петак, 26.01.2018, 15:15 -> 15:32
Извор: Танјуг
Киф: Британија жели успешну и стабилну Србију у ЕУ
Британски амбасадор Денис Киф поручио је да Уједињено Краљевство снажно подржава процес придруживања Србије Европској унији, иако напушта ту заједницу, јер жели да Србија и Балкан буду просперитетан, стабилан, безбедан и успешан регион.
Киф је на отварању међународне конференције ''Српско (југословенско) - британски односи од 19. до 21. века'' која се на ФПН-у одржава данас и сутра, подсетио да је прошле године обележено 180 година од успостављања дипломатских односа Србије и Велике Британије и да је у њиховој дугој историји ''било успона и падова''.
''Било је периода када смо били велики савезници, али и када је било великих неслагања међу нама. Односи наше две земље су веома битни за будућност овог дела света, али и будућност Велике Британије у Европи'', оценио је британски амбасадор.
Декан ФПН-а Драган Симић рекао је да је циљ конференције да се у разним областима продуби сарадња Србије и Велике Британије у будућности подестивши на периоде блиске сарадње двеју земаља током Првог и Другог светског рата, али и на то да су у Србији многи Британији замерали став према Србији током 90-их и после 2000. године.
''Данас смо овде да наставимо разговоре о нашој будућој сарадњи тежећи ка јачим економским, културним и структурним везама између наше две земље. Чинило се да ћемо ускоро поново бити чланови ''истог клуба'', али су Британци гласали за Брегзит. Ако икада пожеле да врате у ЕУ, Србија ће им сигурно узвратити истом подршком коју они нама данас пружају'', навео је Симић.
Међународну конференцију на ФПН-у организовао је Центар за британске студије уз подршку британске амбасаде у Србији, а током два дана одржава се неколико панел дискусија о развоју српско-британских односа, перспективама развоја и културној сарадњи.
О тим темама дискутоваће више од 25 признатих стручњака за међународне односе, историографију, образовање и културу међу којима су предавачи са шест британских универзитета, професори ФПН-а и Филолошког факултета у Београду и Универзитета у Црној Гори, као и бивши амбасадори Србије и Велике Британије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар