Ивановић: Кипарски модел за Косово

Разграничење између Срба и Албанаца на Косову је решење које би само на мапи изгледало добро, изјавио је српски политичар са севера Косова Оливер Ивановић у интервјуу за Радио "Дојче веле", и предлаже "кипарски модел".

Оливер Ивановић сматра да би разграничење у пракси, и у животу, значило да Србија признаје онај део Косова на којем се налази све што је важно за српски идентитет и било само још једно од "лаких решења".

"То су она решења која људи праве гледајући мапу и повлачећи фломастером линију, а заборављајући да се иза тог решења крије жртва и патња неких људи. Мислим да Србија не сме себи дозволити да прекрши сопствени Устав тако што ће једнострано да призна јужни део Косова. По том 'лаком решењу' север би припао Србији да, као, не изгубимо све. То су упрошћени приступи. Ценим Ивицу Дачића, мислим да је искусан и паметан политичар, али у овом случају он иде ка решењу које би само на мапи изгледало добро", оценио је Ивановић.

Уверен је да ће се, што се тиче Косова, поновити "кипарски модел", јер је ситуација веома слична.

Према његовим речима, то је најбоље решење јер постојеће стање није коначно и такво неће бити док га Србија не прихвати - можемо да преговарамо у Бриселу још 15 или 20 година, али се ништа неће решити јер нико неће битно одступити од својих основних позиција.

С друге стане, каже Ивановић, косовски Албанци су у "политичкој турбуленцији" која ће трајати најмање десетак година, односно два изборна циклуса.

С треће стране, додаје, имамо међународну заједницу, која у овом тренутку има много других питања, па не мисли да би требало питање Косова враћати на сто до тренутка док се не види наговештај некаквог другог решења.

"Када је све тако као што јесте, притисак на нас који врше неки представници Европске уније, јесте лични став појединаца или став држава које представљају. Како год да буде, њихови интереси су очито супротстављени нашим. Они желе да на тај начин како-тако заврше то питање некаквим признањем и да то скину с дневног реда. А ми - Срби и Србија - желимо да то питање буде квалитетно решено, да га не остављамо генерацијама иза нас, да се тим питањем поново баве или да буде нуклеус неког новог сукоба", додао је Ивановић.

Осврћући се на унутрашњи дијалог о Косову, Ивановић каже да је данас бављење тим питањем вероватно добронамерно, али неће дати никакав резултат.

"У реду је бавити се Косовом, али требало би створити платформу на дуже стазе. Не сме платформа да траје колико траје изборни циклус или мандат, четири године. Та платформа мора да преживи најмање два или три изборна циклуса. Такву платформу правимо за 16 или 20 година унапред и добро је да се у то укључе сви важни елементи друштва: власт и опозиција, грађанско друштво, САНУ, црква и, можда пре свих, Срби са Косова. И то не партијски послушници, већ људи који имају шта да кажу на ту тему. Пре свега они који стварно живе овде и који све то доживљавају као проблем који живе, а не проблем којим се баве", додао је Ивановић.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи