уторак, 27.12.2016, 11:51 -> 11:54
Извор: Танјуг
Ова година била успешна за поглавље 24
Година која истиче била је успешна по питању Поглавља 24, које се бави правдом, слободама, безбедности - оцењено је на састанку Преговарачке групе за ово погавље, као и Радне групе за ово поглавље Националног конвента о ЕУ.
Шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић истакла је да је доста ствари другачије после отварања поглавља, и да сада треба да научимо начине праћења и извештавања.
Када су у јуну отворена поглавља 23 и 24 кренули смо у дубљу имплементацију, а примена акционих планова почела је док је трајала припрема, објаснила је Мишчевићева.
Указала је да ће Србија два пута годишње, на сваких шест месеци, предавати извештај Бриселу, како би оценили наше испуњавање мера.
Такође је указала да документа у преговарачком процесу до отварања поглавља нису доступна јавности, али да увид јавност добија чим се отвори поглавље.
"За нас транспарентност и инклузивност нису стране речи, већ смо доказали да нам је партнерство потребно у изради докумената, и трудимо се да докажемо да је још много вредније и у имплементацији мера акционих планова", поручила је Мишчевићева.
Председник Преговарачке групе за поглавље 24, државни секретар у Министарству унутрашњих послова Зоран Лазаров истакао је да је 2016. била успешна година везано за ово поглавље, подсећајући да је, између осталог, усвојен акциони план и да су отворена поглавља.
Према његовим речима, акциони план Србија је кренула да испуњава и пре него што је званично усвојен.
Лазаров је изразио задовољство процентом, односно активностима испуњења активности.
Неке активности, како је додао, нису још реализоване, из неких оправданих разлога, који ће бити уклоњени.
Као примере примене навео је, између осталог, формирање Канцеларије за дроге, усвајање новог закона о полицији, као и закон који се односи на надлежности Министарства унутрашњих послова.
Оно што није урађено 2016, према његовим речима, биће пуном паром урађено идуће године.
Неће се, како наглашава Лазаров, бити рађено само на доношење законских и подзаконских аката, већ и обуци и јачању опреме.
Подсетио је да је пре два месеца у Србији боравила мисија ЕУ о границама, која је дала препоруке, које су, према његовим речима, нама ветар у леђа да ојачамо и оснажимо граничну полицију и све друге власти које се баве управљањем граница.
Када је реч о извештавању о испуњености припреме Акционог плана Лазаров је објаснио да је формат договорен са Европском комисијом, и да ће извештаји бити поднети у јануару и јуну.
Тренутно се, како указује, ради на припреми првог шестомесечног извештаја.
Тај извештај, каже Лазаров, биће поднет у форми "семафора".
Директорка Београдског центра за безбедносну политику и координаторка Радне групе Националног конвента о ЕУ Соња Стојановић Гајић истакла је да је радна група поглављу 24 била једна од најактивнијих, која је имала десет састанака пре отварања, у жељи да се што боље припреми и преговори отворе што пре.
Указала је да је веома битно како мерити успех и осмислити своје инструменте да се види да ли реформе имају ефекте по животе грађана.
Милан Антонијевић из Комитета правника за људска права и координатор Радне групе Националног конвента ЕУ за поглавље 23 указао је да неке мере, за које се сматрало да су у потпуности испуњене, нису завршене у потпуности, те да давање оцене не одржава понекад право стање.
С тим у вези, нагласио је да, Србија не жели да шаље европским институцијама погрешне сигнале.
"Полугодишњи извештај Србије крајем јануара"
Мишчевићева је најавила да ће први полугодишњи извештај након отварања поглавља 23 и 24 Србија представити ЕK крајем јануара, а државама чланицама ће Комисија извештај предати у марту.
У изјави новинарима Мишчевићева је рекла да још није договорено да ли ће за извештаје о акционим плановима, пре представљања ЕК, бити консултовано цивилно друштво, или тек након што Комисија буде предала извештај државама чланице.
Према њеним речима, веома је битно укључење цивилног друштва.
Мишчевићева је истакла да нема ни знакова питања, нити неодумица како ћемо извештавати ЕУ о спровођењу акционих планова за поглавље 23 и 24.
Сами смо, како је подсетила, одлучили да у праћење и спровођење акционих планова за ова два поглавља буде укључено цивилно друштво обзиром да постоје одлична искуства у њиховој изради.
Према њеним речима, направљено је одлично партнерство, а подвлачи да ово није процес само за владу већ цело друштво.
Мишчевићева је указала да је важно пронаћи најбољи могући начин за обезбеђивање праћења спровођења акционог плана за поглавље 24 и у којој мери ће цивилно друштво окупљено у Националном конвенту у томе учествовати.
Истакла је да је било и биће грешака, и да је задатак да се оне смање на минималан број тиме што ћемо на почетку примене акционих планова констатовати где су највећи изазови у којима се проблеми могу појавити.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар