среда, 31.01.2018, 08:47 -> 11:00
Извор: РТС
Јанковић: Нема аргумената за релативизацију злочина
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић каже за РТС да разговор о жртвама, злочинима и сећањима може увек бити корак назад и може покренути буру емоција, што доводи до тога да се онда не сагледавају чињенице објективно. Истакла је да нема аргумената за релативизацију злочина нити би требало водити било какву расправу на ту тему.
Бранкица Јанковић је, гостујући у Дневнику РТС-а, навела да Међународни дан сећања на жртве Холокауста треба да нас опомене до каквих катастрофалних последица може довести непоштовање људских права и растеривање националне, расне, верске и друге мржње и нетрпељивости.
"Мржња и нетрпељивост не могу ништа добро донети ни појединцу ни друштву. Нема аргумената за релативизацију злочина нити би требало да смо водили овакву врсту расправе, али ово је уједно прилика да кажемо да нема ни мале дискриминације коју треба толерисати, већ је она увек штетна и опасна", указала је Јанковићева.
Навела је да када говоримо о антифашистичкој борби треба да се истакне да је Србија била међу њеним важним носиоцима.
"Антифашизам је део српске културе и индентитета и да сви са поносом треба да баштинимо ту традицију и да је, између осталог, и то део вредности које ми делимо и показујемо да смо равноправни са савременом Европом и светом", додала је Јанковићева.
Нагласила је да разговор о жртвама, злочинима и сећањима може увек бити корак назад, да покрене буру емоција, као и да се онда не сагледавају чињенице објективно и да се заборавља на цивилизацијске тековине.
"Када говоримо о нашим међусобним, надам се све ређим, неразумевањима и различитим погледима у региону, што се донекле може и разумети, ми у региону живимо и живећемо искључиво у миру и даљем просперитету и развоју, јер сигурно не постоји опција да се сви негде преселимо", рекла је Јанковићева.
Истакла је да ћемо живети и са нашом прошлошћу и са свим њеним и лепим и оним тешким тренуцима.
"Ја верујем да ће наш државни врх наставити да води досадашњу политику која води искључиво ка миру, стабилности и што је још важније развоју и просперитету", навела је Јанковићева.
На питање да ли би било дијалог на највишем нивоу томе допринео, Јанковићева каже да ти разговори могу донети само добро.
"Никакве дилеме не постоје да било који сусрет на највишем нивоу, на нивоу председника, може донети добро и ту се воде, постављају и трасирају правци државне политике и то је добро за све нас и јако добра политичка порука", рекла је Јанковићева.
Појединачни инциденти не треба да стварају слику друштва као нетолерантног
Када је реч о порукама мржње на трибинама, као и о транспаренту навијача Црвене Звезде због кога је и Евролига најавила истрагу, Јанковићева каже да не треба да дозволимо да појединачни инциденти стварају слику нашег друштва као нетолерантног.
"Када сте на челу институције за равноправност, односно за забрану дискриминације, морате да будете спремни да ћете често бити усамљени и у реакцијама и у актима које доносите, али ми ћемо то увек наставити да радимо пре свега због наше деце и младих јер њима увек треба дати праву страну медаље", рекла је Јанковићева.
"Ми ћемо да наставимо да реагујемо због тога што не треба да дозволимо да појединачни инциденти стварају слику нашег друштва као нетолерантног што Србија није, јер смо имали прилику и да на овом догађају видимо шта мисли, заправо већина се није слагала", додала је Повереница за заштиту равноправности.
Указала је да не треба заборавити да Канцеларија за заштиту равноправности нема механизме за кажњавање.
"Наравно је од помоћи када имате реакције других државних органа, спортских савеза, цивилног друштва", указала је Јанковићева.
На питање да ли је прави начин да се говор мржње третира као насиље на спортским манифестацијама, Јанковићева каже да све оно што спада у домен дела која се кажњавају и треба кажњавати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар