Препоруке за ЕП – објаснити шта ЕУ тражи у вези са Косовом

Европска унија би требало више да се ангажује и "поспеши комуникацију" да се српској јавности разјасни шта тачно ЕУ тражи што се тиче Косова и истакне да је фокус процеса приступања Србије "пуна нормализација" односа, а не "нужно признавање", наводи се у анализи Генералног директората за међународна питања ЕП.

Анализа која је недавно интерно прослеђена члановима ЕП, а у коју је Танјуг имао увид, не представља званичан став ЕП.

Како је Танјугу речено у ЕП, у питању је анализа која је начињена да би послужила као додатна информација парламентарцима приликом дебате о одређеним питањима.

У том документу, под називом "Сарадња Србије са Кином, ЕУ, Русијом и САД", у препорукама ЕУ и ЕП констатује се да "јавност у Србији слабо разуме шта тачно ЕУ тражи кад је у питању Косово, укључујући и разграничење поимања "пуне нормализације" од "признавања".

"ЕУ би требало да тежи унапређењу комуникације да би се истакло да је процес приступања фокусиран на 'потпуну нормализацију' односа две стране, а не нужно признавање (иако би то могло да се појави у једном тренутку у будућности). Иако је то и даље за многе Србе горка пилула, то би могао бити довољан политички смоквин лист да се ублаже бриге око независности Косова", пише у препорукама анализе.

У анализи се предлаже да би институције ЕУ требало да раде на побољшању свог имиџа и негативне перцепције ЕУ у српској јавности, промовишући европске вредности.

"ЕУ мора да се постара да не изгуби репутацију заштитника одређених принципа, као што су владавина права (независно правосуђе...), транспарентност, демократија", каже се у анализи.

У анализи се препоручује да, са политичког становишта, ЕУ мора да покаже и одређено "политичко прилагођавање" за Србију што се тиче Косова и других осетљивих питања.

"Нарочито се изузетно контроверзна питања, као што су санкције против Русије, морају пажљиво третирати", наводи се у препорукама и истиче да би требало нагласити да се интереси Србије у региону подударају са интересима ЕУ (када је реч о регионалној стабилности, просперитету и прихватању европских вредности).

Препоручује се да се просечним грађанима Србије објасне напори ЕУ и њено ангажовање у Србији, да се ЕК укаже на значај изградње позитивне јавне слике ЕУ међу Србима, да се успостави специјални фонд ЕП за спровођење информативних кампања "у корист народа Европе".

Такође се, између осталог, препоручује и одржавање јавних догађаја у Бриселу и Београду у сарадњи са различитим генералним директоратима Европске комисије, као и блиска сарадња са српским Министарством за европске интеграције и одборима Народне скупштине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи