субота, 10.02.2018, 19:30 -> 19:37
Извор: РТС
Посета Вучића Загребу, које теме ће се наћи на столу?
Два дана пред посету председника Србије Загребу, из кабинета хрватске председнице стиже појашњење о чему ће разговарати: О откривању судбине несталих, враћању културног блага, сарадњи у прогону осумњичених ратних злочинаца, положају мањина и нерешеној граници. Оно што неће бити на дневном реду је извињење за наводну агресију на Хрватску и ратна одштета, сазнају тамошњи медији у кабинету председнице Грабар Китаровић.
Десет дана пошто је српски председник прихватио позив хрватске колегинице да посети Загреб, мање се говори о томе шта ће бити теме разговора, а више о томе шта се на столу неће наћи.
За трауматичне теме из ратова деведесетих и Другог светског рата, овога пута, нема места.
"Уколико се константно и искључиво будемо држали ових тема до помака у животним темама неће доћи. Мислим да је веома важно да се почну решавати конкретни проблеми, они су бројни. Хрватска има проблеме са готово свим суседима и они се односе на границе, тако и са Србијом има проблем са границама, ја очекујем да ће то бити једна од важних тема", рекла је председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић.
Гранични спор Србије и Хрватске дуг је 145 километара и налази се у Дунаву. О томе две државе разговарају без успеха већ 16 година.
Од сусрета у Загребу наредне недеље, очекује се и брже решавање питања несталих Срба у Хрватској. На списку Центра "Веритас" их је више од 1.800.
"Сваки пут кад су се састајали људи на високом нивоу било је неких помака. Као да се чекају понекад овакви састанци, па оно што се у међувремену нагомилало, а могло се решити, није се решавало. Од 2015. године није било састанака ни комисија за нестала лица", истиче председник Документационог центра "Веритас" Саво Штрбац.
Напредак у економским односима
За разлику од политичких, у економским односима Србије и Хрватске напредује се из године у годину. Спољнотрговинска размена у 2016. години премашила је 900 милиона евра.
Како да се економски односи ојачају биће тема у разговору председника, али и хрватских и српских привредника на форуму.
"Уколико би ово био корак који би значио почетак овакве врсте редовне комуникације, то би већ био корак напред који би омогућио да се у наредном периоду пронађу одређена решења за она отворена питања која се 15 година налазе на столу", каже Александра Јоксимовић.
А договор о посети од првог дана отворио је врата за оптужбе и најаве протеста оних који су против доласка српског председника.
"Србија ову мржњу ничим није заслужила, а понашање и однос хрватске политике према Александру Вучићу и према Србији ће остати као показатељ нечега ружног што једна земља чланица Европске уније себи не би смела да дозволи", навео је министар одбране Александар Вулин.
Упућени кажу да иза свега стоји лоша комуникација председнице и владе Хрватске. Ипак, званични Загреб саопштава да је предузео све кораке да званична посета прође без проблема и да ће већ сутра, дан уочи доласка српске делегације мере безбедности бити појачане.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 23
Пошаљи коментар