понедељак, 06.02.2017, 10:50 -> 13:26
Извор: РТС, Танјуг
Вучић: Дуално образовање за суштинску и дубинску промену Србије
Премијер Србије Александар Вучић каже да за нас не постоји ништа значајније од образовања. Истиче да дуално образовање значи суштинску, дубинску и стратешку промену Србије, нашег начина размишљања и наше будућности.
Александар Вучић је, на скупу о дуалном образовању, оценио да се код нас изгубила филозофија рада, а појавила филозофија дипломе, због чега свако ко је стекне сматра да неко треба да му обезбеди посао.
Како је рекао, наше опредељење јесте да будемо у ЕУ, али и да одлучимо којем делу желимо и хоћемо да припадамо.
"Да ли желимо да идемо тамо да молимо за новац, за фондове или бисмо да припадамо оном делу који ће излаз из сваке кризе увек проналазити у променама, у себи, у великом раду, иновацијама и научно-технолошком развоју?", упитао је премијер.
Поручио је да ћемо управо због тог издвајати све више и више новца за иновативне технологије, науку и дигиталну Србију.
Са Швајцарцима водимо тај пројекат, навео је премијер и додао да је та земља дала милион франака за технолошки парк у Београду, а да је Србија издвојила и 20 пута више да инвестира у тај сектор.
Изнео је податак да Швајцарска сваке године улаже 20 милијарди евра у иностранству само у истраживање и још 14 милијарди, што је на нивоу укупног БДП-а Србије.
Премијер је, поручивши да ће Србија у наредне три године имати раст од 3,5 до четири одсто, оценио да то неће бити одрживо уколико не реформишемо образовање.
Као три проблема у смислу увођења дуалног образовања, које ће омогућити запослење, поменуо је недостајући правни оквир, незаинтересованост домаћих привредних субјеката и неприлагођеност људи али и тржишта.
Код нас је ствари немогуће померити, приметио је премијер, оценивши да су у овом тренутку кључни носиоци развоја новог начина мишљења стране компаније.
Иначе, одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да је увођење дуалног образовања велика промена и да ћемо се, уколико будемо у томе успели, придружити најразвијенијим земљама Европе.
У том је смислу поменуо пример Швајцарске, у којој деца почињу да зарађују и са 15 година, док у Србији, приметио је, почињу и са 30, чиме се губи трећина радног века.
Премијер је навео да је свестан да ће бити много отпора у прихватању дуалног образовања, да ће чак из привреде вероватно тражити и субвенције, али је додао да се то питање у земљама са дуалним образовањем уопште не поставља, јер, како је објаснио, приватник има користи од тога.
Зато је, додао је, важно да се у читав процес држава што мање меша.
Државни секретар за образовање, науку и иновације Швајцарске Мауро дел Амброђо рекао је на отварању конференције "Дуално образовање у функцији ефикаснијег тржишта рада" у Привредној комори Србије, да је незапосленост младих у Европи мања у земљама које имају систем дуалног образовања.
Објаснио је да у Швајцарској 65 одсто младих након обавезног школовања мора наћи запослење, праксу у привреди у оквиру дуалног образовања. Само ако нађу послодавца, могу да уђу у систем дуалног образовања.
Они потом проводе велики део образовања у фирми, али имају и наставу у школама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар