Зукорлић: Бошњацима помоћи да се ослободе фрустрација

Недавни сусрет председника Србије Александра Вучића, председника Турске Реџепа Ердогана и члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића у Истанбулу почетак је реализације политике помирења на Балкану, уверен је председник Странке правде и помирења (СПП) Муамер Зукорлић.

А политика помирења представља нужност уколико народи на Балкану, посебно српски и бошњачки, желе да им будућност буде другачија од прошлости, поручује Зукорлић у интервјуу Танјугу.

"Веома је важно да политичари и сви који су на позицијама одлучивања и утицаја буду опредељени ка таквој политици. Понекад је потребна и подршка пријатеља са стране, а турски председник Ердоган је овог пута преузео ту улогу", оценио је Зукорлић.

Зукорлић не види ништа спорно у Изетбеговићевом учествовању у разговорима у Истанбулу, те подсећа да се он ни једног тренутка није представљао као председник БиХ. 

"Мислим да нема разлога за нервозу. Наравно да представници српског и хрватског народа имају право да знају шта се дешавало у тим разговорима, а бошњачка политика са Турском, Србијом или било којом другом земљом не треба да буде скривена од представника остала два народа", сматра Зукорлић.

Уверен је да ће Изетбеговић о разговорима обавестити колеге у Председништву, будући да је транспарентност кључ односа и поверења које треба да претходи помирењу.

"Оно што је Изетбеговић договарао са Ердоганом и Вучићем не сме да буде на штету српског народа у Србији и БиХ, а уверен сам да због присуства председника Србије неће ни бити. Озбиљни државници знају да не могу да воде партикуларне политике на Балкану што се до сада показало деструктивним", нагласио је саговорник Танјуга.

У том контексту истакао је важност Вучићевог сталног инсистирања да Србија и српски народ нису опасност за БиХ, да ће Србија поштовати интегритет и суверенитет БиХ и да неће подстицати било какве поделе.

"Бошњаци имају извесне фрустрације и осећај инфериорности, то треба отворено рећи, због дешавања у прошлости и чињенице да Срби и Хрвати имају своје прилично јаке матичне земље у суседству, а да Бошњаци 'ортачки' учествују у БиХ, која им је и матична земља", рекао је Зуклорлић.

Односи Србије и БиХ "осовина" будуће стабилности

Према његовим речима, односи Србије и БиХ, тачније српског и бошњачког народа, представљају "осовину" будуће стабилности на Балкану, а у прилог томе наводи да су остали народи успели, уз минималне проблеме, да серазграниче након распада бивше Југославије.

"Срби и Бошњаци су још увек упућени, видећемо да ли осуђени или, пак, привилеговани да живе заједно и деле исти простор пре свега у БиХ, али и у Србији", рекао је Зукорлић.

Сматра да је нужно отворити нову страницу, те да је у том контексту добродошла подршка Турске, Русије, Вашингтона и Брисела, али апострофира да страни фактори никада неће ставити туђи интерес испред свог.

Назначио је да би помирење између Бошњака и Срба, уз асистенцију и подршку Турске, довело до оздрављења српско-турских односа оптерећених историјом и чињеницом да су овим просторима вековима владале Османлије због чега се, како каже, изградио "непријатељски однос према Турцима".

Иако трилатерални сусрет у Анкари сматра корисним и подстицајним, указује да је на српском и бошњачком народу да усвоје историјске лекције и примене их у међусобним односима.

Повезивање Београда и Сарајева "мегапројекат"

Коментаришући најављени пројекат изградње ауто-пута са два крака Сарајево–Београд који би трасом преко Зенице, Тузле, Бијељине, Пожеге и Вишеграда, Зукорлић је похвалио тројицу званичника што су великим темама помирења, стабилности и безбедности Балкана, додали и питања инфраструктуре и развоја.

Он је назвао "мегапројектом" повезивање Београда и Сарајева преко два крака којим би се обновили историјски и природни путеви и оживели предели из којих се, како каже, масовно исељавају управо због недостатка комуникације. 

Према његовим речима средиште Западног Балкана је из нејасних разлога годинама запостављано наводећи да никада није реализован пројекат из Титовог времена који требало да споји Београд и Дубровник, као и да су укидане пруге из времена Аустроугарске. 

Додао је да је Турска битан фактор у том пројекту наводећи да их само велика економија попут турске може повољно да кредитира.

Зукорлић је изразио наду да идеја о ауто-путу неће остати "на дугачком штапу" наглашавајући да изградњу не треба одлагати, пре свега из демографских разлога.

"То не сме да чека, јер оде нам народ! Шта ће нам путеви, ако не буде имао ко њима путовати", упозорио је лидер СПП-а и указао да "непријатеља треба да детектујемо у демографским проблемима као што су бела куга и напуштање села, а не у етничким разликама". 

Демографска слика је оно што нас, како каже, директно погађа и угрожава.

Не искључује потребу да се реше и "историјске аномалије" јер, како каже, не треба бежати од прошлости, али поставља питање да ли треба да останемо њени таоци и наставимо да гомиламо мржњу која би, упозорава Зукорлић, поново експлодирала.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње