уторак, 15.08.2017, 08:00 -> 13:40
Извор: РТС
Дачић о Косову: Треба урадити шта се може док се може, нема времена
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је за РТС да у његовом предлогу о разграничењу на оно шта је српско а шта албанско нема речи о сили, већ о договору. Напомиње да се на тај начин трајно елиминишу узроци око којих Албанци и Срби ратују – чије су тероторије.
Ивица Дачић истиче да за решавање српско-албанског конфликта нема много времена: "Треба урадити шта се може док се може. За приче о томе да треба признати Косово увек има времена."
Дачић каже да је његова идеја компромис између два поларизована предлога који се данас могу чути – да је Косово српско и да га не треба делити и да је Косово независно и да треба прихватити реалност.
"Први предлог подразумева рат који не можемо добити, други каже да смо изгубили Косово. Српско-албански конфликт траје вековима и у оба предлога Срби губе. Покушавам да предложим трајно решење који се базира на компромису етничког и историјског права", рекао је шеф српске дипломатије у Дневнику РТС-а.
Дачић сматра да је доживео највише напада зато што је то једини предлог у којем Србија и Срби нешто добијају.
"Једино је реалан зато што су за њега и Срби и Албанци", рекао је министар спољних послова.
У Приштини, каже министар, мисле да је ситуација решена и мисле да је председник Александар Вучић покренуо дијалог да би Србија признала Косово.
"Могу да кажем и у име Владе и председника да Србија никад неће признати једнострано проглешену независност Косова. Ако желе да без Србије решавају ствари, зашто је позивају на дијалог?", запитао је шеф српске дипломатије.
Британски амбасадор Денис Киф током разговора са Дачићем рекао је да је Велика Британија против промене граница. "Рекао сам му да није згодно да он о томе прича, јер су они променили границе Србије", навео је Дачић.
"Ко је то међународно признао границе Косова? Косово неће постати чланица УН. Ми нисмо утврдили границе ни са Босном и Хрватском, а камоли са неком творевином која себе зове независно Косово. У оним крајевима у којима живе Срби, никада неће бити независно Косово. Може тенковима", указао је Дачић.
Шеф српске дипломатије напомиње да у његовом предлогу нема речи о сили него о договору.
"Интересују нас српске цркве, накнада за узурпирану имовину. Трајно се елиминишу узроци око чега Срби и Албанци ратују – чије су територије. 'Велика Албанија' је од Призренске лиге концепт који постоји", указао је Дачић.
Министар је подсетио да смо недавно обележавали годишњицу "Олује", додајући да о протеривању Срба са Косова и из Хрватске стално говори на седници Савета безбедности.
"Они то сматрају свршеним чином. Ово говорим да не бисмо дошли у ситуацију да о мом предлогу говоримо кроз сећање", закључио је Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 18
Пошаљи коментарzalosno
Sa svakim iseljenim Srbinom drzava se odrice Kosova.
Ako drzava vec nesto pametuje i trosi pare na pregovore koji nicemu ne vode dajte te pare narodu da ostane tamo i ne napusta zemlju jer to ni jedan od njih ne zeli. Pomazite ostanak i povratak pa ce onda i prica biti drugacija.
A ne da maltretiraju Srbe na Kosovu dok se oni ne odsele zbog svoje bezbednosti a drzava "pametuje"
A,zasto zuriti g-dine Dacicu?
Da mozda SAD i EU nece uzeti KosMet pa ga odnijeti negdje? Da ga odnesu tamo negdje preko okeana i ja bih bio zabrinut da cemo ga izgubiti. Ali, nece ga odnijeti Dacicu, mnogi okupatori su dolazili i odlazili a srpski KosMet je uvijek ostajao tu gdje jeste.
Pricaj malo,g-dine Dacicu, o Rez SB.1244, o ZSO u Briselskom sporazumu, nisi valjda to zaboravio.Znamo mi da su pritisci sa Zapada veliki ali, kao sto rece Sveti Vasilije Ostroski u vremenu najvecih turskih pogroma nad srpskim narodom: "Oblacak je, proci ce".
Ej braćo Srbi,
Šta da radimo sa 2 miliona Albanaca. Nije to samo naše Kosovo, nego i naši Albanci, oni to neće, a bi mi. I šta da napravimo. Bilo bi naše da nas je bilo tamo više nego njih ili bar približno jednako.
tesko
ne mislim da ce albanci pristat jer su u boljem polozaju a vojno su dobro zasticeni.
Šta je sa formiranjem ZSO
Šta je sa formiranjem ZSO? Zar nije to razgraničenje u okviru Srbije! Zašto ne zahtevate formiranje ZSO, pa to je po Briselskom dogovoru kojeg ste potpisali ili izgleda da taj sporazum ipak ne važi kada treba Albanci da sprovedu svoje obaveze!? Kako neki ugovor može buiti uopšte važeći ako ga druga strana ne poštuje? Ako jedna strana ne poštuje ugovor automatski ugovor nije važeći i druga strana tekođe nema nikakvu obavezu da se tog ugovora drži!
Referendum
ili nista
Tako je!
Sto pre - to bolje!
Debata
Jedino pravo mesto za debatu na temu teritorije Srbije jesu UN i Savet bezbedenosti.
Економско геополитичка реалност и милионска демографско економска снага Србије
Косово је политички и економски нефункционално без Србије.Запад би да Косово буде држава а да га Србија финансира, а да профит они убирају.Ту су сами Албанци марионете, и живе лоше и да се отворе ЕУ границе редом би се одселили где је боље, као што су и у Југославију и Србију дошли илегално преко Проклетија!Решење је као ово са хрватским таксама, притисни их економски да морају да уваже свог финансијера Србију и економски и политички и да поштују права која важе у Еу, запад и то што им је давао је зажалио и не финасира их више!
Ako?
„Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da im ga damo? Ako je njihovo, zašto nam ga otimaju? A ako već mogu da ga otmu, zašto se toliko ustručavaju?“