Читај ми!

Конференција посвећена КиМ у Вашингтону

У Вашингтону је одржана Конференција посвећена Косову и Метохији, прва са том темом на америчком тлу. Жеља организатора је да у Америци одјекне српски глас и да се представе ставови Србије.

Конференција "Јачање веза, молитва за мир, стабилност и правду", посвећена Косову и Метохији, привукла је велики број лидера српске дијаспоре и других гостију.

Догађај је организовала Амбасада Србије у Вашингтону, са жељом да српску заједницу у Америци покрене на подршку Србима на Косову и Метохији, али и да америчкој јавности и српској дијаспори скрене пажњу на тешке услове живота са којима се Срби тамо свакодневно суочавају.

"Донели смо борбу за Косово и Метохију овде у срце америчке престонице, у Вашингтон, у условима који су тежи него икад за наш народ на КиМ. Зато је било важно да се српски глас чује и кроз брифинге које смо организовали за представнике више од четрдесет земаља“, рекао је Марко Ђурић.

Директор Управе за Сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон поручио је да је улога дијаспоре у проширивању истине у свету изузетно битна, зато што припадници дијаспоре знају не само два језика него знају два менталитета.

Посебни гости били су представници Срба са Косова и Метохије.

Далибор Јевтић, градоначелник Штрпца, истакао је да је реч наших сународника у САД веома важна.

"То је оно због чега смо и ми делимично овде, да покушамо да нађемо те канале комуникације, да успоставимо сарадњу на институционалном нивоу са америчким универзитетима", каже професор Небојша Арсић, ректор Приштинског универзитета у Косовској Митровици.

Присутне је на почетку поздравио амбасадор Марко Ђурић, а међу главним говорницима били су и Арно Гујон, епископ источно-амерички Иринеј, вашингтонски стручњак Бранко Терзић и мотивациони говорник Ник Вујичић.

Одржан је и низ панела, на којима се поред осталог говорило о хуманитарном раду, где су учествовали Кети Фенслоу, председница хуманитарне организације "Наши Срби" из Чикага, и Арно Гујон.

Новинар и књижевник Бранко Микашиновић награђен је председничком медаљом за свој дугогодишњи рад, одлуком председника Србије Александра Вучића:

"Значи врло много за мене. То је диван знак пажње самог председника Вучића, нашег амбасадора, а и наше драге земље Србије", рекао је Микашиновић.

Нема сумње, после сада већ другог скупа "Јачање веза" у Вашингтону да су везе између српске дијаспоре и Србије јаче и осмишљеније него раније и да су многе идеје већ реализоване.

уторак, 12. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње