понедељак, 29.01.2018, 14:08 -> 14:20
Извор: Танјуг
Дачић: Извући поруке из прошлости
Не смемо заборавити прошлост, из ње морамо извући поуке за будуће генерације како би се превазишле предрасуде и избегле грешке, поручио је министар спољних послова Ивица Дачић у Риму на конференцији о борби против антисемитизма и истакао да Србија снажно осуђује све облике расизма и ксенофобије, укључујући антисемитизам.
Говорећи на Међународној конференцији о одговорности држава, институција и појединаца у борби против антисемитизма и злочина антисемитске мржње на простору ОЕБС-а у Риму, Дачић је указао да борба против свих врста екстремизма и нетолеранције, на националном и међународном нивоу, треба да почне од сећања на прошлост из најмање два разлога - то је, каже, наша заоставштина будућим генерацијама, али и лекција о нашим искуствима и њиховим последицама.
Зато је, истакао је, изузетно важно да даље развијамо међународну сарадњу у области едукације и сећања на Холокауст, како не бисмо дозволили понављање прошлости.
"Нечувен карактер Холокауста увек треба да за све нас има универзално значење. Морамо остати посвећени сећању и одавању почасти жртвама, изношењу стравичне истине о Холокаусту и супротстављању онима који је искривљују или поричу, као и борби против антисемитизма, расизма и предрасуда", рекао је Дачић.
Он је, поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста, који се обележава 27. јануара, одао почаст жртвама те трагедије и поручио да Србија снажно осуђује све облике расизма и ксенофобије, укључујући антисемитизам.
Дачић је навео да Србија учествује у раду Међународне алијансе за сећање на Холокауст (ИХРА), будући да је једна од држава чланица ове организације и придаје велики значај сећању и учењу о Холокаусту како не би пао у заборав и како би се спречило насиље изазвано антисемитизмом.
Навео је да су се Влада Србије и Канцеларија ОЕБС-а за демократске институције и људска права ОДХИР сагласиле о примени наставних материјала о антисемитизму у школама широм Србије.
У време криза највише страдају људска права
У том контексту, Дачић је истакао и значај изложбе "Јасеновац, право на незаборав", коју је отворио 25. јануара у згради УН-а у Њујорку, а која репрезентује стравично страдање Срба, Јевреја и многих других народа, стигматизованих и подвргнутих систематском уништењу, без преседана, од стране усташког режима НДХ.
"Не смемо заборавити прошлост. Из прошлости морамо извући поуке за будуће генерације како би се превазишле предрасуде и избегле грешке. Нарочито не треба да изгубимо из вида чињеницу да у време конфликата и криза највише страдају основна људска права", апострофирао је Дачић.
Такође, навео је, морамо да се залажемо за већу стабилност, безбедност и просперитет, и у нашим друштвима и у односима међу државама.
"Борба против антисемитизма захтева свеобухватан одговор. Чврсто верујемо да ОЕБС представља погодан оквир за даље јачање наших међународних напора у борби против ове забрињавајуће и озбиљне појаве. Заједнички напори у примени наших обавеза представљају кључни елемент за очување стабилности и безбедности у региону ОЕБС-а и шире", навео је Дачић.
Значај борбе против антисемитске мржње
Истакао је да је борба против антисемитизма и злочина антисемитске мржње од непосредног значаја за безбедност и стабилност наших друштава.
Како је рекао, присуство великог броја министара и других представника влада на високом нивоу јасно указује на значај који државе ОЕБС-а придају борби против антисемитизма и свих облика нетолеранције и дискриминације.
Подсетио је да је 2014. године обележена десетогодишњица Берлинске декларације, у којој су државе ОЕБС-а осудиле све облике и нападе мотивисане антисемитизмом, када је истакнуто да је политичко лидерство кључно за успешан одговор на антисемитизам.
"Данас када се антисемитизам јавља у новим облицима и испољавањима, који заједно са другим облицима нетолеранције и дискриминације представљају озбиљну претњу демократији и безбедности, уверен сам више него икада пре да политички лидери имају највећу одговорност у борби против антисемитизма", истакао је Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар