Престројавања и дилеме уочи председничких избора

Турбулентна политичка сцена уочи председничких избора довела је до цепања појединих странака. Две партије, ЛСВ и Нова Србија, остале су без посланичких клубова, док је формиран и један нови – од посланика којима је заједничка тачка подршка Вуку Јеремићу. Неколико кандидата већ је најавило да ће ући у председничку трку, а сви чекају одлуку СНС-а – ко ће бити кандидат власти.

Од идеје о заједничком кандидату до подела и унутар странака око кандидата – тај пут прешле су опозиционе странке лево од центра током припрема за председничку трку.

Владимир Тодорић изашао је из Демократске странке због тога што су подржали Сашу Јанковића. Из потпуно другачијег разлога Мариника Тепић отишла је из ЛСВ-а – зато што Јанковића још нису подржали.

Објаснила је да свако ко не стане иза њега ради против Србије. Због одласка Тепићеве, лигаши су остали без посланичког клуба.

Бојан Костреш, заменик председника ЛСВ-а, каже да није разумео њено објашњење, али да не разуме ни Јанковића који, како каже, жели да уђе у политику "тако што ће отимати мандате од својих природних сазезника".

Покрет "Доста је било", ЛДП и СДС још вагају.

Портпарол СДС-а Константин Самофалов каже да су у тој странци посвећени озбиљној демократској дискусији и да покушавају да дођу до одговора "ко је кандидат који има највеће шансе да победи Вучићевог кандидата, кандидата власти".

Све ово доказ је апсурдне ситуације у којој се у предвечерје избора нашла српска опозиција, став је колумнисте Данаса Зорана Пановића.

"Први и главни апсурд је да два главна кандидата опозиције, Јеремић и Јанковић, немају своје партије. Они морају да их траже и тако се српска сцена позиционира и репозиционира", указује Пановић.

Додаје да више људи и партија калкулише шта ће бити после избора, него ко ће моћи да победи кандидата владајуће коалиције.

Са друге стране, чека се одлука напредњака – ко ће бити кандидат власти. Ипак, предизборна престројавања ни њих нису заобишла.

Велимир Илић из власти је прешао у опозицију, што је поцепало и његову странку и посланички клуб.

Социјалисте је још пре неколико месеци напустила Дијана Вукомановић.

"Верујте, наше чланство би њу већ заборавило, ни имена јој се не би сећало да нам није украла мандат", каже Славица Ђукић Дејановић, заменица председника СПС-а.

Истиче да би тој странци највише одговарао заједнички кандидат који може да победи у првом кругу и оцењује да је то премијер Вучић.

Кога ће најјача странка кандидовати зависи од процене ко може да победи у првом кругу.

Да ли би одлука Вучић или Николић могла да доведе до подела и у СНС-у?

Бојан Клачар из Цесида сматра да они сасвим сигурно имају различита виђења и да та одлука неће бити лака да се објасни једној или другој страни.

Ипак, напомиње Клачар, ради се о сувише великим политичарима који неће дозволити да дође до цепања странке.

За разрешење ових дилема остало је мало времена. Председнички избори морају да буду расписани најкасније 2. марта а одржани најкасније 30. априла.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње