Конзулска времена амбасадора Скота

Скот или Скат? Та дилема појавила се чим је актуелни амерички амбасадор дошао у Београд и рекао како би волео да изговарају његово презиме. Током три године његовог службовања у Београду, изјаве које су различито тумачене само су се умножавале, до најновије – о генералу Лазаревићу на челу "Бесмртног пука". Шта нам то говори о моћи амбасадора великих земаља у Србији 2019? Да ли је амерички амбасадор изузетак или само први међу једнакима и какав је случај са другим државама сличне величине?

Дан после Дана победе и Дана Европе, Србију је на европске вредности подсетио амерички амбасадор. Није му се допало што је на челу колоне "Бесмртног пука" у Нишу био генерал Лазаревић, што је дипломата на свом Твитер налогу прокоментарисао речима: "Срамота је да осуђени ратни злочинац корача испред оних који желе да одају почаст савезницима који су умирали борећи се за правду и мир у Европи."

"Такве изјаве представљају безобразлук и нису дипломатске. Друга је ствар што смо се ми навикли, поготово од амбасадора Америке. Али то не може да се сматра дипломатским понашањем и сигурно није одраз поштовања према држави акредитације", сматра професор Дарко Танасковић, дипломата који је службовао као амбасадор СР Југославије и Србије у Турској, Азербејџану, Ватикану, при Унеску.

За спољнополитичког коментатора Бошка Јакшића нема провокативности у изјави амбасадора Скота о генералу Лазаревићу.

"Он (амбасадор) је само подсетио на вредности своје администрације у политици око ратних злочина, а онда бисмо могли да се сетимо да је прошле године Европска комисија у извештају саопштила да Србија веома споро напредује у имплементацији стратешког споразума око ратних злочина; дакле – ништа ми посебно ново нисмо чули", каже Јакшић.

Ипак, није то први пут да неки гест или изјава актуелног америчког амбасадора изазове реакције у јавности. Тако је било и недавно – током предавања у једној школи у Апатину, када је основцима показана мапа Србије на којој је Косово било одвојено јасном границом, на шта су чак и ђаци бурно реаговали.

Ипак, професор Танасковић појашњава да не треба исто тумачити различите ситуације.

"Када је реч о Кососву и Метохији, Амeрика је један од главних покровитеља и америчка амбасада и МЦП увек наглашавају да је Косово сад суверена држава. Ако је амбасадор донео у ту школу такву мапу или је она била део његовог предавања, па постоји граница, то је део америчке спољне политике и ту се не можемо бунити, осим што нам није пријатно. Али, ако он у Влади Србије каже – не може се рећи тзв. Косово јер Америка то признаје, то је онда већ нешто друго, ту постоје различите ситуације и потребна је мера и такт које овом недостају", подсетио је Танасковић на још један од недавних наступа америчког дипломате.

"Дипломатски" правопис и негативне асоцијације

И то су тек неки од наступа који показују неки би рекли – одсуство такта, а неки други – осионост представника великих сила. А и једни и други примећују – није све у понашању госта, има нешто и до домаћина. Тако подсећају да смо и више од добродошлице показали пре три године, када смо занемарили сопствени правопис и презиме амбасадора на српски језик транскрибовали другачије него што бисмо то учинили са неким другим речима из енглеског језика.

"Начин на који сте изговорили његово презиме Скат, а не Скот говори да он има код нас специјалан статус и да се то изговара тако да то не би упућивало на другу реч која има значење које може да изазива негативне асоцијације, а у другим случајевима сличних презимена о томе не водимо рачуна", сматра професор.

За Бошка Јакшића нема дилеме: презиме амбасадора је Скот, са "О", "као што за виски не кажемо скач него скоч и изговарамо Скоталанд а не Скатланд". Сматра да је то што је у неким круговима усклађен правопис са међународном политиком пример непотребне снисходљивости, која је ступила на сцену одмах по доласку Кајла Скота у Београд, фебруара 2016.

Фебруара ове године, три године пошто је дошао у Србију, амерички амбасадор упутио је земљи домаћину још једну критику.

"Србија је изабрала погрешну страну историје", рекао је амбасадор Скот, поводом става Србије о догађањима у Венецуели. И то су тек неки од дисонантних тонова које смо од амбасадора чули од почетка ове године. Ако кренемо даље у прошлост – нашло би их се још.

Иначе су амбасадори утицајних земаља у Србији више од дипломатских представника своје земље. Амбасадори су и доносиоци порука. Уз правило "не убијај гласника", саопштавали су и тешке вести.

"Ми смо били сведоци 2007. године једне изјаве тадашњег немачког амбасадаора Цобела о Косову, Војводини и Санџаку, па 2011. бивши руски амбасадор је одржао лекцију на Београдском безбедносном форуму о томе какву политику Србија треба да води о Косову. Ми дакле видимо да то не припада само једној страни, него је сви користе у одређеним временима када би да промовишу што више сопстевене интересе", подсећа Бошко Јакшић на "савете" које је Србија током протекле деценије добијала од представника великих сила.

"Наш народ каже – не може шут са рогатим. Али и наш Његош је рекао – тврд је орах воћка чудновата. Према великим силама човек има нешто другачији однос, мада тако не би требало да буде. А опет постоји и моменат навикавања дипломата да се тако обраћају", каже Танасковић.

"Није само до нас, зависи и од великих сила и власти које су тренутно у тим великим силама. Ми данас имамо пример да је амерички амбасадор у Берлину готово омрзнута фигура, и отворено се меша у немачку унутрашњу политику тако да ми нисмо никакав изузетак и не односи се то само на мале земље, показује се да велике силе, када дође до великих окршаја, користе све па и дипломатску неетикецију, јер ангажман дипломата на такав начин не би могао да се подведе под неке Женевске конвенције", каже Јакшић.

Танасковић подсећа и да је недавно у Турској председник Ердоган одбио да прими специјалног саветника Болтона, који је врло утицајан и у САД и у међународној политици, већ је на разговор са Болтоном послао свог специјалног саветика, правдајући то истим нивоом разговора.

"Наравно, не можемо ми тако у свему, али неки степен чврстине би био користан", каже Танасковић.

"Ви сте свет"

Оно што јесте у складу са добром дипломатском традицијом јесте подсећање на заједничке тековине. Тако нас је америчка амбасада, управо за време мандата актуелног амбасадора, подсетила и на лепе моменте у дипломатским односима Србије и Америке: на годишњицу подизања српске заставе на Белој кући или пак на домете неких Срба који су остварени у Америци, на оно што Михајло Пупин представља.

"Поготово је потреба неких, када су лоши периоди и када сматрају да оправдано деле неке критике, да онда балансирају ствари и одмах хоће то да компензују похвалама и подсећањима да није увек било тако лоше, да је било периода кад је било добро, али то исто тако спада у оно што се зове дипломатски занат", каже Јакшић.

"Сам амбасадор Скот је недавно рекао да смо ми савезници и да се САД држе тог савезништва, да смо се у једном тренутку разликовали, али да је и то део наше заједничке историје. И то је њихов став и тако се и мора третирати, али не и онда када се инсистира на негативном интересу да се нарушавају легитимни интереси Србије", категоричан је Танасковић.

Није лако одредити праву меру. Исто тако – чињенице су и да је јавност осетљивија на коментаре који јој нису по вољи него на оне који јесу, као и да неке дипломате ипак имају више права неко неке друге. 

Чини се да оно што је о конзулским временима у деветнаестом веку писао најпознатији књижевник међу диполоматама у двадесетом веку не престаје да важи и у XXI веку. Наше су се касабе навикле на конзуле и на различито понашање девлет-мусафира.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње