Читај ми!

Шта би грађани на Косову и Метохији могли да изгубе без МТС-а

Министарство привреде у Приштини поништило је сертификат о регистрацији и пословању МТС-а Д.О.О. , због, како су навели, докумената у којима се помиње Република Србија. Иако је "Телеком Србија" то демантовао, и даље се наставља процедура за гашење МТС-а.

Грађани би на Косову и Метохији без МТС-а изгубили слободу да бирају преко кога ће да комуницирају и да се информишу. То се пре свих односи на Србе који су остали да живе на КиМ.

Од више од 100.000 њих, половина има МТС-ове СИМ картице мобилних телефона. Преко њих и мобилне интернет услуге.

У српским срединама МТС преко телевизијских кабловских оператера опскрбљује више од 30.000 корисника телевизијског и интернет сигнала.

То су подаци, а оно што је важније је поверење које Срби имају у МТС, да неће да злоупотреби ни на који начин услуге које пружа својим корисницима. А злоупотребе могу да буду разне, од безебедносних до социјалних, економских све до заштите приватности.

Угрожавањем МТС-а на КиМ угрожава се и могућност Срба да прате београдске и друге медије на свом језику. То би за последицу имало губитак везе са централном Србијом.

МТС на КиМ настао је на основу Бриселског споразума и сестра је фирме "Телеком Србија". Питање је због чега су се власти у Приштини дотакле МТС-а.

Један од учесника у регистрацији МТС-а у Приштини има српски пасош и то је проблем за који су се ухватили у министарству привреде, мада је Телеком саопштио да сви у МТС-у у званичној комуникацији на КиМ користе документацију коју је издала приштинска администрација.

Иначе уз исто оправдање односно примедбе на регистрацију, Приштина је већ покренула и поступак за гашење водеће приватне ТВ станице Клан Косово.

Жалба министарству је одбијена па је наложен престанак емитовања програма те телевизије. Али Привредни суд је по жалби ТВ Клан одбацио одлуку о прекиду емитовања програма.

Све то пропратили су протести новинара и цивилног друштва у Приштини и притисак јавности. То указује и каква би могла бити реакција и свих оних чија комуникација зависи од МТС-а, ако у Приштини затраже гашење МТС-а.

Иначе, МТС је формиран на основу споразума који је ратификовала Скупштина у Приштини и по томе се издваја од свих осталих предузећа којима је поништен сертификат о регистрацији.

Организације са севера Космета указују да би гашење МТС-а посебно погодило Србе на том подручју, јер два локална оператера не могу да им пруже услуге као МТС.

Душан Радаковић из Центра за заступање демократске културе истиче да ако интернет и кабловски провајдери не функционишу, да ће Срби на северу Космета остати у једном великом медијском мраку, како интернетом тако и мобилном телефонијом.

"Јер знамо да 99,9 процената људи користе МТС, а неће имати другу алтернативу за мобилну комуникацију или интернет или телевизију.  Плашим се да је ово један покушај потпуног уништења Бриселског споразума, али и једна важна чињеница је да је кроз овај споразум и префикс 383 добило Косово. Тако, да ли ће и то утицати, ако се већ гаси МТС . Д.О.О. дефинитивно је један велики политички притисак на Србе. Надам се да ће да се нађе алтернатива, дефинитивно ће бити огроман проблем, огромна је репресија на српско становништво ако се угаси МТС", упозорава  Радаковић.

МТС има право жалбе, а да ли ће она успети да заустави гашење компаније пратиће се.

Мере које је Европска унија увела Приштини могле би да зауставе стране инвестиције, оценио је представник ММФ-а Габријел Ди Бела након посете Космету. Сматра да "нестабилност и појачане тензије на северу Косова остају ризици који би могли да допринесу политичким изазовима“.

понедељак, 18. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње