среда, 12.07.2017, 12:42 -> 12:53
Извор: Фонет
Дачић о дометима Берлинског процеса
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је да је најважнија добит Берлинског процеса то што европске земље тиме показују да су заинтересиване за проширења Европске уније, које би могло доћи у опасност. Због тога је, каже Дачић, важно да се овакви скупови одржавају и "та ватра одржава".
Шеф српске дипломатије је новинарима у Трсту рекао да је суштински важно да се овакви скупови одржавају, без обзира на то да ли има много ефеката и да ли ће неко рећи да нема довољно пројеката.
"Можемо да се сагласимо око тога, али пошто сам учествовао од почетка, знам да је процес настао као идеја немачке канцеларке Ангеле Меркел", рекао је Дачић и нагласио да та идеја представља заинтересованост ЕУ за процес проширења.
То је наважнија добит, оценио је Дачић. указујући на то да има неких који су незадовољни што ће следеће године процес бити настављен у Великој Британији, иако је Србија заинтересована да буде домаћин.
"Домети Берлинског процеса су важни за будућност региона и показују да ЕУ наш регион држи на агенди за могућа проширења", објаснио је Дачић.
Прецизирао је да се, у оквиру процеса, ради у неколико колона, да ће шефови дипломатија земаља Западног Балкана имати свој састанак, после чега ће се придружити премијерима.
Доста активности ће се финализовати у току дана, рекао је српски министар и најавио потписивање документа о оснивању Транспортне заједнице.
"Договорен је и акциони план којим се ставља тачка на разне приче да ли неко подржава царинску унију или економску заједницу у региону", нагласио је Дачић.
Направљен је предлог да то буде заједнички економски простор, објаснио је Дачић и закључио да је то формулација која је прихватљива за све.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар