среда, 28.02.2024, 10:00 -> 11:31
Извор: РТС
Премијерка Брнабић: Извештај ОДИХР-а ставља тачку на све бесмислице и лажи, настављамо да примењујемо препоруке
Премијерка Србије Ана Брнабић обратила се поводом извештаја Канцеларије ОЕБС-а за демократске институције и људска права (ОДИХР) у којем се анализирају услови избора одржаних 17. децембра. Након вишемесечне кризе, пласирања лажи, стигао је извештај ОДИХР-а и он ставља тачку на све бесмислице и лажи, рекла је Брнабићева. Настављамо да радимо са ОДИХР-ом, каже премијерка.
Kонференција Ане Брнабић
"У извештају мањи број препорука, нема помена о било каквој међународној истрази"
Закључујући обраћање, Ана Брнабић је рекла да ОДИХР у извештају даје мањи број препорука.
"Нема помена о било каквој међународној истрази, наставиће се рад радне групе и нема препоруке да изборна листа не сме да носи име особе која није кандидат", закључила је премијерка Србије.
"Александар Вучић је доминирао кампањом, то је била одлука опозиције"
Када је реч о тврдњи да је Александар Вучић био доминантан, премијерка је то потврдила.
"То је била одлука опозиције, њихова цела кампања се базирала на Александру Вучићу и на нападе на његову породицу. Ако погледате неке дебатне емисије, на сва питања која су им постављања од КиМ до екологије, представници опозиције су одговарали са 'Ми смо против Александра Вучића'", објаснила је Брнабићева.
"Приоритетне препоруке доказују да су избори били фер"
Премијерка Ана Брнабић изнела је седам приоритетних препорука ОДИХР-а који, како каже, показују да су избори били фер и транспарентни.
Брнабићева је навела да према првој препоруци Влада треба да формира Радну групу за спровођење препорука ОДИХР-а, док према другој треба да се размисли о обавезној обуци за чланове изборих комисија и бирачких одбора.
Према трећој препоруци, истиче, РИК треба да спроведе едукацију за бираче, а према четвртој да се испитају закони и праксе да би се омогућио увид у бирачки списак, али тако да се штите лични подаци.
Брнабићева је објаснила да се у петој препоруци каже да би законом требало да се обезбеди јасно раздвајења активности носилаца власти у оквиру јавне функције и кампање, да би се спречила злоупотреба положаја.
Према шестој, наводи, надлежни органи треба да спрече застрашивање и вршење притиска на бираче, укључујући запослене у јавним институцијама и предузећима, док према седмој треба да се гарантује независност РЕМ-а.
"Ово су приоритетне препоруке, које доказују да су избори били фер и транспаретни и стављају тачку на бесмислице да је изборна крађа била епских размера", истакла је Бранбићева.
О релокацији бирача
Што се тиче релокације бирача, како је рекла премијерка, то је био један од аргумената опозиције да су избори покрадени.
"У извештају ОДИХР-а се констатује да је то постојао као проблем, да су се током дана шириле тврдње о потенцијално великом броју бирача који су довезени да гласају за владајућу странку", каже премијерка.
Према њеним речима, нема никаквог доказа да су те тврдње тачне, већ се само наглашава да су се шириле.
"Не можете имати доказ када се то није десило", каже Брнабићева.
Како је навела, замера се да је у бирачком списку било преминулих лица, али се опет наводи да то многи тврде, а нема доказа.
Напоменула је да ако је опозицији сметао бирачки списак, што нисмо гледали бирачки списак.
"РИК добио све похвале у извештају"
Премијерка Србије је рекла да је најпозитивнију оцену за рад добила Републичка изборна комисија.
"Наводи се да је РИК ефикасно спроводио све предизборне радње, објављивао редовне конференције за медије и 24 сата ажурирао резултате избора на свом сајту. То је исти онај РИК испред кога су протестовали и у који су хтели да упадну да се обрачунају са члановима РИК-а. Та институција је добила све похвале у овом извештају", нагласила је премијерка.
Како је рекла, то се односи и на све институције које су биле задужене за припрему и спровођење избора.
"Све жалбе и апелације су такође размотрене у законским оквирима и на транспарентан начин", рекла је премијерка Брнабић.
"Спровели смо укупно 54 препоруке ОДИХР-а"
Ана Бранабић је рекла да је у извештају ОДИХР-а јасно наведено да је Србија у претходних седам година спровела укупно 54 препоруке – потпуно, углавном или делимично.
"Србија је имплементирала потпуно 13 препорука, углавном осам, а делимично 33. Спровели смо у претходних седам година укупно 54 препоруке ОДИХР-а", навела је Брнабићева, одбацујући тврдње да наша земља није имплементирала нити једну препоруку ОДИХР-а.
Према њеним речима, 13 од 26 препорука, такође, спровела је Влада у ограниченом манадату.
"Жао ми је што су неки искористили извештај за напад на своју земљу"
Брнабићева је рекла да Влада Србије најснажније осуђује оне који су искористили овај извештај за напад на своју земљу.
"Сви који прочитају извештај моћи ће да виде да не постоји ништа у вези са оним што су неки назвали крађом избора", рекла је Брнабићева.
Према њеним речима, у извештају пише да су избори били фер и да имамо препоруке, али да су препоруке много блаже него у неким земљама ЕУ.
"Жао ми је што су неки одлучили да ово искористе за напад за сопствену земљу", рекла је премијерка.
Поручила је да Влада наставља да ради са ОДИХР-ом и ОЕБС-ом.
"У извештају ОДИХР-а сада имамо 25 препорука, што је мање него на изборима 2022. године, значи да смо радили и да је ситуација много боља, да је јасно да су избори у Србији били фер, поштени и транспарентни", напоменула је Брнабићева.
Брнабић: Настављамо да сарађујемо са ОДИХР-ом и имплементацију свих препорука
Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је, поводом извештаја Канцеларије ОЕБС-а за демократске институције и људска права, да је морала да се обрати пре његовог званичног објављивања због низа дезинформација које се пласирају месецима.
"Морала сам то да учиним јер су неки медији још јуче ексклузивно почели да наводе делове из извештаја, а што се до сада никада није десило. То је озбиљно непоштовање и према ОДИХР-у. Тиме су наставили лажни наратив који се спроводи месецима у односу на оно за шта верујем да ће бити у финалном извештају", рекла је премијерка.
Брнабићева је нагласила да су након вишемесечне, како је рекла, кризе коју су креирали пласирањем хиљада и хиљада лажи путем одрђених медија и мрежа.
"Коначно нам је стигао извештај који ставља тачку на све лажи о изборима", истакла је премијерка Србије.
Као најважнији закључак премијерка Брнабић је рекла да се наставља са сарадњом са ОДИХР-ом и са имплементацијом свих препорука које су успоставили 2019. од када постоји радно тело за сарадњу са ОДИХР-ом.
У извештају ОДИХР-а констатује се да би требало узети у обзир забринутост у вези са тачношћу бирачких спискова, радити на поверењу јавности, као и да треба размотрити законе, прописе и праксе, како би се омогућио приступ подацима о регистрацији бирача и олакшала ревизија Јединственог бирачког списка, учешћем релевантних чинилаца, укључујући политичке партије и цивилно друштво.
Наводи се и да је у кампањи, доминирао актуелни председник, а окарактерисана је оштријом поларизацијом, агресивном и запаљивом реториком.
Законодавство, наводе, треба даље ускладити са циљевима Конвенције Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом уклањањем преосталих ограничења права гласа на основу интелектуалног или психосоцијалног инвалидитета.
Извештај ОДИХР-а наводи да независност Регулаторног тела за електронске медије треба да буде гарантована и у складу са новим законским одредбама.
РЕМ треба проактивно да користи законска овлашћења и поступа по службеној дужности у случају кршења медијске регулативе, а на основу њеног систематског праћења, наводи се између осталог у извештају.
Коментари