тако – да пођемо од Немачке, она је главни предлагач. Можемо и ми да поднесемо резолуцију о Дану сећања на стрељање ђака у Крагујевцу. Што су наше жртве мање важне од свега тога“, упитао је Дачић и додао да 35 држава света признаје геноцид Турске над Јерменима.

Истиче да је свако убијање људи за осуду, али да је сада питање откуд ова иницијатива сада.

“Мислимо да је у питању жеља да се приватизује БиХ од стране Бошњака, они не желе мир са Србима... Зар није Србија урадила довољно – донели смо декларацију, председник Вучић је отишао у Сребреницу, замало га нису убили, Србија је донирала средства за развој Сребренице, Бањалука такође“, рекао је Дачић и још једном нагласио да ће се Србија борити против усвајања ове резолуције.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње