"Заједнички економски простор не може бити замена за ЕУ"

Србија поздравља Берлинску иницијативу, јер сматра да се на тај начин показује да ЕУ и даље држи агенду проширења, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић, наводећи да је добро што је дошло да сагласности о заједничком економском простору у региону, али да не прихвата да је то замена за ЕУ.

Са тим ставом о економском простору се сагласио и премијер Албаније Еди Рама, који је поред Дачића, премијера Мекодоније Зорана Заева и генералног секретара РЦЦ Горана Свилановића, учествовао у специјалној епизоди емисије "Окружење" у Трсту.

"Економска криза оставила је последице и у насем региону, али тражећи међусобне тачке, можда можемо да постогнемо више ", рекао је Дачић.

Он је додао да је у Србији завршен први процес економских реформи, који се односи на штедњу, те да је решено питање високог дефицита, међутим, истакао је да се економија не може заснивати на штедњи, да је потребан раст, кога, како каже, не може бити без економске и политичке стабилности у региону.

Премијер Албаније Еди Рама каже да постоји напредак у односима међу земљама од почетка Берлинске инициајтиве, јер се данас разговара без предрасуда.

"Ако се окренемо иза и погледамо где смо били и где смо стигли, постигли смо много тога", рекао је Рама.

Обраћајући се Рами, Свилановић је рекао да су становници Албаније највећи оптимисти по питању уласка у ЕУ, додајући да велики број Албанаца верује да ће ући у европску породицу 2020. године, док 33 одсто Македонаца, односно 38 одсто Срба не верује да ће икад бити део ЕУ.

"Предуго се чека пред вратима Европе. Самит шаље поруке охрабрења да ћемо се приближити Европи и ја сматарм да то може да се реализује", рекао је Заев, подсетивши да је Македонија 2005. године добила статус кандидата и онда је стала због нерешеног питања у вези са именом и спора са Грчком.

То је, каже Заев, демотивисало Македонце, али сматра да је за ЕУ Балкан важан и да то треба искористити.

Он је истакао да је нова влада у Македонији пријатељска према свим суседима, додајући да неће никога да провоцира. 

Како је рекао, Грчка може много помоћи Македонији, а она, каже Заев, спремна да узврати помоћ.

Рама је с друге стране назвао "Балканским проклетством" то што када је Балкан спреман за ЕУ, није ЕУ и обрнуто, када је ЕУ спреман, нису земље региона.

"Пре неколико година смо могли да говоримо о Балкану који је имао потребу да буде у ЕУ, али је имао озбиљне недостатке, данас имамо ЕУ која има озбиљне недостатке. Сада се ради о томе да је бити или не бити - то је неко Балканско проклество, када смо ми спремни, они нису, када ми нисмо, они јесу. Чекамо да дођемо до тачке да смо сви спремни", рекао је Рама.

Заев је приметио да се однос ЕУ према Балкану мења, па се тако, каже, од информације коју је дао Жан Клода Јункер да нема проширења до 2019. године дошло до тога да Балкан буде у фокусу.

Дачић сматра да земље региона треба храбрије да се договарају о заједничким интересима, приметивши да се то не ради јер се неком чини да се враћамо на неке прошле системе, на Југославију...

"Европа се нама бави, што је добро за Европу и нигде се Европа не воли више него на Балкану", рекао је Дачић и додао да треба довести пројекте који се договарају у оквиру Блрлинске иницијативе до краја како не би остали само идеја.

"Не видим ништа лоше да функционисемо као регион, аи не као замена за ЕУ", истакао је Дачић.

"Ивица је у праву", наставио је Рама, рекавши да земље региона треба да буду проактивне, да преузму ствари у своје руке, а на питање о утицају других сила попут Кине и Русије на регион, Рама не спори да су и други актери заинтресовани за регион.

Сарадња Србије са Русијом и Кином не може неком да смета, али може да има одређена политичка сагледавања, да некоме то можда није по вољи, каже Дачић и истиче да земље западне Европе много више сарађује са Русијом од Србије.

"Ако погледате ниво сарадње западних земаља са Русијом и Кином, видећете да смо далеко од сарадње Немачке или САД са Русијом, Кином. Робна размена Србије са Русијом је око три милијарде евра, две трећине се односи на енергенте, ако погледате друге земље, видећете колико је велика та сарађна са Русијом", рекао је Дачић.

Каже да би волео да се други плаше утицаја, односмо сарадње Србије са Русијом или Кином, јер би их то, каже, натерало да нам више "отворе руке".

Истакао је и да не треба да се стидимо што смо са Балкана.

"Ми као да се стидимо што смо са Балкана, искрено рецено, ја не мислим тако и управо зато ми треба самостално да одлцуујемо ста је за нас најбоје. Одлучили смо идемо у ЕУ, али морамо да водимо рачуна и о насим националним интересима", јасан је Дачић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње