Читај ми!

Разговори о КиМ – приврженост дијалогу и црвене линије

О ситуацији у региону, реформама и дијалогу са Приштином, председник Србије разговарао је са председницом Европске комисије. Урсула фон дер Лајен је нагласила да је будућност Србије у Унији – да треба да настави у том правцу. У телефонском разговору обавестио је председницу Комисије о дијалогу Београда и Приштине и да Србија остаје привржена разговорима под покровитељством Уније и проналажењу компромисног решења. Председник Вучић поновио је за РТС да не жели да разговара о признању и уласку Косова у Уједињене нације.

Србија може да преговора о примени европског предлога, уз ограничења која су позната пре него што је текст плана постао познат јавности, напомиње председник Александар Вучић.

Истиче да се у Бриселу разговарало, али да никакав договор није постигнут, нити је стављен потпис на било који документ.

"Реч је о томе да не може да се разговара о признању и уласку Косова у УН. За све остало сам отворен да разговарам. Не зато што нас то води ка европском путу, већ је то добро за односе Срба и Албанаца. Што се мене тиче, док сам председник, нећу потписати ни прихватити ни формално ни неформално признање Косова, ни улазак у УН", рекао је Вучић, гостујући у емисији Таковска 10.

Да европски предлог не предвиђа узајамно признање, поручују и Брисел и Вашингтон. О признању током последње рунде дијалога није говорио ни премијер привремених институција у Приштини. Два дана касније враћа се старој реторици.

"Наши односи са Србијом нису нормални. Дакле, односе треба нормализовати. То се може урадити само ако је узајамно признање у центру. То је рекао и председник Бајден, секретар Блинкен, канцелар Шолц. Трудимо се да постигнемо пуну нормализацију и наставимо да радимо на европском предлогу", рекао је Аљбин Курти, премијер привремених институција у Приштини.

Рад на примени предлога очекује запад. Уз то и формирање Заједнице српских општина.

"После јучерашњег састанка на високом нивоу, Ескобар и ја смо сели да ускладимо наредне кораке уочи идућег састанка. Сложили смо се да је важно постићи договор о модалитетима примене европског споразума и да се примене сви постојећи споразуми из дијалога", написао је на Твитеру Мирослав Лајчак, специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине.

Повратак дијалогу који је једностраним потезима блокирала Приштина – тако последњу рунду бриселских преговора оцењује некадашњи дипломата Зоран Миливојевић. Наставак разговора, верује, зависи од формирања Заједнице српских општина.

"Јер КиМ и статус српског народа и амбијент у коме се разговара није исти кад имате или немате заједницу. То је претходно питање и то је било јасно и то најбоље осликава америчка реакција која инсистира на томе јер је и америчкој страни јасно да не може да дође до пробоја у дијалогу уколико се не испуне раније преузете обавезе", рекао је Миливојевић.

Како би убрзао дијалог, у Приштину ће ускоро Мирослав Лајчак. Пре тога је најавио да ће и у Београд да припреми терен за наредни сусрет политичких преговарача, Вучића и Куртија.

понедељак, 18. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње