Брнабић: Стратегија није гаранција, али је велика шанса

Србија је у Стратегији ЕК препозната као лидер, због чега ће наставити да још брже спроводи критеријуме и реформе, поручила је премијерка Ана Брнабић. Министарка Јадранка Јоксимовић истиче да су услови за пријем у ЕУ јасни и познати и да није тачно да Стратегија доноси нове услове. Шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици рекао је да за Брисел Србија, када је у питању Косово, није проблем, већ представља део решења.

Премијерка Ана Брнабић је поводом усвајања Стратегије о проширењу ЕУ у име Владе Србије захвалила председнику Европске комисије Жан Клоду Јункеру на "храброј и визионарској позицији", као и високој представници ЕУ Федерики Могерини и комесару Јоханесу Хану на томе што су подржали Србију на европском путу.

"Подсетићу да је иницијативу за временску одредницу за Србију увек и поново тражио председник Александар Вучић и мислим да је и ово одговор на његове ставове и упорне захтеве да Србија добије временски оквир на који можемо да рачунамо", рекла је Брнабићева на конференцији за медије.

Рекла је да данас можемо да будемо задовољни и срећни и да је Србији и свим грађанима одато признање за постигнуто.

"Желим да нагласим да ово Србији даје шансу иако не и гаранције, не подразумева да ћемо аутоматски 2025. бити чланица ЕУ, али је признање за све напоре", рекла је Брнабићева.

Истиче да је на Србији још већа одговорност да ту шансу искористи и реализује амбициозан али остварив план.

"Важна порука која је данас послата је да се признају индивидуални резултати. Србија данас треба да буде задовољна. Поносни смо и срећни јер је Србија препозната као лидер. Ми смо напорно радили за то и за то ћемо морати да радимо још много напредније у недељама, месецима и годинама пред нама", рекла је премијерка.

Како је рекла, треба "сваки дан да радимо да заслужимо да будемо члан европске породице народа, члан који ће ЕУ моћи да допринесе и да је додатно јача".

"Посебно бих нагласила да је Стратегија, која даје могућност проширења и шансу уласка до 2025, у сржи препознала проширење као механизам даљег јачања и стабилности ЕУ", каже Брнабићева.

Дошли смо, истиче, до тога да је и Балкан важан за ЕУ.

"И зато треба да дајемо увек и стално, поново, сигнал да су нама европске вредности важне, да разумемо пружену руку и да ћемо радити на томе да када постанемо чланица, а надамо се 2025, бићемо чланица која ће доприносити стабилности и снази европске породице народа", рекла је премијерка наводећи да су посете комесара Јоханеса Хана и председника ЕК Жан Клода Јункера које предстоје, као и она председника ЕП Антонија Тајанија изузетно важне.

"Те три посете Србији дају јасан и недвосмислен сигнал да смо на правом путу. Важна је регионална сарадња", рекла је премијерка додајући да Влада Србије сада има још већу одговорност да реформе иду још брже.

Сарадња у региону један од приоритета

Према речима Ане Брнабић, сарадња у региону остаће један од приоритета и Србија ће наставити да показује колико је томе искрено посвећена.

"Подржаћемо, били смо у томе јасни и у прошлости и наставићемо да подржавамо Албанију и Македонију да што пре отворе преговоре и бићемо на располагању да пружимо подршку свакоме коме буде требало у европској перспективи", рекла је премијерка.

Без повезивања региона нема стабилности. "То често може да буде велик изазов, али ће Србија томе остати дубоко посвећена. Радићемо и даље на подршци свима. Знамо које су наше обавезе у будућности, на чему треба додатно да радимо", поручила је Брнабићева.

Јоксимовић: Стратегија подигла очекивања свих

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић оценила је да је ЕУ Стратегијом за проширење упутила снажну политичку поруку "европском Балкану", посебно Србији, коју је препознала као лидера ових процеса у региону.

Јоксимовићева је истакла да је ово једна од најснажнијих позитивних порука које је Србија од ЕУ добила од тренутка почетка европских интеграција.

"Данашње објављивање Стратегије проширења посебно са фокусом на Западни Балкан, бољи назив би био, на основу садржаја документа, проширење на европски Балкан. Она показује да је Србија заиста пуно урадила, да је још пуно посла пред нама, али да су напори вредновани на прави начин", оценила је Јоксимовићева.

Сматра да Стратегија представља додатни подстрек за Србију као земљу која је препозната као лидер процеса, којим има додатну мотивацију у реформским напорима који су предузети.

Рекла је да је Србија препозната као лидер процеса, у којем је напредовање засновано на основу сопствених заслуга.

Јоксимовићева је рекла да је задржан временски оквир 2025, који је дао председник Европске комисије Жан Клод Јункер на својевремену иницијативу председника Александра Вучића да треба да добијемо јаснији оквир.

"Ова стратегија је разрада његове лидерске и визионарске изјаве. Уверена сам да ће епилог бити добар. Ова стратегија, пре свега за нас, али и за друге у региону, може бити само мотив да више и брже радимо у корист грађана", навела је Јоксимовићева.

Стратегија, према њеним речима, показује и да је ЕУ дошла у фазу креирања, то јест реинвенције сопствене регенеративне агенде, увиђа да мора да буде уједињена, солидарнија, демократичнија како би била спремна да прими потенцијалне чланице 2025.

Верујемо, додала је, да ће Србија бити та, ако испуни све услове, која ће моћи да постане чланица.

"Није тачно да Стратегија доноси нове услове" 

Јадранка Јоксимовић је рекла да су услови јасни и познати и да није тачно да доноси нове услове.

"Услови су садржани у преговарачком оквиру и не мењају се", нагласила је Јоксимовићева додајући да Стратегија само разјашњава читав низ активности и смешта их оквирно, набраја активности које могу да помогну да дође до тога да наша земља буде спремна за чланство до 2025.

Указала је да је Стратегија подигла очекивања код свих, што не мора бити лоше, како очекивања грађана према влади, очекивања грађана од ЕУ, али и ЕУ од влада у региону, као и влада од Уније.

То је добро и мотивишуће, уверена је Јоксимовићева.

То што је Србија препозната као лидер процеса не значи обесхрабрење других, нагласила је министарка додајући да здрава атмосфера напретка може да делује стабилизујуће на цео регион.

"То је, напротив, добра шанса и могућност да у просперитету, миру и стабилности водимо политику боље будућности грађана који су нам дали мандат", рекла је Јоксимовићева.

Истовремено је поручила да не би волела да Стратегија буде разлог да радимо више, већ се све ради у интересу грађана који очекују виши животни стандард, бољу државу.

"То су циљеви где ЕУ помаже да будемо бржи и ефикаснији", закључила је Јоксимовићева.

Фабрици: Србија није проблем, већ део решења

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да за Брисел Србија, када је у питању Косово, није проблем, већ представља део решења.

На опаску новинара на конференцији за медије да део јавности сматра да питање Косова има "уцењивачки потенцијал", те на питање да ли је у том смислу Србија за ЕУ партнер или проблем, Фабрици каже:

"Не говоримо о уцењивању већ о дијалогу између две стране које комуницирају, а ми смо ти који треба да олакшамо. Нема никаквог уцењивања. Видимо Србију не као проблем, већ као део решења који ће оснажити ЕУ", рекао је Фабрици.

И у нашем интересу је да имамо Србију у нашој породици, поручио је, те додао да ЕУ има свој начин пословања, правила и вредности и интересе и "они који желе да буду део те породице морају те вредности да деле".

"Србија се на то обавезала, а проширење је механизам којим се то постиже. Србија је део решења. Постојећи проблеми морају да се реше", рекао је Фабрици.

Упитан како се процес нормализације односа између Београда и Приштине може довести до краја кад Приштина игнорише оно што је договорено у Бриселу и одбија да прави било какве компромисе, он каже да се не слаже да ништа није постигнуто, али да свакако остаје још доста посла.

"Низ споразума има који су спроведени, не бих рекао да ништа није учињено, али слажем се, много тога је пред нама. Зато се каже да је пред нама нова фаза нормализације односа и да треба да се уложи више напора да се постигне споразум", рекао је Фабрици.

Министарка Јоксимовић је у том контексту подсетила да је Бриселски споразум потписала и Кетрин Ештон, чиме је он постао део заједничке европске спољне политике.

"Србија помаже да се и ово питање као заједничко питање спољне политике реши на оптималан и одржив начин и, како каже председник Републике, да се дође до решења којим нико није до краја задовољан", рекла је Јоксимовићева.

Како је додала, и Београд има свој део обавеза, али очекујемо да дијалог произведе обавезе за обе стране.

Премијерка Ана Брнабић још једном је поновила да је Србија посвећена европским вредностима и да је то показала више пута.

Поглавље 35 последње, споразум при крају процеса

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да је јасно наведено да ће поглавље 35 у преговорима са ЕУ, које се тиче КиМ, бити последње затворено и да се претпоставља да ће правно обавезујући споразум са Приштином, који није новина, бити при крају тог процеса, пред само приступање.

"Ни у Стратегији не постоји временска одредница 2019. година", рекла је Јоксимовићева.

Министарка је нагласила да споразум заправо треба да произађе из дијалога Београда и Приштине, и поновила да је став Србије да нема никаквог признања самопроглашене независности Косова "и да се управо кроз дијалог траже одржива решења која ће довести до нормализације".

Премијерка Ана Брнабић приметила је тим поводом да је то "замрзнути конфликт" и да не треба да се остави, као што су други радили, следећим генерацијама.

Подвукла је да је председник Србије покренуо тему односа са Приштином не због европских интеграција већ због квалитета живота свих грађана Србије, али и у региону.

"Нормализација је у нашем интересу и то показује да је Србија суштински посвећена европским вредностима и стабилности региона", нагласила је премијерка.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње