понедељак, 17.07.2017, 14:27 -> 14:52
Извор: Танјуг
Јачање сарадње Србије и Фронтекса
Директор Европске агенције за граничну и обалску стражу (Фронтекс) Фабрис Леђери борави у посети Београду током које се састао са министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем и министром одбране Александром Вулином. Одржан је састанак делегације Фронтекса и са министром рада Зораном Ђорђевићем и минисарком за европске интеграције Јадранком Јоксимовић.
Стефановић и Леђери разговарали су о унапређењу сарадње. Стефановић је навео да упућивање официра за везу Фронтекса у Београд представља јасан сигнал ЕУ за додатно јачање сарадње.
"Упућивањем официра за везу Фронтекса у Београд, који ће имати мандат за све државе Западног Балкана, јасан је сигнал Европске уније да постоји спремност за додатно јачање већ постојеће сарадње, изјавио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, саопштио је МУП.
Стефановић, који је и потпредседник владе, је у разговору са директором Фронтекса Фабрисом Леђеријем рекао да ће се додатно заложити да сарадња у наредном периоду буде још интензивнија, са више заједничких активности, а све у циљу веће безбедности свих грађана Србије и Европске уније.
Извршни директор Фронтекса, Фабрис Леђери нагласио је важност сарадње са Републиком Србијом и посебно похвалио учешће у регионалном систему раног упозоравања, као и достављање свих информација посредством мреже за анализу ризика.
Стефановић и Леђери констатовали су висок степен сарадње сарадње Министарства и Агенције, посебно у домену анализе ризика од миграторних кретања.
На састанку је указано да се радни аранжман спроводи без већих проблема и да Министарство унутрашњих послова учествује у акцијама којима координира Фронтекс, као и да се у континуитету спроводе све активности предвиђене регионалним и ИПА пројектима где та Агенција учествује као имплементацони партнер.
Говорећи о приступном процесу Србије у ЕУ и испуњењу активности из Поглавља 24, Стефановић и Леђери сложили су се да је МУП на добром путу у испуњавању обавеза предвиђених европском агендом, али и да је неопходно још доста напора уложити у наредном периоду што ће захтевати блиску сарадњу МУП-а и Агенције за граничну и обалску стражу Европске уније.
На састанку је било речи и о унапређењу сарадње Министарства унутрашњих послова са овом специјализованом агенцијом Европске уније након усвајања нове Уредбе Европског парламента и Савета којом је проширена надлежност Агенције, као и о унапређењу размене информација и пројектних активности.
Вулин: безбедносна ситуација региона релативно стабилна
Са директором Фронтекса Фабрисом Леђеријем о политичко-безбедносној ситуацији на Западном Балкану, са нагласком на мигрантску кризу разговарао је и министар одбране Александар Вулин. На састанку је констатовано да је безбедносна ситуација у региону релативно стабилна иако постоје забрињавајуће тензије. Навели су да је мигрантска криза кључна тема која превазилази националне границе и захтева свеобухватан и дугорочни приступ.
Вулин је на састанку нагласио да је од почетка кризе кроз Србију прошло око милион миграната, а да је Србији све време била на висини задатка.
"Иако није чланица ЕУ већ само кандидат, Србија делује као одговоран члан међународне заједнице и као такви смо спремни да будемо део трајног решења", рекао је Вулин.
Министар је истакао да су велики део одговорности преузели и Министарство одбране и Војска, који пружају снажну подршку на ублажавању последица кризе осталим државним органима.
То се посебно односи на, каже Вулин, појачану контролу граница и спречавање криминалних активности кријумчара и трговаца људима.
Од почетка ангажовања Заједничких снага, подсећа, спречен је илегални прелазак око 21.000 мигранта, а тренутно је у Србији смештено око 6.000 њих, већином из Авганистана.
Будући да са том земљом, Србија нема потписан билатерални споразум, Вулин је свог саговорника замолио за посредовање агенције Фронтекс.
Леђери је министру одбране представио новог официра за везу те организације за Западни Балкан Весну Маринковић и упознао га са делокругом рада агенције Фронтекс, проширеним надлежностима и новом стуктуром, као и са досадашњим активностима и будућим плановима за решавање мигрантске кризе.
Јокисмовићева и Ђорђевић: Србија поуздан партнер Фронтексу
Србија ће, као и до сада, бити поуздан партнер који ће активно сарађивати са ЕУ у свим питањима од значаја за управљање миграцијама, истакли су министарка европских интеграција Јадранка Јоксимовић и министар рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Зоран Ђорђевић на састанку са делегацијом Фронтекса.
Јадранка Јоксимовић и Зоран Ђорђевић су са делегацијом Фронтекса разговарали о будућој сарадњи која, пре свега, подразумева техничку подршку, али и анализу ризика, заједничке операције и брзу реакцију у ситуацијама у којима су државе ЕУ и оне које се налазе у процесу приступања угрожене приливом миграната са Блиског Истока и других подручја, саопштено је из Владе Србије.
Јоксимовић и Ђорђевић су навели да су припадници Министарства унутрашњих послова и одбране обучени и оспособљени да самостално, ефикасно, и у координацији са Фронтексом и суседним државама, одговоре на све изазове миграција, како на просторима држава чланица ЕУ, тако и земљама канидатима за чланство.
Влада Србије ће, према речима министара, пружити сву логистичку и осталу подршку лицима којима је помоћ неопходна, а у смислу обезбеђивања смештаја, исхране, праћења здравственог стања и других потреба све док буду на њеној територији.
Делегација Фронтекса пружила је уверавања да ће, као и до сада, наставити да пружа сву потребну помоћ Србији у решавању проблема који су изазов и за ЕУ и за Србију.
Захвалили су Србији на досадашњим успешним и превентивним активностима које се тичу мигрантске кризе.
Европска агенција за чување граница и обале - Фронтекс је успостављена одлукама Европског парламента и Европског савета од септембра 2016. године.
Њена основна мисија је промоција, координација и развој система управљања границама ЕУ, док је њена главна функција помоћ граничним властима држава ЕУ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар