Читај ми!

Миливојевић за РТС: Решење да на столу буде ЗСО, ЕУ има интерес да се дијалог покрене по сваку цену

Некадашњи дипломата Зоран Миливојевић рекао је за РТС да у суштинском смислу остаје Заједница српских општина као доминантно питање, као претходно питање и Србија ће на томе истрајати. Сматра да ЕУ има интерес да се одржи темпо и ниво дијалога, и да се отвори тема плана ЕУ.

Јул 2021, август 2022. и сада 27. фебруар 2023. године - то су датуми дијалога у Бриселу у протеклих годину и по дана. Стари проблеми, нове околности. Очекује ли се да ће француско- немачки предлог као нови преговарачки оквир бити тема број  једна или конкретно ЗСО?

Некадашњи дипломата Зоран Миливојевић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а да према ономе како се понаша Приштина не можемо бити оптимисти.

"Немам утисак да можемо очекивати неки пробој. Оно што је важно, имајући у виду информацију да ће крајем месеца доћи до сусрета на највишем нивоу - треба рећи да нема важније промене, остаје Заједница српских општина као претходно питање и мислим да ће та тема доминирати", истакао је Миливојевић.

Према његовим речима, у суштинском смислу остаје и позиција Србије релевантна.

Састанци који су јуче одржани су потврдили позицију Србије, и из онога што смо могли да чујемо од председника Републике, очигледно да је та позиција присутна и код Вашингтона и код Брисела, каже он.

ЕУ има интерес да се одржи темпо и ниво дијалога 

Сматра да ЕУ има интерес да се одржи темпо и ниво дијалога, и да се отвори тема њеног плана, плана ЕУ - ово је предизобрна година за ЕУ и ово је покушај ЕУ да поврати кредибилитет, као кредибилан посредник у једном важном питању.

"Цена овог питања, цена региона добија на тежини, имајући у виду сукоб у Украјини и тако разумем интерес ЕУ да се тај дијалог покрене по сваку цену и то на европском плану", рекао је Миливојевић.

Тај интерес ће, како каже, доминирати ове године у покушају да динамика порасте, у суштинском смислу остаје ЗСО као доминантно питање као претходно питање и мислим да ће Србија на томе истрајати, каже Миливојевић.

Из онога што смо јуче чули је да разумеју и у Вашингтону и у Бриселу да без тога нема шансе да се обезбеди неки озбиљнији пробој, наводи Миливојевић.

Различити приступи за ЗСО 

Миливојевић указује да је решење да на столу буде ЗСО, биће о томе преговора и разговора јер постоји разлика у приступу, све три стране имају различити приступ.

"Наша страна је јасна, то је споразум из 2013. и споразум о принципима из 2015. године, то је међународни споразум и он мора као такав да буде имплементиран", каже он.

"Приштина није наш проблем већ проблем посредника, Вашингтона и Брисела јер они треба да увере Приштину да без тога нема никаквог дијалога убудуће. Што се тиче Брисела и Вашинготна - они имају нешто другачији прилаз, и у основи разлике је што ми заједницу посматрамо као нешто што треба да се имплементира Косову и Метохији као ентитету под протекторатом УН, где статусно питање није решено. Они то посматрају као нешто што треба да се импементира у оквиру Косова као независне државе и због тога ће бити разговора на ту тему. Став Србије остаје непромењен - споразум из 2013. и 2015. и никако другачије", указао је Миливојевић.

Још једна нота о повлачењу признања КиМ

Говорећи о још једном повлачњу признања независности, Миливојевић је рекао да је то значајно јер је то симболично на дан самопроглашене независности, што показује да је тај пројекат ипак неуспео - показује да на глобалној сцени долазе до изражаја принципи који се тичу међународног права и добијају на тежини.

"Када постоји снажан покушај да се стави на сто европски план, када у Вашинготну и Бриселу настоје да се то питање решава у правцу њиховог интереса - показује да се свет мења, да на глобалном плану постоји интерес да важе принципи, да важи међународно право и то овај случај доказује, показује да то има континуитет уназад годину-две, то је 27. или 28. држава која остаје верна принципима међународног права и преиспитује свој положај. Јача нека димензија која се залаже за принципе за међународни поредак у коме важи неко право и то је за нас једна од најважнијих чињеница", истакао је Миливојевић.

Француско-немачки предлог

Када је реч о нашим приступним прегворима са ЕУ то је нов преговарачки оквир, нама је наметнут и ми ћемо из рационалних политичких разлога ући у разговоре на ту тему. То је отварање теме и покушај ЕУ да подогне динамику и отвори ту тему, напомиње Миливојевић.

Смисао састанка у фебруару је инсистирање ЕУ да се то питање отвори, предизборна је година и потреба ЕУ да направи неки резултат, додаје он.

Минхенска конференција

"Наше присуство на безбедносној конференцији у Минхену се показује као значајно, председник Србије је имао низ сусрета, сама та чињеница говори колико је наша тема актуелна и колико је позиција Србије важана у овом тренутку", рекао је Миливојевић.

"Ту бих издвојио сусрет са државним секретаром Блинкеном, због онога шта је изјавио. Три ствари - акценат на јачању билатералних односа, друго, препознавање принципијелне позиције Србије када је реч о Украјини и трећа ствар подршка Србији према ЕУ. Те три ствари показују да Америка има конструктивнији приступ за разлику од неких ранијих времена", закључио је Миливојевић.

уторак, 19. новембар 2024.
16° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње