среда, 19.10.2022, 21:32 -> 21:47
Извор: РТС
Аутор: Андрија Игић
Ескобар: Рок за пререгистрацију треба да се одложи за још 10 месеци
Специјални изасланик Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је су САД и остале земље такозване Квинте затражили од владе у Приштини продужење рока за промену српских таблица на локалне за десет месеци.
"Косово има право да спроведе то, али желимо да то спроведемо на миран начин који не подиже тензије и не одвлачи нас од неких ствари које морамо да урадимо", поручио је Габријел Ескобар гостујући на ТВ Каналу 10 у Приштини.
"Није тајна да смо тражили дужи период имплементације и тражили смо још 10 месеци. Волео бих да се ово деси. Ово није само захтев САД, већ целе Квинте. А то је зато што смо ми земље које највише подржавају Косово. Верујемо да је важно да када дајемо препоруке, да их људи слушају", навео је Ескобар који се данас разговарао са Вјосом Османи и Аљбином Куртијем.
Навео је да нису добили никакво обећање од председнице Вјосе Османија и премијера Аљбина Куртија за ову препоруку, али да чекају, јер према Ескобару, фокус треба да буде на већим стварима, а не на регистарским таблицама и личним картама.
"Оно што не желимо јесте да посвећеност специјалних емисара, укључујући и мене, буде усмерена ка решавању проблема и управљању кризама. Морамо стратешки размишљати о томе како Европа одржава своје јединство, како Европа изражава своје вредности и како Европа поздравља земље Балкана у Европској унији. То је сврха дијалога и ту морамо да обратимо пажњу, не на регистарске таблице, не на личне карте, већ на веће ствари којима се бавимо", додао је Ескобар.
Рекао је да САД у потпуности подржавају француско-немачки предлог споразума између Београда и Приштине, што би значило ближу посвећеност и интеграцију Приштине у евроатлантске интеграције.
"Наш предлог је да све што те европске државе предложе кроз дијалог, треба схватити озбиљно. Подржаћемо ово. Мислимо да би, како нам је објашњено, овај предлог значио ближу посвећеност и интеграцију Косова, а потенцијално и Србије, у евроатлантске интеграције... Да, ми га у потпуности подржавамо. И, морам да додам, да смо увек подржавали признање Косова као независне и суверене државе и поздравили бисмо га у УН и у свим другим европским структурама", рекао је Ескобар.
"Постизање коначног споразума Београда и Приштине питање недеља, а не година"
Тврди да је постизање коначног споразума Београда и Приштине питање недеља, а не година, те да је то чуо од европских колега.
Ескобар сматра да би споразум требало да буде брз, али да одређивање рокова припада обема странама и посредницима.
"За договор, за пут напред. Дакле, поред тога, на обе стране и на посреднику је да одреде рокове, али то треба да буде брзо. С обзиром на контекст онога што се дешава, сви морају преузети одговорност за стварање стабилности, не само у Европи, већ и у региону. Волели бисмо да се Косово више усклађује у погледу питања регионалне стабилности и то је начин да то урадимо", додао је Ескобар.
Појаснио је да је за Приштину најважније чланство у Европској унији и НАТО-у, као и признање од пет држава ЕУ које га не признају.
Поводом признања од стране Београда, рекао је да ће се то десити у каснијој фази.
"Мислим да ће се то признање догодити, мораће да се деси нешто касније. Али оно што је важно за Косово је да започне стабилнији пут ка интеграцији у евроатлантске структуре, укључујући и признање од стране пет држава ЕУ. То је најважнија ствар коју можете извући из било чега другог у том процесу", рекао је Ескобар.
Према његовом мишљењу, без подршке пет земаља које не признају Косово биће веома тешко да постане чланица НАТО-а.
"Надам се, надам се, јер сада, као што знате, имате пет држава у ЕУ, а четири су чланице НАТО-а. НАТО је организација која се заснива на консензусу, па ће без подршке ових земаља за Косово бити веома тешко да постане чланица НАТО-а. Дакле, Европа је утрла пут за интеграцију Косова. Овај пут је дијалог уз подршку ЕУ, тако да ми у потпуности подржавамо оно што се дешава са дијалогом, и у потпуности подржавамо Косово да озбиљно схвати процес и веома озбиљно схвати препоруке земаља које су помагале Косову током овог напора", закључио је Ескобар.
Коментари