Вучић: Кажите може ли Србија да уђе у ЕУ до 2025. године

Председник Србије Александар Вучић позвао је чланице Вишеградске групе да подрже Србију у европским интеграцијама и да је "погурају" на том путу, како би и Србија могла да каже да има пријатеље у Бриселу, који ће да се за њу боре. Каже да је Србија лојални пријатељ и да ће моћи да допринесе и развоју ЕУ и развоју билатералних односа земаља које су присуствовале Самиту.

Александар Вучић се на заједничкој конференцији за новинаре Вишеградске групе у проширеном саставу захвалио председнику Милошу Земану на позиву који Србији, како је рекао, много значи.

Председник Србије је навео да једини он на састанку представља земљу која није чланица ЕУ, али да верује да ће и Србија једног дана бити део Уније. 

"Онако како сте ви некада гледали у многе западне земље, тако ми данас гледамо у Вишеградску групу и успехе које сте постигли", рекао је Вучић. 

Додао је да ће те земље увек имати подршку Србије у свим мултилатералним телима и у међународној заједници.

Вучић је пренео да је на Самиту рекао да је Београд на почетку, као један од услова, имао правно обавезујући споразум са Приштином, али да "више нисмо сигурни шта то подразумева - да ли међусобно неометење при уласку у одређене организације, пошто поједине чланице ЕУ, као и САД, траже од Србије признање Косова, што, истиче, није био услов на почетку преговора, у оквиру поглавља 35".

"Такође сам рекао да и у Србији живе људи, да нисмо кликери, да смо 2000. ушли у процес европских интеграција, да су власти говориле да ће 2007. бити завршен процес, а да данас не можемо са сигурношћу да кажемо ни да ћемо 2025. године ући, и под условом да испунимо и урадимо све што се од нас тражи", навео је Вучић.

"Погурајте Србију" на путу ка ЕУ 

Његова молба чланицама Вишеградске групе, искреним пријатељима Србије и заговорницима проширења Уније, да помогну по том питању и да и Србија може да каже да има пријатеље који ће да се за њу боре.

"Знам да се свако бори за своје интересе, својих земаља и грађана, али постојале су земље које су сваку од вас гурале, а ми вас молимо да ви будете заступници Србије у Бриселу, ЕУ, на свим форумима, да нам помогнете, јер ћемо ми као лојални и одани пријатељи моћи да допринесемо Еу и убрзаном развоју нашигх билатералних односа", рекао је Вучић.

Истакао је да је са пријатељима из Вишеградске групе и Словеније отворено разговарао о свему, а највише о проширењу ЕУ на Западни Балкан, и изразио очекивање да ће те земље подржавати Србију, али и конкретним корацима учинити да тај процес за Србију буде бржи.

"Мене су само за проширење ЕУ на Западни Балкан питали и ја сам рекао нашим пријатељима и Боруту Пахору да се ми надамо да ће они бити ти који нас неће само подржавати, него конкретним корацима и директним залагањем утицати на све друге и учинити да тај процес за Србију буде бржи и транспарентнији", рекао је Вучић.

Говорио је, каже, о свим проблемима са којима се суочавамо.

"Нисам крио ни избегавао одговоре на питања о руском утицају у Србији, владавини права. О свему сам отворено разговарао са пријатељима", рекао је Вучић.

Председник Вучић се на, заједничкој конференцији за медије, захвалио чешком председнику Милошу Земану на гостопримству и позиву да учествује на састанку.

"За Србију то много значи", навео је Вучић. 

Председник је рекао да се народи Србије и земаља Вишеградске групе доживљавају не само као пријатељски, већ и као братски, и да је то добра подлога за сарадњу.

"Почаствован сам што имам прилику да будем ваш гост и гост Вишеградске групе, у овом месту недалеко од Прага", закључио је Вучић.

"Не тражимо милостињу, само поштовање"

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас у Чешкој да би ЕУ требало да каже Србији да ли може да постане чланица 2025. године уколико испуни све услове или - не.

"Људи, да знамо, кажите нам, можемо ли ми да рачунамо да, ако испунимо то што нам кажете, постанемо чланица ЕУ 2025. године или не можемо. Тако сте нам рекли пре две године. Само нам кажите, да знамо, да рачунамо каква нам је будућност, јер не можете да правите рачунице за годину дана унапред, земље се воде на другачији начин, морате да имате дугорочнији и озбиљније планове", рекао је Вучић на заједничкој конференцији након састанка са представницима Вишеградске групе.

Одговарајући на питање новинара из Мађарске, шта могу друге земље да учине како би се убрзао процес приступања Србије, који, како је навео новинар, тече врло споро, Вучић је рекао да је Србији потребно да неко пред европским представницима отворено говори о Србији и Западном Балкану.

"Ако смем то да дефинишем у једној реченици, а да се нико у Европи не наљути, нама је потребно да неко отворено пред свим европским представницима говори о Србији и Западном Балкану, а не само кад се међусобно сретнемо. Зато сам сигуран, познајући руководство Мађарске, да ће они то да раде, а задовољан сам што ми се чини да томе можемо да се надамо и од Вишеградске групе", рекао је Вучић.

Вучић је навео да то говори као молбу и вапај једног народа, који тражи пажњу, који је завршио важне економске реформе, а треба још много да уради у области владавине права.

"Само молимо за подршку. Не тражимо милостињу, тражимо поштовање за Србију и умећемо то да узвратимо", рекао је Вучић и додао да Србија у ЕУ не би била најсиромашнија земља ЕУ.

Приметио је и да би Србија била на значајније вишем нивоу да је добила новац, као неке друге државе.

"Да смо добили 10 милиајрди евра или више подршке, значајно би били на већем нивоу. Ми не тражимо милостињу, већ само поштовање", рекао је он.

Председник је рекао да Србија све земље Вишеградске групе доживљава као искрене пријатеље и захвалио им што су желели да га саслушају.

"Надамо се много томе, великој помоћи В4. Хвала што су хтели да нас саслушају, умећемо то да ценимо, јер други нису хтели ни да нас чују", закључио је председник Вучић.

"Компромисно решење за КиМ једини пут за будућност Балкана"

Председник Александар Вучић пренео је члановима Вишеградске групе да је компромисно решење за Косово и Метохију једини могући пут за будућност целог Западног Балкана, али, како је истакао, не може да се меша у унутрашње ствари било које земље, па ни у одлуку о евентуалној промени става по питању статуса тзв. Косова.

Председник Чешке Милош Земан надовезао се на те речи и додао да ће, када је реч о његовој иницијативи да званични Праг поништи одлуку о признавању независности Косова, покушати да убеди своје колеге.

"Рекао сам да ћу на првом састанку са представницима власти Чешке који се баве уставним питањима изнети предлог о повлачењу признања. Ми смо демократска земља, могу бити надгласан, али о поништавању признања Косова покушаћу да убедим своје колеге", рекао је он.

"Волео бих да и други имају слично мишљење", додао је он.

Вучић је истакао да је захвалан Земану на подршци по том питању:

"Захвалан сам председнику Чешке Милошу Земану на ставовима по питању Косова. Данас сам говорио о нашој политици према Косову и о проблемима са којима се суочавамо. Поновио сам став Србије да је компромисно решење једини могући пут за будућност целог Западног Балкана и у ЕУ, али и за боље односе између људи који живе на Западном Балкану", рекао је Вучић.

Сагледати позицију Србије из другачијег угла

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је позвао чланице Вишеградске групе да позицију Србије сагледавају из другачијег угла, ван уобичајених процедура и правила, уз покушаје да се пронађу нека решења која би била политички далекосежнија и значајнија за будућност.

"Да ли ћемо са тим наићи на разумевања у ЕУ, видећемо", рекао је Вучић на конференцији за новинаре, после самита Вишеградске групе у проширеном формату, уз учешће Србије и Словеније.

Упитан може ли Србија да очекује њихову конкретну помоћ и подршку, Вучић је рекао да је у Праг и дошао да моли за то, иако, каже, Србија нема право да тражи било шта.

"Уздамо се у њихову подршку и познавајући те земље и људе, сигуран сам да ће Србија да има такву подршку, као што ће и њихове земље да имају такву нашу подршку у свим међународним организацијама и телима", рекао је Вучић.

А сигуран је, каже, да ће Србија имати подршку земаља Вишеградске групе на путу ка Европској унији.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње