Премијерка Брнабић изјавила је да "Отворени Балкан" користи свим земљама чланицама иницијативе и да би, да је нема, увоз и извоз много мање расли.
На питање новинара о критикама иницијативе, рекла је да Србија, као и Северна Македонија и Албанија, имају користи од "Отвореног Балкана", наводећи као доказ да је у трговинској размени 2022. године Србија имала значајан суфицит – у извозу преко 940 милиона евра, а увоз преко 511.
"Оно што је донела иницијатива је да су наш увоз и извоз у Северну Македонију брже порасли – 56 одсто. Иницијатива успоставља баланс и ако погледате трговинску размену, више одговара Северној Македонији, али када погледате укупну трговинску размену, она много брже расте него да нема иницијативе. Добро је и нама и Северној Македонији. Свима је у интересу иницијатива и надам се да ће, када виде бенефите за 2023. и 2024, и остали у региону желети да се прикључе", рекла је Брнабићева.
Према њеним речима, одлука да се неко не прикључи "Отвореном Балкану" је политичка, а прагматична и економски паметна је да се прикључи.
"То је и добар симбол за млађе генерације да Балкан може бити другачији и наша будућност много лепша. И у том смислу, када погледате истраживања Светске банке, наш БДП би могао да порасте седам одсто. То је невероватно што се тиче квалитета живота свих нас и бројеви говоре све и јасни су", рекла је премијерка.
Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски рекао је на исто питање да нема веће глупости од граница.
"Не волим када неко најављује пројекте унапређења граничне контроле. Нису нам потребне, Западни Балкан замишљам као регион без граница унутар ЕУ", рекао је Ковачевски.
Истакао је да је "Отворени Балкан" оригинална иницијатива заснована на четири слободе и да у њој доминира економска политика.
"Државе немају политичке теме, свака иницијатива има противнике, али критике су засноване на претпоставкама, не на реалности. Оно што смо рекли о економским бенефитима, колико је смањено време, иницијатива функционише", нагласио је Ковачевски.
Коментари