Вучић: ЕУ мора да игра јачу улогу у региону

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ЕУ мора да игра јачу улогу на Западном Балкану, да грађанима региона мора понудити нешто реалистично и снажно за њихову будућност, и држати се тих обећања, иначе ЕУ неће бити тај тип сна, демократије и слободе каквом смо до сада тежили. Политичари на Западном Балкану храбро гледају у будућност и схватају да без визије и дијалога нема будућности, наводи аустријски председник Александер ван дер Белен.

Александар Вучић је на Београдском безбедносном форуму рекао да је потребно урадити нешто велико на Западном Балкану и нешто значајно за регион и то не само у Србији, Македонији и БиХ.

34183809
34183809 Припремила Тамара Стојсављевић

"Јер се плашим да ће нас, ако потценимо друге факторе – воља људи, с једне, и разочарање народа с друге стране – довести у ситуацију да нећемо моћи да одржимо стабилност у региону у наредним годинама", упозорио је Вучић.

Како је истакао, Србија је опредељена за сарадњу и доприносиће решавању отворених питања понашајући се као поуздан и одговоран партнер.

"Србија ће учинити све што је у њеној моћи да очува и одржи мир и стабилност у региону, да развија добре односе са свима у региону. И Србија ће остати чврсто на путу ка ЕУ", рекао је Вучић. Он се, међутим, осврнуо на ситуацију у региону после неуспешног референдума у Македонији и избора у БиХ.

"Усудићу се да кажем да морамо да имамо јачу улогу ЕУ, иначе ЕУ неће бити тај тип сна и демократије и слободе каквом смо до сада тежили", рекао је он.

Према његовим речима, оно што је понуђено грађанима у Македонији није било довољно привлачно као што се то мислило у ЕУ.

"Уместо да то признају, играмо се са разним математичким формулама, лажемо сами себе... Нешто што је било понуђено обичном народу није било у тој мери привлачно, како су људи у Европи мислили да ће бити", приметио је Вучић.

Грађанима на Балкану треба нешто опипљиво, што ће видети својим очима и осетити у својим џеповима.

"Понудили су им колач – бићете део НАТО-а и отворићете преговоре са ЕУ, али су људи рекли – слушамо те приче 10-12 година и шта се десило у окружењу – ништа", рекао је Вучић.

"Мора се понудити нешто конкретније, то мора бити поуздано обећање и поуздано испуњење. Ако неко каже – испуните услове и постаћете члан ЕУ, онда то обећање мора да се испуни", указао је председник Србије.

34175572 Александар Вучић на Београдском безбедносном форуму Александар Вучић на Београдском безбедносном форуму
34175920

Лихт: Балкан има потенцијал

Председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт рекла је, отварајући други радни дан Београдског безбедносног форума, да Балкан има потенцијал и да га треба искористити.

"Немојте рећи да немамо потенцијал, имамо потенцијал, само још нисмо нашли начин како да га употребимо и активирамо", рекла је Лихтова додајући да се треба отарасити неких парадигми и развијати дијалог како би се Европи и свету доказало да смо партнери, а не регион који треба заборавити.

Она је додала да, када се упореди ситуација на Блиском истоку, наш регион је близу завршетка тензија и проблема са којима се суочава, "само нам треба воља да то и урадимо", да превазиђемо поларизације како бисмо напредовали.

У том смислу, рекао је да ако се каже Србији да ће отворити, на пример два, а не три поглавља, то за грађане и није вест, јер нико не зна шта ће се десити кад се поглавља отворе, већ људи желе да припадају друштву ЕУ.

Због тога смо, каже, на европском путу и никада нисмо молили за више новца, али смо бескрајно захвални Унији за све донације.

Поновио је да Србија ради све, даје све од себе да очува мир и стабилност у региону, и да ће чврсто следити свој европски пут, за који је суштински демократски дијалог.

Приметио је и да је у Бриселу, пре неколико година, свако свакога слушао, док данас то више није случај.

Захвалио је аустријском председнику Александеру ван дер Белену на посети Србији, рекавши да је то велика привилегија и да је имао прилику да од свог колеге много научи. Позвао га је да чешће долази у Србију и приметио да има много Срба, укључујући и њега самог, који често иду у Беч, те да би Ван дер Белен могао барем два пута годишње да долази у Србију.

Вучић је захвалио организаторима Форума, јер овај скуп још једном недвосмислено показује важност безбедносних питања и очувања мира и безбедности, као и значај размене идеја на ту тему, како би цео регион Западног Балкана, али и Европа и свет били стабилнији и безбеднији.

"Хвала вам што сте нас позвали и надам се да ће отворени умови отворити нове капије за будућност овог региона", поручио је председник.

Белен: Вучић гледа даље од "природног поретка"...

Председник Аустрије Александер ван дер Белен изјавио је да је, после година замора од проширења ЕУ, оптимиста, јер види нови ентузијазам, али да политичари на Западном Балкану храбро гледају у будућност и схватају да без визије, дијалога, нема будућности.

Ван дер Белен је, на отварању Београдског безбедносног форума, приметио да је председник Вучић први визионар који је гледао даље од "природног поретка" у којем су Срби и Албанци живели деценијама.

Подсетио је да Аустрија има сопствене проблеме са мањином корушких Словенаца, додајући да Беч није успео деценијама да реши та питања.

На Западном Балкану, према његовим речима, треба храбрости да се предложе мир и дијалог уместо замрзнутог конфликта, и председник Вучић је, како је подвукао, показао ту храброст, а то је могао да види и на Европском форуму Алпбах.

34175869 Александер ван дер Белен Александер ван дер Белен
34176053

Мир између Срба и Албанаца – основа за будућност

Србима и Албанцима потребно је компромисно решење, јер, ако будемо створили осовину мира између Срба и Албанаца, то ће бити основа за будућност и онда можемо бити змајац европског раста, поручио је Александар Вучић и истакао да се за компромис не бори да би га историја памтила.

"Не ради се о томе како ће историја да нас запамти, већ се ради о будућности", рекао је Вучић на питање модератора Павола Демеша, који долази из Словачке, да ли би волео да остане упамћен као неко ко је решио спор Србије и Косова.

На то је председник Вучић реаговао речима да ми на то гледамо као на Београд и Приштину, јер, по нашем Уставу, а и по словачкој спољној политици, преговарају Београд и Приштина.

Како је рекао, није се плашио да после потписивања споразума у Бриселу иде на Косово и Метохију, али је навео да је то био најтежи дан у његовој политичкој каријери.

"Људи не само да су ме извиждали, и то људи које волим. Радио сам све да их заштитим. Рекао сам им да се сете мојих речи и да ћемо ми остати при слову Бриселског споразума", рекао је Вучић.

Поновио је да је Београд испунио све што је у споразуму наведено, а Приштина није једну једину коју је имала – Заједницу српских општина, ни више од 2.000 дана од потписивања.

Поручио је да је потребан компромис, који би било болан и за Србе и за Албанце, јер без компромиса нема решења.

"Бити храбар није само задатак политичара и председника, већ грађани треба да подржавају визију дијалога", указао је аустријски председник.

Ван дер Белен је истакао да је заговарање националистичких тенденција погрешна политика, те да све земље чланице ЕУ и кандидати за пријем треба да дају допринос јачању Уније, а Србија је кључна за приближавање региона, као и очување мира и стабилности.

Прикључивање ЕУ значи да темељи Уније треба да се укорене у неко друштво пре уласка.

"Билатерални проблеми, проблеми око границе, помирење, како унутрашње, тако и са суседима, мора да буде постигнуто пре чланства. Из тог разлога земље које теже ка ЕУ морају пуно тога да ураде, а ја се надам да ЕУ може и даље да буде визија и пример тих реформи", нагласио је Ван дер Белен.

Додао је да је идеја да националне државе могу да боље прођу у свету саме, а не у друштву, веома застарела.

"Економска моћ, конкурентност, међународни утицај на светској политичкој сцени је могућа само заједно, иако ЕУ још нема ту глобалну тежину. Унија таква каква јесте је много већа од сваке земље чланице појединачно. Заговарање националистичких тенденција је нешто погрешно. Све земље чланице актуелне Уније и кандидати за чланство треба да буду позвани да дају допринос својим визијама које прелазе националне границе. Ниједна земља не може да буде успешна без добросуседских односа", рекао је он.

Упитао је "зашто бити националистички патуљак, када можемо бити џинови мира и благостања".

Указао је да је ЕУ, ако ништа друго, обезбедила 70 година мира на територији својих чланица, постигла је гаранцију за обезбеђивање основних људских права, високог стандарда живота, а и даље наставља борбу за једнаке прилике за све.

"Има наравно много проблема унутар ЕУ, имамо много домаћих задатака који предстоје, морамо бити иновативнији и успешнији. Морамо да будемо у прилици да осмислимо спољну политику која ће бити озбиљно схваћена у свету, што до сада није био случај. Али то не зависи од човека, то јест жене, која то покушава у околностима у којима је то немогуће урадити. Не требају реформе само Западном Балкану већ и ЕУ", нагласио је он.

Ван дер Белен је рекао да укључење Западног Балкана у ЕУ захтева храброст и визију на обе стране, како кандидата, тако и чланица Уније.

"Лицемеран однос према региону"

Александар Вучић је изјавио да су у области судства реформе несумњиво неопходне, да ситуација мора бити значајно унапређена, али да не види да је у Европи толико много боље по тим питањима него у Србији.

34175806 Александар Вучић Александар Вучић
34176688

Ван дер Белен о одласку младих

Ван дер Белен је рекао да одлазак младих јесте проблем за овај регион, али да он нема морално право да им каже да остану у својој земљи, јер је и сам у младости отишао у иностранство.

Ван дер Белен је, на питање модератора да ли би младима са Балкана поручио да дођу у Аустрију или да остану у својој кући, испричао да је и сам желео да оде из Инзбрука у којем је рођен, по сваку цену.

"Мислио сам да морам пошто-пото да одем, па сам отишао у Западни Берлин. После сам имао среће да добијем посао на Бечком универзитету", рекао је Ван дер Белен.

"Кад је реч о реформама које су неопходне у Србији али и другим земљама региона, и судству, људи су у праву (када износе примедбе), али зато радимо са ЕУ, ОЕБС-ом, шаљемо наше уставне амандмане Венецијанској комисији и добили смо њихово мишљење. Питање је недеље када ће се то наћи пред парламентом. Има још много тога да се уради, сигуран сам у то, признајем да ситуација мора бити значајно унапређење, али да ли је у Европи много боље него овде?", рекао је Вучић.

Приметио је да би по неким питањима био критичнији према Србији него ЕК у извештају.

"По питању људских права, слободе медија, видимо да у неким чланицама ЕУ или земљама кандидатима утицајни новинари бивају убијени, а то није Србија", истакао је он.

Додао је да према региону постоји та стара навика у ставовима и лицемеран однос.

"Имамо много посла, много тога морамо урадити, далеко смо од савршеног, нисмо Немачка, нити Фрацуска, Данска, Холандија, веома смо далеко од њих, али да вам кажем искрено, има земаља које нису дупло боље од нас, а неке су и горе", истакао је он.

Указао је и на економске показатеље.

"Можете да видите да Србија ради много боље него неке чланице ЕУ, по питању фискалне политике, буџетске дисциплине, јавног дуга, раста, радимо на прави начин, али оно што нам треба је да одржимо мир, стабилност и тога се плашимо овде, а не напорног рада", рекао је Вучић.

Председник је одговорио и на питање како види ситуацију када упреди САД са деловањем ЕУ у смислу демократизације региона и његовог довођења под западну сферу утицаја.

Навео је да се на Западном Балкану не може без Вашингтона, иако регион функционише под окриљем ЕУ и додао да Србија има добре односе са САД и поред супротстављених ставова о КиМ.

Каже да је недавно остварен помак, јер су у Вашингтону почели да слушају српске ставове.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
(петак, 19.окт.2018 07:54)
anonymous

@SFRJ

Osim sto je SFRJ imala ekonomiju koja je zivela od stranih kredita, EU zivi sama od sebe, i ima najjacu ekonomiju na svetu. Prilicna razlika reklo bi se.

(четвртак, 18.окт.2018 18:47)
anonymous

Ko da igra ulogu?

Merkelova spasava sto moze a Makron nezna ni sam koce pristati da mu bude podreden u vladi,Englezi gledaju svoja posla a krivci za nasu buducnost su bez promene .Kome verovati? Izgleda sami sebi i nasim pravim prijateljima.

(четвртак, 18.окт.2018 15:18)
Тома-Трстеник

Јача Улога

Господине Вучићу,зар није већ ту
јачу улогу одиграла кад нам је
одузела Колевку, односно Косово
наравно не сама већ уз подршку
Америке. Извињавам се на овом
болном питању.

(четвртак, 18.окт.2018 14:29)
anonymous

SFRJ

SFRJ je bila prototip i slika Eu. Pokazalo se da je taj model neodrživ. EU će proći isto kao i SFRJ

(четвртак, 18.окт.2018 13:10)
Markovljev

Priznajmo okupaciju KiM

Evropska unija nema snage ni sebe da zaštiti od uticaja SAD a ne da bi mogla na Balkanu da bude pravedna i dobar prijatelj Srbiji.Prestanimo da se zaklinjemo EU i SAD prijateljima, tamo ih nemamo, Rumunija je svetli izuzetak.Svi ostali koji nisu priznali okupaciju Kosova i Metohije su to učinili iz svojih razloga i straha secesije narodnih manjina i regiona.To je gola istina, nezapakovana u oblandu politike i naše i njihove.Srbija ima okupiranu teritoriju na kojoj vláda NATO, EU i SAD posredništvom albanskog naroda i dok Srbija tako ne postavi svoju spoljnu politiku svakim danom će gubiti sve više i više a mnogo toga osim naroda tamo nije preostalo.Samo tako ćemo jednog dana imati mogućnost vraćanja KiM matici Srbiji.

(четвртак, 18.окт.2018 13:04)
anonymous

eu neka ide kuci

EU ''pokusava'' da ''resi'' probleme drugih zemalja...i vec pravi katastrofe de god ide da ih ''resi''.Kad bi imala vazniju ulogu sta bi ''bolje''???neka se ne petlja u problemima drugih. Pretpostavlja se da je sve to za jedno drustvo i pomoc ali sve je radi koristi.....Dosta.

(четвртак, 18.окт.2018 11:40)
Tamy

Srbija u EU

Srbija je istrajna i odgovorna u procesu priključenja EU, reforme se sprovode u predviđenim rokovima, ekonomija se stabilizuje, politička situacija je stabilna, građani su bezbedni.

(четвртак, 18.окт.2018 11:39)
anonymous

mala

Vidimo mi sta radi EU nama.

(четвртак, 18.окт.2018 11:29)
Ranko

cskcskl

Sledimo Evropski put.

(четвртак, 18.окт.2018 11:14)
anonymous

Vizija

EU ne garantuje bezbednost Srbima na Kosmetu.

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом