Читај ми!

Славица Ђукић Дејановић: Школа не сме бити место насиља, предузети све мере на раној детекцији проблема

Нова министарка просвете Славица Ђукић Дејановић каже за РТС да школа не сме бити место насиља и да се морају предузети све мере на раној детекцији проблема. Истала је значај заједничког рада наставника, родитеља и деце, и најавила максималну подршку просветним радницима.

Славица Ђукић Дејановић, која је јуче изабрана за министарку просвете, рекла је у Дневнику РТС-а да је са осећањем огромне одговорности преузела ресор, свесна чињенице да је Влада апсолутно решена да почетак школске године буде радост за децу, са дужним сећањем и осећањем пијетета и достојанства за жртве из мајске трагедије.

Истакла је да се морају предузети све мере на раној детекцији могућег насиља.

"Оно што је јако важно, јесте да школа не сме бити место насиља. На томе морамо сви да радимо", поручила је министарка.

Већи број психолога и полицајаца

Улога педагога и психолога мора, сматра, бити на потпуно другачијем нивоу.

"Психолога у школи, која има 1.500 ученика, да их имате двоје-троје, то је апсолутно недовољно", оцењује министарка.

Њих ће бити више него што је било, нема дилеме, додаје Ђукић Дејановићева, али истиче да су у том тимском раду и приступу борби против насиља подједнако важни и старији и млађи друг, комшија, родитељи.

Такође, додала је, полицајаца ће бити далеко више него што је било.

"Они немају класичан приступ локалних полицајаца на улици. Школски полицајци су сарадници психолога, педагога, родитеља, деце. Посебно потенцирам значај деце, јер представници вршњака, када су у тим тимовима, наравно они треба да се мењају, ако то дете на добар начин презентира проблеме свога друга, ми ћемо направити значајне кораке напред", рекла је Ђукић Дејановићева.

"Од школе не треба да правимо ординације, на превенцији наркоманије радити кроз едукацију"

Што се тиче предлога о увођењу КД врата и обавезних тестова на наркотике, Ђукић Дејановићева је рекла да су повремена тестирања и индивидуални приступ деци потребни, да су то методе које се иначе у свету примењују, али да од школе сигурно не треба направити ординације где ће се радити на превенцији наркоманије.

"На превенцији наркоманије треба да се ради у школи кроз едукативне програме. Ту ће бити можда битније да ученик заиста припреми одређена предавања и да родитељи и ученици знају како пратити дете. Откривање наркотика је завршна фаза проблема детета. Нама је циљ да дете просто не дође у контакт са наркотиком, односно да родитељ и његов друг, па и разредни старешина и наставник, примете значајно раније да се мења, да је нешто другачије", напомиње министарка.

Има ли простора за ново повећање плата

Када је реч о статусу наставника и најављеним повећањима плата у септембру и на крају године, министарка просвете каже да би било претенциозно да говори о томе да има простора за ново повећање.

Међутим, оцењује да су најављене повишице нешто што одговара финансијском потенцијалу који ми имамо.

Како заинтересовати ђаке за наставничке смерове

И у овом уписном року на факултетима нема превише заинтересованих за наставничке смерове.

"Пре свега у различитим програмима тржиште рада мора да идентификује које профиле морамо производити и брзо их мењати, јер су тржишту рада потребни различити профили", објаснила је министарка и закључила да би то требало да буде још један од разлога за максималну подршку просветним радницима. 

уторак, 19. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње