Џанг: Србија први свеобухватни партнер Кине у региону

Председник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Кине Џанг Деђенг рекао је да је Србија први свеобухватни стратешки партнер Кине у овом региону и да је то доказ специјалних пријатељских веза које постоје између две државе.

Џанг је на састанку са члановима Посланичке групе пријатељства са Кином коју предводи Жарко Обрадовић нагласио да је економска сарадња у експанзији, а да је веома интензивна и на културном плану.

Председник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса је указао на комплексност међународне политичке и економске ситуације и навео да је у тим околностима посебно важно учвршћивање стратешког партнерства Србије и Кине.

Он је указао да веома успешну платформу за сарадњу представља и мултилатерална иницијатива "Појас и пут", као и процес сарадње "16+1", Кине и држава централне и источне Европе.

Председник ПГП са Кином Жарко Обрадовић рекао је да је доказ пријатељских односа две земље да је Србија прва земља у којој су кинеске компаније саградиле мост, извршиле реконструкцију и изградњу нових блокова ТЕ "Костолац" и купиле железару.

Он је истакао посебну важност да су укинуте визе, што подстиче економску сарадњу и размену туриста две земље. 

Џанг је навео и да постоји интензивна сарадња у области образовања, културе и науке, која чини суштину разумевања два народа, као и потребу да се и та сарадња даље унапреди.

Учесници састанка заједнички су оценили да је тродневна посета Србији веома успешна и да ће допринети даљем унапређењу сарадње Србије и Кине. 

Посебно су нагласили значај Меморандума о разумевању између два парламента, који су потписали председница Народне скупштине Маја Гојковић и председник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Џанг Деђенг, и који представља чврст темељ даљем унапређењу међупарламентарне сарадње.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи