Читај ми!

Природњачки музеј у Београду решава стогодишњи проблем – први пут у својој историји добија наменску зграду

Природњачки музеј у Београду први пут у својој историји добиће нову, наменску зграду, која ће бити изграђена на простору комплекса "Парка пријатељства“ у Новом Београду, саопштила је управа те културне институције. Истиче се да је то кључни је корак у решавању једновековног проблема адекватног смештаја једног од најстаријих и најважнијих музеја у земљи.

Из Природњачког музеја у Београду подсећају да је основан 1895. године. да је један од најстаријих српских установа културе и једини музеј такве врсте у Србији и да је по богатству и разноврсности збирки, највећи је природњачки музеј у југоисточној Европи.

"То огромно национално благо, од 125 збирки са близу два милиона примерака стена, минерала, фосила, биљака, животиња и ловачких трофеја, чува се у крајње неподесним условима, у ненаменској згради некадашње Прве женске гимназије у Београду, у којој је Музеј у привременом смештају већ 85 година", наводи се.

У саопштењу Министарства културе које потписује директор Природњачког музеја Славко Спасић, истиче се да се тај пројекат реализује захваљујући разумевању и личном ангажовању председника Александра Вучића и уз подршку Владе Србије и ресорног министарства.

Наменска зграда Природњачког музеја бити изграђена на простору комплекса "Парка пријатељства“ у Новом Београду.

Како се оцењује, изградња нове зграде Природњачког музеја кључни је корак у решавању једновековног проблема адекватног смештаја једног од најстаријих и најважнијих музеја у земљи.

"Овај пројекат од огромног је значаја за културну, образовну и научну заједницу Србије, али и шире. Његовом реализацијом отвара се могућност да се деца и млади упознају с природним благом које поседују Музеј и наша држава", додаје се у саопштењу,

Указује се и на то да ће тиме Природњачки музеј моћи у пуном обиму реализује обавезу матичности за природњачко наслеђе која му је додељена Законом о музејској делатности и добити могућност прецизног увида у стање природњачких збирки у читавој Србији.

У саопштењу се напомиње да је локација "Парка пријатељства" идеална из више разлога – лако је доступна, постоје саобраћајни и комуникациони услови, пружа могућност довољно велике површине за изградњу одговарајуће зграде, налази се у пријатном амбијенту модификоване природне средине (парк-шума).

За смештај, нормалан рад и потпуно остваривање заштите и чувања музејских збирки Природњачког музеја планиран је простор од око 15.000 метара квадратних у три нивоа, од чега неколико хиљада квадратних метара за изложбене сале.

"Нова зграда значиће и да публика коначно може да види природњачка културна добра из музејских депоа, док ће могућност адекватне реализације културне, изложбене, образовне и научне делатности допринети да Природњачки музеј постане један од најатрактивнијих центара културе у Србији", закључује се у саопштењу.

понедељак, 18. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње