уторак, 20.06.2023, 10:13 -> 14:17
Извор: РТС
Државни врх Србије и Мађарске на седници Стратешког савета на Палићу; Вучић: Шта год да се дешава знам да ће Мађари бити уз нас
На Палићу је одржана седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске којој су присуствовали председници Александар Вучић и Каталин Новак, као и премијери Ана Брнабић и Виктор Орбан. Након седнице је поручено да су односи две земље на историјском максимуму и да могу да рачунају једна на другу. Шта год да се дешава знам да ће Мађари бити уз нас, рекао је Вучић. Орбан је на конференцији за новинаре позвао Србију да ослободи ухапшене косовске полицајце јер “непријатељи једва чекају да науде Србији“.
Извештај Тонија Бедалова
Ђедовић и Сијарто потписали Меморандум о разумевању о изградњи нафтовода
Министарка рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић, у оквиру прве седнице Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске на Палићу, потписала је Меморандум о разумевању о изградњи нафтовода Мађарска-Србија са министром спољних послова и спољне трговине Мађарске Петером Сијартом.
"Србија тренутно има само један правац којим се снабдева сировом нафтом, преко Хрватске, и за већу сигурност потребно је да, као и у гасном сектору, имамо диверсификацију извора и рута снабдевања. Градњом новог нафтовода ка Мађарској обезбедићемо сигурније снабдевање домаће рафинерије, а тиме и домаћег тржишта. Овај пројекат је планиран листом приоритетних инвестиција као један од стратешких у области снабдевања нафтом", рекла је Ђедовић.
Она је, како је саопштило Министарство, нагласила да су се Мађарска и Србија, као две пријатељске земље, у енергетској кризи додатно потврдиле своје чврсто и поуздано партнерство у области енергетике.
"Мађарска се снабдева гасом из Балканског тока преко Србије, а Србија део својих резерви гаса складишти у Мађарској. Изградњом новог нафтовода додатно ћемо проширити наше стратешке односе у области енергетике, а Србија ће подићи своју енергетску безбедност на виши ниво", навела је Ђедовић.
Енергетска безбедност Мађарске је данас незамислива без Србије, што важи и обрнуто, изјавио је Сијарто.
Сијарто је рекао да је уговор о нафтоводу "можда и најважнији потписани споразум између ове две земље у историји", преноси агенција МТИ.
Процењена вредност пројекта изградње нафтовода Србија - Мађарска за капацитет од 5,5 милиона тона годишње износи 157 милиона евра за српску деоницу нафтовода. Планирано је да нови нафтовод иде трасом Сзазаломбата-Алђе-Реске-Нови Сад, укупне дужине 304 километра, са потенцијалним продужењем до Солуна и Драча.
Србија и Мађарска потписале споразум у области одбране и безбедности
Прва седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске одржана је на Палићу, а после седнице уследила је церемонија потписивања билатералних докумената, међу којима је и Споразум између Владе Србије и Владе Мађарске о унапређеној стратешкој сарадњи у области одбране, који представља потврду опредељења за даље интензивирање сарадње у области одбране две земље.
Споразум су потписали министри одбране Србије и Мађарске Милош Вучевић и Криштоф Шалај Бобровнички, саопштило је Министарство одбране.
Конференција за медије на Палићу
Вучић и Орбан о ухапшеним косовским полицајцима
Мађарски премијер Виктор Орбан позвао је Србију да ослободи косовске специјалце, који су ухапшени у Рашки, јер "непријатељи једва чекају да науде Србији".
Вучић је на то рекао да никоме није говорио какве су претње упућене Србији после хапшења полицајаца.
"Од којих све сила, на које начине, примао сам то углавном на себе и рекао – мене казните, а немојте земљу да кажњавате, јер српски народ више не може зулум да трпи", рекао је Вучић.
Истакао је да, за разлику од ухапшених Срба, косовски специјалци нису ни на који начин повређени.
Орбан: Србија је кључна земља Западног Балкана, помно пратимо ситуацију на КиМ
Председник Владе Мађарске Виктор Орбан изјавио је на Палићу да разлике између Србије и Мађарске постоје и да су бројне, али да оне дају велику вредност сарадњи двеју земаља, и када оне сарађују, створи се огромна енергија.
"Данас смо спојили важне ствари, Србија није чланица НАТО-а и ЕУ, Мађарска јесте, Србија је православна земља, Мађарска римокатоличка. Србија се налази на Балкану, а Мађарска у централној Европи, али те разлике не отежавају нашу сарадњу него јој додају вредност. Када спојимо две земље у стратешкој сарадњи имаћемо огромну енергију на располагању коју можемо да уложимо у интерес и унапређење положаја наших народа", рекао је мађарски премијер.
Оцењује да је Србија кључна земља Западног Балкана, а да је Мађарска капија за Европу.
"Мислим да нам предстоје фантастичне могућности. Вредност твог плаца зависи од вредности плаца твог суседа. Због тога смо заинтересовани да се јача вредност Србије јер је то добро и за Мађарску. Имамо сличне ствари, слобода, суверенитет, независност, то нам је у ДНК", указао је Орбан.
Размислите о пуштању косовских специјалаца
Говорећи о КиМ, Орбан је указао да Мађарска врло помно прати догађаје у јужној српској покрајини, те да је неприхватљиво да међународна заједница изборе са учешћем од око четири одсто прихвата као легалне изборе и легалне резултате.
Позвао је председника Вучића, да размисли о ослобађању косовских специјалаца, који су ухапшени у Рашки, јер "непријатељи једва чекају да науде Србији".
"Ја те са поштовањем молим, председниче, драги Александре, да добро размислите о томе, непријатељи Србије једва чекају да вам науде, да науде Србији, и то је таква ситуација, такав предмет у коме мислим да би било добро да саслушате препоруку Мађарске и да ту тројицу Албанаца вратите Косову, и мислим да би вам то помогло да сопствену ствар унапредите. Због тога те молим да размислиш о томе, поручио је Орбан.
Брнабић: Пријатељство које је залог за будућност
Премијерка Ана Брнабић рекла је да се марљиво радило како би се дошло до оваквих односа Србије и Мађарске, који су врхунац достигли на седници Стратешког савета за сарадњу.
"Ми немамо стратешки савет ни са једном другом земљом, толико су данас блиски наши односи и на томе ће Влада Србије предано и марљиво радити, да даље унапређујемо сарадњу у свим областима", рекла је Брнабићева.
Рекла је да се од 2014. године, када је премијер Србије био Александар Вучић, и одржавања прве заједничке седнице две владе ради на унапређењу сарадње са Будимпештом.
"То показује да када одговорно радимо можемо да променимо односе између две земље, изградимо историјски најбоље односе, не само партнерство већ и пријатељство које је залог за будућност", навела је премијерка.
Позвала се на изјаву председника Вучића који је рекао да је Србија у тешким тренуцима била усамљена, али да то више није тако ни у Бриселу, ни на другом месту.
"То показује и гест Мађарске која се прва пријавила после поплава у Србији са понудом за подршку и конкретном помоћи и то је последњи пример у читавом низу када се Мађарска нама нашла у тренуцима када је највише потребно", закључила је Брнабићева.
Каталин Новак: Са пријатељима се заједно и смејемо и плачемо
Председница Мађарске Каталин Новак рекла је да је рођена и одрасла у Сегедину, и да јој је драго што може да буде у суседној земљи међу пријатељима.
"Посебно ми је драго што смо радили на томе да наши односи буду још садржајнији. Са пријатељима се заједно смејемо и заједно плачемо, и то је тако у односу Мађара и Срба. Имамо много успеха иза себе у протеклих десет година, и посебно се захваљујем за то", рекла је Новакова.
Навела је да су Мађари плакали са Србима због масовних убистава и рекла је да је у име свих Мађара изразила саучешће.
"Било је тешко преживљавати све што се дешавало Србији. Такође је тешко замислити све што се догађа на Косову и Метохији. А саосећамо са Србима и због поплава које су се десиле у последњих неколико дана. Али пошто смо пријатељи, ту смо да помогнемо било у добрим, било у злим временима. Стојимо уз вас, пружићемо вам помоћ када год то буде било потребно", рекла је председница Мађарске.
Рекла је и да је ово златно доба односа Србије и Мађарске и да ће две земље наставити да раде на томе.
"Желимо да наставимо мађарско-српску сарадњу. Ради се о два народа која су суверена, и који поштују једни друге. Постоји воља и постоје конкретни планови да у будућности имамо конкретне резултате. Формирано је 12 радних група, од којих очекујемо да постигну резултате", рекла је Новакова.
Председница Новак каже и да је разговарано о рату у Украјини, и о шансама за мир.
"Наша пажња усмерена према Украјини не сме да нас доведе у ситуацију да занемаримо шта се дешава у региону Западног Балкана и да све учинимо да се очува мир", рекла је Новакова.
Поновила је да је Србији место у ЕУ и да на том путу може да рачуна на подршку Мађарске.
Вучић: Шта год да се дешава знам да ће Мађари бити уз нас
Председник Србије Александар Вучић рекао је на конференцији за медије да су односи са Мађарском на историјском максимуму и захвалио на томе што су мађарски представнци у европским телима увек уз Србију.
"Шта год да се дешава, знам да ће Мађари бити уз нас и показати поштовање према српским пријатељима, а ми ћемо бити лојални, искрени пријатељи", рекао је Вучић.
Цитирао је мађарског премијера Виктора Орбана, рекавши да смо направили историјски корак, односно да смо из више разлога прешли границу која је могла бити очекивана чак и када се граде најбољи односи.
Поред тога што су политички односи и односи између људи на највишем нивоу, и економски односи су на максималној разини, рекао је Вучић.
Истакао је да је трговинска размена 3,65 милијарди евра, готово пет пута више него пре 10 година, да је Мађарска пети трговински партнер Србије, а трећи из ЕУ.
Вучић је рекао и да су потписани први споразуми из области одбране и безбедности.
Мађарска је чланица НАТО-о, а Србија није, Мађарска је чланица ЕУ, а Србија није још, али смо дошли до таквог нивоа односа да у једној тако важној и тешкој ствари за сарадњу можемо да будемо најближи и да најближе сарађујемо, рекао је председник Вучић.
Захвалио је Мађарској на помоћи када је реч о складиштењу гаса, истакавши да Србија тренутно има 560 милиона кубних метара гаса у резерви. То су огромне количине за Србију којима гарантујемо сигурност за ову зиму, рекао је Вучић.
Истакао је да се ради и на пројектима од животног значаја, попут брзе пруге Београд-Будимпешта, изградње новог терминала, изградњи логистичког центра за претовар робе.
Навео је и да ће дипломате две земље делити просторије у Киншаси и Валети.
Вучић је истакао и да је формирано 10 радних група у свим областима, од реконструкције етнографских музеја до тога како да увозимо пилеће и свињско месо, а они малину.
Мали и Момировић са мађарским колегама о заједничким пројектима
Министар финансија Синиша Мали и министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, разговарали су са мађарским миинстрима спољне трговине Петером Сијартом и министром финансија Михаљом Варгом.
Мали је истакао да сарадња између Србије и Мађарске никада није била боља, јер две државе веже јако, стратешко партнерство и искрено пријатељство, саопштило је Министарство финансија.
У разговору са мађарским колегама,Мали је као веома важно истакао потписивање Заједничке изјаве о електронској размени података између Управе царина Србије и Националне пореске и царинске управе Мађарске.
На састанку министара је истакнут значај царинске контроле на прузи Сегедин-Суботица, код кога је битно да се контрола ради само у једној тачки за обе управе царина.
Било је речи и о могућности изградње новог савременог и модерног граничног прелаза између Србије и Мађарске, а који би се налазио у близини граничног прелаза Хоргош, чиме би се обезбедио бржи проток роба и услуга.
Синиша Мали је као посебно значајно истакао потписивање Споразума о изградњи новог нафтовода, којим ћемо повезати нашу рафинерију у Новом Саду са Мађарском, а што ће Србији омогућити да даље диверсификује своје изворе снабдевања енергентима.
Напоменуо је и велики значај оснивања заједничког предузећа МВМ-Србијагас, које треба да започне пословање пре наступања грејне сезоне, као и важност споразума који се односе на област саобраћајне инфраструктуре, пољопривреде, одбране и унутрашњих послова.
Министри су изразили задовољство и због рекордне спољнотрговинске робне размене две земље, с обзиром да је Мађарска у 2022. години била пети спољно-трговински партнер Србије, а до скоро је, како се наводи, била на 13. месту.
Вучевић и Шалај о унапређењу сарадње у области одбране
Министар одбране Милош Вучевић састао се са својим мађарским колегом Криштофом Шалајем Бобровничким на маргинама Прве седнице Стратешког савета за сарадњу Републике Србије и Мађарске на Палићу.
Током овог састанка, министар Вучевић констатовао је да је сарадња две земље у области одбране веома садржајна, као и да постоји потенцијал за њено даље јачање, нарочито у областима војне и војнотехничке сарадње, што би утицало и на унапређење свеукупних односа Србије и Мађарске, саопштило је ресорно министарство.
Вучевић је нагласио је да је у веома изазовним временима за европску и глобалну безбедност, међусобна подршка и сарадња Србије и Мађарске од изузетног значаја за очување мира и стабилности у региону.
Додатно је подвукао значај реализације Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске који може да послужи као пример како друге земље треба да развијају и негују искрено пријатељство.
Криштоф Шалај се сагласио да је сарадња у области одбране између две земље веома развијена и да се очекује њено додатно интензивирање на свим пољима од заједничког интереса, што ће, како је рекао, позитивно утицати на унапређење укупних билатералних односа две земље.
После Седнице Стратешког савета за сарадњу, два министра ће потписати Споразум о унапређеној стратешкој сарадњи у области одбране.
Извештај Тонија Бедалова
Седница Стратешког савета Србије и Мађарске
На Палићу је данас почела седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске, којој присуствују председник Србије Александар Вучић и председница Мађарске Каталин Новак.
Присутни су и премијери две земље Ана Брнабић и Виктор Орбан.
То је прва седница која се одржава, а седници присуствују и чланови Влада двеју земаља.
Након седнице уследиће церемонија потписивања билатералних докумената као и изјаве за медије.
У току састанак државног врха, али и билатерални састанци министара
Уважавање и пријатељство Србије и Мађарске биће поново потврђени
На Инстаграм налогу @buducnostsrbijeav наведено је да ће стратешко партнерство, разумевање, међусобно уважавање, блискост и пријатељство Србије и Мађарске, данас бити поново потврђени и конкретизовани новим споразумима и пројектима, на добробит свих грађана.
“Договарамо велике и важне пројекте који ће дати дугорочан допринос расту и развоју Србије и Мађарске, али и обезбедити сигурност за наше грађане у временима која долазе. Тиме данас отварамо још једно поглавље у сарадњи и исписујемо нову историјску страницу у односима две земље“, наведено је на Инстаграму.
Првoj седници Стратешког савета за сарадњу Републике Србије и Мађарске присуствовали су председници, премијери и чланови влада две земље.
Након тога је уследило потписивање билатералних докумената и конференција за медије председника Србије Александра Вучића, председнице Мађарске Каталин Новак, председнице Владе Србије Ане Брнабић и председника Владе Мађарске Виктора Орбана.
Коментари