уторак, 06.02.2018, 14:08 -> 16:34
Извор: РТС, Танјуг
"Адреса за решење сукоба – Тирана, а не Приштина"
На деветој рунди дијалога о Косову и Метохији у Палати "Србија" учествовали су представници министарства одбране, унутрашњих послова, служби безбедности. Чули су се предлози за разграничење са Албанијом и отворен однос који се, кажу, неће завршити док све што је договорено не буде примењено.
Министар одбране Србије Александар Вулин истакао је да је неспорно да је права адреса за решавање историјског сукоба две нације, албанске и српске, Тирана, а не Приштина, јер се у Албанији формулише политика Албанаца.
"Ми говоримо о историјском сукоби две нације, не два дела територије, или два дела те нације. Где год Тирана има претежан утицај, а има га свуда где је албанска заједница заступљена у власти и тамо је заступљен негативан однос према Србима и Србији", рекао је Вулин на конференцији за медије поводом округлог стола "Политичко-безбедносни и одбрамбени аспекти косовско-метохијског проблема", који се одржава у оквиру унутрашњег дијалога о Косову и Метохији.
Вулин је рекао да је реч о "Великој Албанији", не само решавању косметског проблема.
"Ради се о сукобу са 'Великом Албанијом' која врло јасно у политичком и географском смислу покушава да нацрта своје границе", навео је Вулин додајући да се суочавамо са идеологијом експанзионизма.
Према његовим речима договор који би се постигао био би тај да се после читавог века "Велика Албанија" заустави, јер је до сада само напредовала.
"За мир и будућност Балкана је битно да 'Велика Албанија' не настави са агресивним кретањем", уверен је он.
Критковао је, истовремено, што владају мук и тајац када Албанци изјављују да ће стићи до Ниша.
"Само јединствена и економски јака Србија је једина брана 'Великој Албанији'", поручио је он.
Поновио је да је тачно да се замрзнути конфликт Косова и Метохије не сме оставити деци, али и да се не смеју оставити и други нерешени проблеми српског народа на другим просторима.
"Српско национално питање решавати у целини"
Упитан за изјаву косовског председника Хашима Тачија да би "историјски споразум" могао бити постигнут ове године, Вулин је одговорио да постоје Устав, закони и начини на које се то дешава и да не мисли да се може решавати само један део српског националног питања.
"Неопходно је да се српско национално питање решава у целини како би могли обезбедити трајан и одржив простор за живот и мир наше деце", додао је он.
Поручио је да, када је реч о новој стратегији Европске комисије, постоји колизија у самом тексту јер ако треба да Србија постигне правно обавезујући споразум са Косовом, које се не помиње у тексту и које не виде као правну државу.
"Ништа што ћемо урадити на Косову и Метохији неће бити узроковано нашим путем ка ЕУ, већ само тиме што мислимо да је добро за српски народ, а не што ће се свидети европској бирократији", нагласио је Вулин.
Што се Црне Горе и њеног односа према Косову тиче он је рекао да сматра да треба водити рачуна о интерсима свих страна, те да је подршка независности Косова проблематична, посебно када долази од оних са којима делимо границу или смо суштински тако блиски.
На крају он је указао и на проблем што се у косовској власти налазе особе које су осуђиване у Србији, као што је Рустем Бериша.
Ђурић: Унутрашњи дијалог ће допринети безбедности
Директор Канцеларије за Косово и Метохију председник Радне групе за вођење унутрашњег дијалога Марко Ђурић оценио је да нема сумње да ће унутаршњи дијалог допринети укупној безбедности Србије, а питање Косова и Метохије је питање од којег зависи безбедност целе наше земље од села у општини Гора до Хоргоша.
"Решавање косметског проблема је једно од кључних детерминанти безбедности наше земље, и зато је важно да о томе разговарају најумније српске главе, најбољи стратешки мислиоци", нагласио је Ђурић.
Оценио је да је за Србе на КиМ веома важна порука председника Александра Вучића да Србија неће дозволити да се српском народу у јужној покрајини понављају погроми, прогони, дани као што је био 17. март и насртај на српски народ.
"Ми ћемо у 2018. удвостручити наше напоре да помажемо Србима на КиМ да опстану. Србија је и данас, када већ 18 година нема пуну контролу и не врши у пуној мери власт, највећи давалац доприноса школству, здравству и многим другим аспектима. На то смо поносни и са тим ћемо наставити. Показујемо тако да је држава Србија матична држава свих који желе да буду њен део", нагласио је Ђурић.
Рекао је да дели мишљење Вулина да српско национално питање треба посматрати целокупно и да сигурно положај Срба на Косову и Метохији јесте повезан са судбином Срба на читавом простору.
Најавио је да ће за неколико дана бити представљен извештај са детаљима шта је Србија учинила на помоћи српском народу.
"Извршити притисак на Приштину"
Затражио је од међународне заједнице да изврши адекватан притисак на Приштину како би спроводила њене преузете обавете, подсећајући да чекамо већ четири године на Заједницу српских општина.
"Да су посвећено вршили притсак као што је случај када је нешто у њиховом интересу, чекање не би било тако дуго. У нашим очима то утиче на нихов преговарачки кредибилитет, ако не и капацитет", уверен је Ђурић.
Што се правно обавезујућег споразума тиче поручио је новинарима да о томе треба да питају бироктрате у Бриселу.
"Волео бих да међу условима и захтевима, на много значајнијем месту видим формирање ЗСО", рекао је Ђурић.
Када је реч о дијалогу са Приштином рекао је да је Србија дуже од годину дана чекала на Приштину због неоправданих околности, да никада није бежала, али да сада има озбиљне разлоге да се најпре утврде чињенице у вези са убиством Оливера Ивановића.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар