четвртак, 20.07.2017, 10:48 -> 11:04
Извор: Танјуг
Генерал Скапароти: Кфор остаје на Косову док год је потребно
Кфор ће на Косову и Метохији остати "док год је то потребно", поручио је врховни командант савезничких снага НАТО у Европи, амерички генерал Куртис Скапароти.
Куртис Скапароти, командант НАТО за Европу, који је у среду боравио у Београду и разговарао са дравним и војним врхом Србије, у ексклузивном интервјуу Танјугу наводи и да је НАТО "забринут због предлога да се Косовске безбедносне снаге трансформишу у Војску Косова без уставних промена".
Према његовим речима, главна сврха његове јучерашње посете Београду била је да разговара о сарадњи НАТО и Србије, а кад је реч о мисији Алијансе на Косову и Метохији, Скапароти истиче да "било каква промена у положају снага КФОРА зависи од услова на терену".
"Кфор ће наставити своју мисију гаранта слободе кретања и безбедног окружења на КиМ док год то буде потребно," рекао је Скапароти.
НАТО је, каже, забринут због предлога да се Косовске безбедносне снаге претворе у војску Косова без промене устава, али поздравља спремност да се све заједнице које тамо живе ангазују у дебати о буцућности Косовских безбедносних снага.
Косовске безбедносне снаге све више регрутују припраднике из свих заједница и НАТО ће наставити да подржва њихов развој као још професионалнијих и ефикаснијих снага у оквиру садашњег мандата, рекао је генерал.
"Међутим уколико се мандат Косовских безбедносних снага промени, на начин који је предложен, НАТО ће морати да преиспита свој ниво ангажовања, нарочито у смислу изградње капацитета тих снага," истакао је генерал.
Командант НАТО за Европу указује и да се Србија и НАТО суочавају са заједничким безбедносним изазовима, а Србија даје значајан доприност регионалној и међународној безбедности, што је, каже, кључно и за стабилност западног Балкана.
"Србија игра значајну улогу у изградњи и очувњу стабилности на Западном Балкану и Европи. НАТО поздравља важне кораке које је Србија предузела како би изградила односе са својим суседима на Балкану," рекао је Скапароти.
Када је реч о политици војне неутралности коју води Београд, врховни командант снага НАТО за Европу понавља да Алијанса у потпуности поштује неутралност Србије и жели да продуби међусобне односе.
Он каже да Србија и НАТО постојано граде сарадњу и дијалог и на војном и на политичком плану, од када је Србија ушла у Партнерство за Мир и Савет евроатлантског партнерства 2006. године.
Обука и вежбе са НАТО и појединим чланицама Аијансе помажу војном особљу Србије да ефикасно и безбедно учествују у мисијама УН и ЕУ, додаје генерал и као пример наводи Центар атомоско-биолошко-хемијске одбране Србије, који је 2013. године признат као Центар партнерства за обуку и образовање и отворен за савезнике и партнере.
Упитан да ли сматра да би Србија била безбеднија уколико би ушла у НАТО, амерички генерал је рекао да су врата НАТО "отворена свим демокатским земљама у Европи које деле вредности Алијансе и које су у стању да деле одговорности и обавезе које подразумева чланство".
На питање да ли је утицај Русије у региону била тема разговора и да ли је он међу онима који верују да је Српско-руски хуманитарни центар "шпијунски центар", Скапароти је одговорио индиректно:
"Србија има сва прва да изабере сопствени пут као и њени суседи. Партнерство и сарадња са Алијансом је вазна за Србију, цео регион као и за НАТО. НАТО има стратешки интерес да западни Балкан буде стабилан и просперитетан и зато блиско радимо са свим земљама у региону", рекао је амерички генерал.
На питање да ли НАТО планира свој хуманитарни или неки други центар на територији Србије, он каже да Србија и Алијанса раде заједно "на много начина," наводећи као пример да је прошле године НАТО успоставио нови фонд како би помогао Србији да уништи готово 2.000 тона вишка муниције.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар