Jозеф Чап: Чланство Србије било би корисно и за ЕУ

Бивши председник спољнополитичког одбора аустријског парламента Јозеф Чап оцењује да би Србија требало да уђе у ЕУ, јер Аустрија са том земљом има много тога заједничког, а чланство Београда било би, како наводи, корисно и Унији.

Јозеф Чап је, у разговору са српским новинарима, рекао да је Србија велики економски простор на југоистоку Европе, који је битан за ЕУ, а која треба да помогне даљем развоју.

Истакао је да је као председник и члан спољнополитичког одбора био одувек за европску перспективу Србије, и да је био критичар политике санкција према Русији. Наравно, додао је, не може се толерисати кршење међунaродног права, али је неопходна сарадња ЕУ и Русије.

Чап, који је 34 године био један од најистакнутијих посланика Социјалдемократске партије Аустрије (СПО), рекао је да је увек био против сецесионистичке политике, односно политике признавања држава бивше Југославије, као и да је данас против дешавања у Каталонији.

"Увек сам био против сецесионистичких тежњи, а тако и данас у Каталонији. Због тога сам био јако уздржан и о питању признавања Косова. Данас Косово, сутра Корзика, прекосутра Каталонија – не видим никакву предност таквих тенденција за ЕУ", оценио је Чап.

Истакао је да сви заједно треба да настојимо да Европа буде снажнија и да може бити што конкурентнија САД и Кини.

Указао је на то да Аустрија и Србија имају много тога заједничког, а једно је и тежња да не желимо да милиони људи долазе из Африке у Европу зато што немају економску перспективу у својој земљи.

Додао је да је зато неопходно да се у Африци створе услови како би људи имали неку перспективу и тако одустајали од кретања на пут ка Европи.

Додао је да постоји и миграција из сиромашнијих зона ЕУ у богатије, те да је неопходно радити на економском и социјалном приближавању чланица Уније.

Говорећи о Бечу, Чап је истакао да је то град леп за живот, у којем, за разлику од других европских градова, нема запаљених аутомобила као у Паризу, или исламских паралелних друштава као у Берлину или Келну, и у којем ради комунално предузеће, за разлику од Рима.

"Било би лепо када не би постојала велика социјална и економска разлика у Европи, како би били зона за пример за друге континенте", објаснио је политичар којем је недостајало свега 393 гласова за улазак у нови сазив парламента.

Председница бечке општине Херналс (17. округ) Илзе Фефер похвалила је српску заједницу рекавши да је она најбројнија у овом делу главног града Аустрије и да са њом никада није било проблема.

Указала је да Херналс има 57.000 становника, од којих 41.000 има аустријско држављанство, а на тој територији живи више од 3.000 српских држављана.

Иако је општина шаролика, како је додала, не постоји проблем у суживоту њених становника.

Према њеним речима, Беч је увек био отворен град за људе који су долазили и тако је било и за време мигрантског таласа 2015. године.

У Херналсу тренутно живи око 700 избеглица које су дошле током мигрантске кризе, објаснила је Феферова додајући да нажалост негативан став према њима имају и припадници мигрантских заједница који заборављају да су некада и сами дошли у Аустрију и били добро примљени.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи